Stojanović: Air Montenegru potrebna četiri aviona, interesovanja sa dalekoistočnih tržišta sve veća

Stojanović: Air Montenegru potrebna četiri aviona, interesovanja sa dalekoistočnih tržišta sve veća

Standard

24/04/2025

07:20

Ukoliko ja budem upravljao ovom avio-kompanijom u narednom periodu, siguran sam da ćemo za godinu i po imati četiri letilice u floti Air Montenegra, kazao je izvršni direktor avio-kompanije ToMontenegro Vuk Stojanović u emisiji Epicentar na Gradskoj RTV.

On je saopštio da nacionalni avio-prevoznik planira proširenje flote i jačanje kapaciteta kompanije, uz jasnu poruku da bez modernizacije nema ni konkurentnog nacionalnog avioprevoznika.

Stojanović je kazao da je sve veće interesovanje sa dalekoistočnih tržišta, što pokazuje i to što su prošle godine za Baku letjeli jednom nedjeljno, a ove godine će četiri puta. To pokazuje i, kako je rekao, da su Crnoj Gori potrebni novi i bolji avioni, kako bi mogli da pokriju i neka nova tržišta sa kojih postoji veliko interesovanje.

On je naveo da su putovanja nacionalnom avio-kompanijom sada pristupačnija za građane, a da su i usluge bolje, te da se kompanija nalazi na stabilnom putu i da stabilno posluje.

Podsjeća da se Montenegro Airlines nalazio u ozbiljnim problemima, sa više od 100 miliona eura obaveza i nagomilanih gubitaka. Ističe i da je tranzicija sa jedne kompanije na drugu mogla pametnije da se uradi, ali da je sada, kako je rekao, lako biti general nakon bitke.

„To ne znači da bi nešto bilo bolje da se drugačije uradilo. U tom trenutku je to izgledalo očajno. Imali smo totalni gubitak nacionalne avio-kompanije i šest mjeseci nijesmo imali letove svog prevoznika. Sve je to izgledalo zastrašujuće, ali danas kada pogledamo ovu kompaniju i novac koji je uložen u nju, zaista su na neki način vraćeni i opravdani. Kompanija ima vrijednost, koja je i veća od toga što je u nju uloženo. Mogu samo da žalim što osnivački kapital nije bio makar pet puta veći, kako bi kompanija mogla lakše da se razvija“, kazao je Stojanović.

Ističe da je prevaziđen dobar dio problema, kao i da se kompanija nalazi na jednom stabilnom putu i da stabilno posluje. Navodi i da je potreban kvalitetan strateški plan koji podrazumijeva smislena ulaganja u infrastrukturu.

Prema njegovim riječima, veliki problem je i što je nacionalna avio-kompanija u periodu od desetak godina spala sa osam na dva aviona.

„Najmučnije je to što niko da primijeti šta se stvarno desilo i kako smo sa osam aviona spali na svega dva. Iza ove kompanije moraju svi da stanu. Ne možemo da posmatramo avijaciju i njen napredak, ukoliko nemamo kontinuirani konsenzus, sa aspekta politike, da kompanija ne smije biti predmet političkih potkusurivanja političkih partija, a to je izvjesno bila ona prethodna“, naveo je Stojanović.

„Cijene karata znatno povoljnije nego ranije“

Kompanije je, kako kaže, sa četiri aviona i 240 ljudi (njih 50 je bilo u periodu od sedam mjeseci sezone) uspjela da preveze 500.000 putnika i to bez ruskog tržišta, gdje iz objektivnih razloga nije moguće letjeti.

„Ukoliko dodamo ono što se prevozilo sa tih tržišta i što je Montenegro Airlines uspijevao da preveze na linijama u Rusiji i neke tačke u Ukrajini, izvjesno ovu kompaniju dovodi u poziciju da ona sa manje-više duplo manjim brojem zaposlenih prevozi jednak broj putnika kao Montenegro Airlines. U tome treba tražiti razloge, jednim djelom, propadanja Montenegro airlines-a, odnosno prednosti Air Montenegra u ovom trenutku u odnosu na tu kompaniju“, istakao je Stojanović.

Ističe da su u prethodnom periodu poboljšane usluge, ali i ono što je još važnije, kako je kazao, cijene karata su znatno povoljnije nego ranije, što je imalo i pozitivan efekat na poslovanje kompanije, pa je Air Montenegro u prvih 20 dana novembra prošle godine poslovao pozitivno, što se praktično gotovo nikad nije dešavalo.

Uskoro nabavka novog aviona

Stojanović navodi da se uveliko radi na nabavci trećeg aviona, kojim će upravljati naše posade i kojeg ćemo mi održavati.

„Izvjesno je da mi ne možemo da budemo konkurentni kompanijama koje imaju na desetine aviona. Air Montenegro nije kadar da ulazi u bilo kakve bitke sa mnogo većim i jačim kompanijama, ali jeste kadar da u najvećoj mjeri pruži Crnoj Gori ono što njoj treba i u najvećoj mjeri da kroz Air Montenegro sačuva suverenitet upravljanja i kontrolisanja svog vazdušnog prostora, odnosno ko sve dolazi u ovu zemlju, na koji način se putuje, kako se definištu cijene i na koji način će da se razvija turistička privreda. Ne smijemo da se suočimo sa situacijom da nam neko na kraju ljetnje turističke sezone kaže ‘mi nećemo više da saobraćamo odavde’. To je prednost nacionalnog prevozioca i on je kadar da pruži maksimum u tu svrhu“, poručuje Stojanović, navodeći da se zbog svega toga kompanija ne smije posmatrati bilansno.

Za Crnu Goru i nacionalnu avio-kompaniju u narednom periodu, kaže Stojanović, biće veoma važno jačanje flote.

„U uslovima u kojima je Air Montenegro nastao, kako je počeo da se probija na tržištu, na vrlo dobar način se ova kompanija nosi i sa konkurencijom i sa tržištem, sudeći da resursi kojima raspolaže su značajno manji nego što je imala prethodna kompanija“, kazao je Stojanović.

„Nacionalna avio-kompanija bez četiri aviona u floti nema nikakvog smisla“

Najavljuje da će Crna Gora vjerovatno za godinu i po u svojoj floti imati još dva aviona – ukupno četiri.

„Mislim da zaista nema nikakvog smisla da imamo nacionalnu avio-kompaniju koja ima manje od četiri aviona. To je minimum s kojim možete da opslužite tržište tokom ljetnje turističke sezone. Ukoliko ja budem upravljao ovom avio-kompanijom u narednom periodu, siguran sam da ćemo za godinu i po imati četiri letilice u floti Air Montenegra. Nijesam siguran da je potrebno šest, ali mislim da je Air Montenegro kompanija koja bi sa pet letilica, ali druge generacije Embraera, što zaista smatram da je potrebno – da imamo potpuno nove letilice, a to bi moglo Crnoj Gori da pruži sve ono što joj je potrebno. Pet takvih aviona da se pribavi iz godine u godinu moglo bi da se realizuje za manje od 200 miliona“, naveo je Stojanović.

Air Montenegro i Vlada, kako ističe, moraju da nađu rješenje na koji način da se dođe do pet novih aviona, što je pravac kojim ova kompanija definitivno mora da ide.

Stojanović je kazao da su sve veće interesovanja sa daleko-istočnih tržišta, navodeći da sa ovim avionima ne mogu da lete tamo.

„Koliko je to interesovanje tamo gdje možemo da doletimo pokazuje i to što smo prošle godine za Baku letjeli jednom nedjeljno, a ove godine ćemo četiri puta nedjeljno“, kazao je Stojanović.

Izvor: Gradska RTV
Izvor (naslovna fotografija):Vuk Stojanović

Ostavite komentar

Komentari (0)

X