To se navodi u preporukama iz pozicionog dokumenta Unije poslodavaca Crne Gore (UPCG) – Biznis agenda 2025, kojim se identifikuju prioritetne oblasti reforme, radi unapređenja poslovnog ambijenta, rasta i konkurentnosti preduzeća.
„Biznis agenda 2025 proistekla je iz EESE izvještaja (Podsticajno okruženje za održiva preduzeća), koji je Unija izradila u saradnji sa Međunarodnom organizacijom rada. Ovaj dokument će biti predstavljen na forumu Biznis agenda 2025, koji Unija organizuje 20. februara na povodom Međunarodnog dana socijalne pravde, uz podršku Međunarodne organizacije rada“, navodi se u saopštenju Unije.Kad je u pitanju unapređenje efikasnosti državne administracije, u preporukama iz Biznis agende 2025 se navodi da je u Crnoj Gori neophodno smanjiti broj zaposlenih u državnoj administraciji kako bi se poboljšala efikasnost, uzimajući u obzir da se radi o maloj i dinamičnoj ekonomiji“, kaže se u preporukama.
Dodaje se, da je imajući u vidu finansijsku stabilnost javnih resursa, neophodno smanjiti troškove zaposlenih, koji su trenutno veoma visoki i rastu iz godine u godinu.
„Zbog toga su troškovi poslovanja u Crnoj Gori viši, dok kvalitet usluga državne administracije za privredu nije na adekvatnom nivou. Neophodno je obezbijediti kontinuirani proces učenja kroz prilagođavanje politika promjenjivim okolnostima i povratnim informacijama od strane zainteresovanih strana“, kaže se u saopštenju.
Kad su u pitanju preporuke za unapređenje pravnog i regulatornog okvira, u Poslovnom planu se navodi da je potrebno uključiti poslodavačke organizacije u sve faze kreiranja politika, od samog početka, na osnovu analiza zasnovanih na dokazima.
Preporučeno
„Ključno je osigurati jasan glas poslodavaca u svim rješenjima politika, od zakona do strategija. Takođe, prema važećem zakonodavstvu, mišljenje Socijalnog savjeta je obavezno za sve izmjene, što trenutno nije slučaj. Stoga bi unapređenje transparentnosti i inkluzivnosti procesa donošenja odluka trebalo biti prioritet“, navodi se u preporukama.