–
“Prema toj projekciji, radovi bi trebalo da počnu u drugoj polovini godine. Kao resor, ispunili smo blagovremeno sve svoje obaveze kako bi se izgradnja što prije započela. Cijenimo partnerstvo sa Evropskom komisijom i EBRD-om, ali se nadamo da više neće biti odlaganja, s obzirom na značaj ovog infrastrukturnog projekta za Crnu Goru”, kazala je Vukićević u intervjuu Pobjedi.POBJEDA: Tender za izradu glavnog projekta i izvođenje radova na dionici auto-puta Mateševo – Andrijevica koji je trebalo da bude zatvoren 29. aprila, produžen je do 14. maja. Koji su razlozi za to? Što mislite o prolongiranju roka kao i o ranijem poništenju pretkvalifikacionog tendera?
VUKIĆEVIĆ: Odluku o produženju roka, kao i ranije poništenje pretkvalifikacionog tendera donijela je kompanija Monteput, koja je nadležna za izgradnju auto-puta. Ministarstvo saobraćaja je informisano da je odluka o produženju roka donijeta na zahtjev zainteresovanih kompanija koje su tražile dodatno vrijeme za prikupljanje potrebne dokumentacije. Svaka faza tenderskog postupka mora biti odobrena od Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD). Monteput je, u oba slučaja, kao obrazloženje naveo želju da se omogući što konkurentnija ponuda. Svakako da je u interesu države da se osigura kvalitet i konkurentnost, ali isto tako očekujem da se nakon završetka glavnog tendera izabere izvođač radova među kompanijama koje su konkurisale. Tender je otvoren za sve i svi koji su zainteresovani mogu da se prijave, tako da u tom dijelu ne smije biti bilo kakve diskriminacije.
POBJEDA: Još se definitivno ne zna da li će crnogorski aerodromi biti dati u koncesiju. Tenderska komisija za postupak dodjele koncesije za pravo korišćenja aerodroma u Podgorici i Tivtu jednoglasno je u martu odlučila da se rok za dostavljanje ponuda u okviru druge faze postupka produži do 7. maja. Prvobitni rok je bio 4. april. Kakav je Vaš stav o ovom prolongiranju? Da li produženje roka može negativno uticati na dalji tok postupka?
VUKIĆEVIĆ: Smatram da odluka o produženju roka ne može negativno uticati na tok postupka. Donijeta je na zahtjev ponuđača, uz preporuku Međunarodne finansijske korporacije (IFC). Tenderskim postupkom rukovodi komisija na čijem čelu je potpredsjednik Vlade Nik Đeljošaj. Očekujemo da do 9. maja dobijemo ponude zainteresovanih kompanija.
POBJEDA: Kakav je Vaš stav o davanju crnogorskih aerodroma u koncesiju? Da li je to, prema Vašem mišljenju, neophodno ili bi država mogla i trebalo da i dalje upravlja tom kompanijom? Da li bi Aerodromi Crne Gore mogli, prema Vašoj ocjeni, i bez koncesija da uspješno posluju i ulože sredstva u modernizaciju?
VUKIĆEVIĆ: Nezahvalno je komentarisati potencijalnu odluku prije nego što se sagledaju sve zvanične ponude. Odluka mora biti pažljivo donijeta, uz procjenu koji je model najbolji za crnogorske aerodrome. Postoje primjeri uspješnih, ali i neuspješnih koncesija u regionu. Nesporno je da crnogorskim aerodromima treba infrastrukturni razvoj i upravo je to jedan od razloga zbog kojih je proces koncesije pokrenut. Svakako, kada dobijemo ponude, treba pažljivo odmjeriti da li je to ono što je potrebno Crnoj Gori.
POBJEDA: Kako ocjenjujete sindikalne stavove da crnogorski aerodromi treba da ostanu u ,,rukama države“? Imaju li radnici Aerodroma CG razloga za zabrinutost?
VUKIĆEVIĆ: Razumijem zabrinutost zaposlenih, ona je prirodna, posebno kad imamo u vidu neka negativna iskustva iz prošlosti, koja nijesu vezana za model koncesije, ali jesu za neuspješne privatizacije. Upravo zbog toga smo insistirali da se potencijalnim ugovorom prava radnika posebno zaštite, uključujući zabranu otpuštanja. Ali isto tako vjerujem da i sami zaposleni prepoznaju potrebu za razvojem crnogorskih aerodroma, kako bi odgovorili na rastuće zahtjeve i očekivanja tržišta i da u tom smislu mogu da razumiju zbog čega se i koncesija razmatra kao jedna od opcija. Želim takođe da istaknem da kao resor imamo izuzetno dobru saradnju sa predstavnicima radnika i mislim da je njihov glas jako bitan u čitavom ovom postupku.
POBJEDA: Koliko ste zadovoljni trenutnim upravljanjem kompanijom Aerodromi Crne Gore i radom menadžmenta u toj državnoj kompaniji? Da li ste zadovoljni poslovnim rezultatima tog preduzeća?
VUKIĆEVIĆ: Poslovni rezultati Aerodroma Crne Gore su prilično dobri, ako se uzmu u obzir postojeći infrastrukturni izazovi. Već sada, uoči glavne ljetnje sezone, imamo ugovorenih 45 linija iz Podgorice i 50 iz Tivta, uz najave da će se broj destinacija i avio-kompanija dodatno povećavati. Na samom početku mandata inicirala sam razgovore sa rukovodstvom ACG o mogućnosti sniženja cijena po odlazećem putniku, što je rezultiralo novom tarifnom šemom i uspješnim dogovorima sa više niskotarifnih avio-kompanija. Time smo znatno unaprijedili avio-dostupnost Crne Gore, a uvjerena sam da će se taj pozitivni trend nastaviti i u narednom periodu.
POBJEDA: Kako ocjenjujete rad i poslovanje avio-kompanije ToMontenegro? Kako ocjenjujete rad novog menadžmenta te kompanije nakon što je polovinom prošle godine smijenjen dotadašnji izvršni direktor?
VUKIĆEVIĆ: Kada sam preuzela resor, kompanija je bila u finansijskom minusu. Početak ove godine dočekala je sa pozitivnim poslovanjem, što najbolje govori o radu novog menadžmenta. Kompanija u ovom trenutku pokriva veći broj destinacija u odnosu na prethodni period i vjerujem da u budućnosti, sa jačanjem flote, može još više doprinijeti povezivanju Crne Gore sa svijetom.
POBJEDA: Da li očekujete da Aerodromi CG i ToMontenegro omoguće bolju avio-dostupnost Crne Gore i samim tim pomognu turističkoj privredi tokom ljetnje sezone?
VUKIĆEVIĆ: Kao što sam već navela, u ovom momentu imamo znatno više dostupnih destinacija nego u proteklom periodu. Očekujemo da će izmjene i dopune Zakona o vazdušnom saobraćaju, kojima se uvode linije od posebnog značaja (PSO), dovesti do većeg broja destinacija sa crnogorskih aerodroma. To je jedna od ključnih zakonskih izmjena i zahvalni smo poslanicima Demokratske narodne partije koji su, uz sugestije resora, predložili ovo rješenje. Vjerujemo da će to pozitivno uticati na turizam, kao jednu od najvažnijih grana naše privrede. Taj zakon se nalazi na dnevnom redu sjednice Skupštine Crne Gore koja je u toku, i vjerujem da će dobiti jednoglasnu podršku svih poslanika.
Uskoro tender za nabavku novih vozova
POBJEDA: Željeznička preduzeća godinama su u problemima i često posluju sa gubitkom, imaju i poreske dugove prema državi. Da li je moguće riješiti probleme tih preduzeća i hoće li i što Vlada uraditi tim povodom? Da li će u narednom periodu biti značajnijih ulaganja u željezničku infrastrukturu? Kada se očekuju novi vozovi za prevoz putnika u preduzeću Željeznički prevoz?
Preporučeno
VUKIĆEVIĆ: Zatekli smo teško stanje, star vozni park i niz loših odluka u prošlosti. Uprkos izazovima, situacija u Željezničkom prevozu je sada znatno bolja, iako još daleko od dobre i idealne. Uskoro će biti raspisan tender za nabavku novih vozova, a vode se i pregovori o eventualnom zakupu modernijih kompozicija. Kao što znate, predstoji nam i rekonstrukcija pruge, inovirani elaborat je dostavljen Agenciji za zaštitu životne sredine i očekujemo pozitivan odgovor. Takođe, smatram da država mora više ulagati u željezničku infrastrukturu i nadamo se da ćemo u tom pravcu imati veću podršku u narednom periodu. Moj cilj je da u narednih nekoliko godina Crna Gora dobije moderan željeznički prevoz. To nije lak zadatak, posebno zbog loših praksi i zapuštenosti tog sistema, ali vjerujem da je ostvariv, iako je potrebno vrijeme prije svega zbog procedura koje su prilično spore, a koje moramo pratiti.