Ostvarivanje ovog prava predviđeno je Zakonom o socijalnoj i dječijoj zaštiti, a da bi prolongirali dobijanje dodatka za djecu, koje se po automatizmu djeci obustavlja nakon punoljetstva, potrebno je da roditelj/staratelj čija porodica dobija naknadu za MOP dostavi Centru za socijalni rad dokaz o redovnom školovanju, odnosno potvrdu iz škole. Pravo se može ostvariti do roka propisanog za školovanje.
Prema odredbama Zakona o socijalnoj i dječijoj zaštiti, pravo na dodatak za djecu može ostvariti dijete do navršene 18. godine života; kao i dijete koje je korisnik materijalnog obezbjeđenja, dodatka za njegu i pomoć, lične invalidnine ili je bez roditeljskog staranja.Pravo na dodatak za djecu do 18. godine života (člana 42 stav 1) ostvaruje se do navršene 18. godine života, ako je dijete na redovnom školovanju.
“Izuzetno od stava 1 ovog člana, pravo na dodatak za djecu ostvaruje dijete poslije navršene 18. godine života ako je na redovnom školovanju u srednjoj školi, do kraja roka propisanog za to školovanje. Dijete korisnik materijalnog obezbjeđenja i dijete bez roditeljskog staranja, od 15 do navršene 18. godine života, koje nije na redovnom školovanju, ostvaruje pravo iz stava 1 ovog člana ako je na evidenciji Zavoda za zapošljavanje. Dijete iz člana 42 stav 1 tačka 6 ovog zakona ostvaruje pravo na dodatak za djecu od dana zasnivanja radnog odnosa roditelja, usvojioca, staraoca ili hranitelja najduže devet mjeseci, ako ispunjava uslove propisane ovim zakonom”, navodi se, između ostalog, u Zakonu.
Preporučeno
Mjesečni iznos dodatka za dijete je 30 eura, a za one čije su porodice korisnici materijalnog obezbjeđenja 44 eura. Korisnici dodatka za njegu i pomoć dobijaju 52 eura, a korisnici lične invalidnine 60 eura. Dodatak za djecu bez roditeljskog staranja 60 eura. Dijete koje ispunjava uslove na dodatak za djecu po više osnova ostvaruje to pravo po povoljnijem osnovu.