Tolić: Imamo čvrste ponude niskobudžetnih kompanija za narednu godinu

Tolić: Imamo čvrste ponude niskobudžetnih kompanija za narednu godinu

Standard

23/01/2025

07:19

Izvršni direktor Aerodroma Crne Gore Roko Tolić kazao je da prošla godina bila rekordna, sa blizu tri miliona putnika. Komentarišući pitanje koncesije Aerodroma Crne Gore, ističe da ukoliko bude riječ o skromnim ponudama, onda je bolje osloniti se na vlastite snage, navodi se u prilogu Gradske TV.

Osvrnuvši se na proteklu godinu Tolić je istakao da je saradnja sa vlastima i privatnim sektorom na visokom nivou, te da je to dobra osnova za buduće planove koje imaju.

„Kvalitetni iskoraci se mogu ogledati i u rezultatima minule sezone. Nikad nije bilo bolje nego 2024. godine, to je rekordna godina za Aerodrome, rekordan broj prevezenih putnika, blizu tri miliona, kao i čitav niz avijacijskih partnera u izazovnim infrastrukturnim uslovima“, istakao je on.

Kazao je da ga posebno raduju iskoraci napravljeni u Tivtu.

„Olako zaboravljamo da su nekadašnji promet i struktura prometa koje je imao aerodrom u Tivtu, je dominantno bio vezan za područja koja iz geopolitičkih razloga danas nisu u mogućnosti da se iz njih izvlači promet. Tivat je uspio nadomjestiti promet okrećući se za do tada neistražena tržišta, dominantno Velike Britanije“, istakao je on.

Koncesija Aerodroma Crne Gore

Dosta vremena je izgubljeno i jasno je svima da su aerodromi ostali na onom nivou razvoja koji nije dostojan da prati rastući turizam Crne Gore, ocijenio je Tolić.

„Odluka da li ići u koncesiju ili ne, relevantno se može razmatrati tek kada dođu ponude. Crna Gora i ljudi u Aerodromima Crne Gore imaju kapacitet za promjene, međutim veliki broj godina je izgubljeno i prošlo je puno vremena od kada su zadnje krupne investicije učinjenje na aerodromima. To je sada infrastruktura koju imamo, a mi moramo s jedne strane da djelujemo s partnerima da povećamo konekcije, a sa druge moramo da brinemo kako ćemo to u postojećim gabaritima uraditi. Iluzorno bi bilo očekivati od nas da idemo u strateško planiranje i adaptaciju master plana kada sve to unutar ove godine može biti dodijeljeno nekome drugom ko će sigurno imati brži tempo, s obzirom da se privatni kapital može mnogo brže alocirati“, istakao je on.

Kako je kazao, kada ponude uslijede znaćemo da li je prava odluka donesena.

„Ukoliko bude riječ o skromnim ponudama, onda je puno bolje osloniti se na vlastite snage. Tražiti razumijevanje javnosti i privrede da će to trajati duže i pratiti rezultate godinu po godinu. Mi već sada znamo, bilo koncesije ili ne, mi znamo da smo u obavezi sprovoditi određena minimalna unapređenja, da lakše odradimo zahtjevnu sezonu. Takođe, radimo konkretne korake da se modularnim proširenjima poveća kapacitet“, objašnjava Tolić.

Ističe da ukoliko ponude budu adekvatne, nerazumno bi bilo odbiti je.

„Ne bih bio sretan zbog toga jer tu vjerovatno prestaje moja priča. Intimno bih bio bliži opciji da sami nastavimo, jer imam veliko povjerenje u sve radnike Aerodroma Crne Gore“, kazao je on.

Planovi za budućnost

Dok se odluka o koncesiji ne donese sve aktivnosti Aerodroma Crne Gore podređene su cilju ostvarivanja uspješne sezone 2025. godine, kazao je Tolić.

„U minulom vremenu smo učinili dosta toga. Prije svega vodimo računa o svojim radnicima. Imali smo konstruktivni razgovor sa Sindikatom, nakon kojeg smo potpisali novi kolektivni ugovor. Zatim, išli smo u izmjenu svoje podsticajne šeme. Nezasluženo je dosta kritika išlo na adresu Aerodroma Crne Gore, koji su gotovo jedini podržavatelj avio dostupnosti u Crnoj Gori, a to je zadatak i turističke privrede“, objašnjava on.

Dodaje, da je cilj i mijenjanje paradigme kada je riječ o sezoni koja, ističe on, može trajati i sedam mjeseci.

Pozdravio je inicijativu za uvođenje PSO sistema (Public Service Obligation), koji predstavlja raspisivanje tendera za određene strateški važne linije u određenom periodu, u naš sistem.

„Treba biti vrlo pažljiv u odabiru i rasponu odredišta koja će se uvrstiti u ovaj sistem. Imamo sada parlamentarnu inicijativu da se donese Zakon o strateškim linijama, tu je najveća inicijativa došla iz Ministarstva saobraćaja koji su to obradili po najvećim evropskim standardima i od toga treba očekivati mnogo“, kazao je Tolić.

Komentarišući česte kritike građana i putnika o stanju na aerodromima i česte ružne slike koje dolaze u javnost na kojima se vidi da krov prokišnjava, kazao je da je svjestan problema, ali i da za rješavanje svih njih nije odgovoran.

„Situacija u Tivtu je dosta složena. Opština Tivat je u sudskom sporu sa državom i ne može riješiti problem okruženja aerodroma i parkinga. Onda tu imamo i preduzeće Morsko dobro, jer je neko stavio da oni imaju ingerenciju. Mi se nalazimo u lavirintu gdje niko ne može učiniti ništa, a da bude po zakonu. Što se tiče prokišnjavanja krova, mi smo svjesni tog problema“, objasnio je on.

Na pitanje da li će građani uskoro moći putovati sa niskobudžetnim avio kompanijama na nove destinacije, Tolić je kazao da su u toku pregovori za narednu godinu.

„Mi imamo i Wizz air i Ryanair i oni čine 33 odsto prometa na Aerodromu Podgorica, nije da nisu zastupljeni. Međutim, znam da javnost traži neka odredišta koja trenutno nemamo na svojoj mapi. Uvjeravam vas da imamo čvrste ponude, koje su za nas vrlo izazovne, a odnose se na 2026. godinu gdje određene niskotarfine kompanije žele čak bazirati svoje avione na našim aerodromima. Iz nacionalnog interesa ne bismo voljeli da se dupliraju odredišta koja pokriva nacionalna avio kompanija, ali svakakako bismo ponudili takvim kompanijama da pokriju one destinacije zbog kojih naši građani idu u Tiranu“, kazao je Tolić.

Izvor: Gradski portal
Izvor (naslovna fotografija):Roko Tolić

Ostavite komentar

Komentari (0)