Njome je ujedno i na moru, pod jedrima slobode i zajedništva, obilježen Dan nezavisnosti Crne Gore.
Kako je saopšteno iz Opštine Bar, regata je okupila barke iz Bara i klubova iz Hrvatske koji učestvuju na dvodnevnoj manifestaciji, u organizaciji Jedriličarskog kluba “Latinsko jedro” pod pokroviteljstvom Opštine Bar, i uz podršku brojnih institucija, preduzeća i privrednih subjekata, posvećenoj maritimnoj baštini, tradicionalnom brodograditeljstvu, jedrenju na latinsko jedro, i povezivanju pomorskih kultura na Jadranu.Kao dio posade Jedriličarskog kluba “Latinsko jedro” danas je u regati učestvovao i predsjednik Opštine Bar, Dušan Raičević.
Nagrade i priznanja za najuspješnije na regati dodijeljene su na svečanom programu u Galeriji “Velimir A. Leković”.
“Jedriličarski klub „Jugole Grakalić“ iz Herceg Novog osvojio je prvo mjesto, a posadu su činili Antonije Pušić, Jovica Rašović i Dušan Vuković. Udruzi “Porto Lovrana“ iz Hrvatske i posadi u sastavu Rašmond Randi i Igor Hrelja pripalo je drugo mjesto. Bronzano odličje na današnjoj regati otišlo je u ruke Jedriličarskog kluba „Latinsko jedro“, a posadu su, pored Raičevića, činili i Emilio Gavran i Petar Martinić”, navodi se u saopštenju.
Miroslava Lala Bokovac, direktorica Jedriličarskog kluba “Latinsko jedro” uručila je zahvalnice i simbolične poklone institucijama i pojedincima koji su doprinijeli organizaciji manifestacije, kao i članovima svih posada koje su učestvovale u regati.
Na svečanoj ceremoniji nastupio je dječji hor osnovne škole sa Cetinja, uz postavku fotografija jedrilica tradicionalne brodogradnje, rađenih kalafatskim zanatom, koje je odabrao Goran Grković. Osim toga, kao dio sveukupne prezentacije pomorskog nasljeđa ovog podneblja i ambijentalnog doživljaja, u galeriji su bile izložene i modne kreacije dr Anastazije Miranović.
Iz Opštine Bar podsjećaju da je manifestacija “Jedra Jadrana – spoj tradicije i zajedništva” počela juče panel diskusijom na temu „Zaštita, valorizacija i budućnost tradicijskih barki Jadrana”.
“Značaj zaštite i očuvanja drvenih barki kao nematerijalnog dobra, uključivanje mladih u zanat kalafata i očuvanje pomorskog identiteta, lakši pristup EU projektima i podrška vlasnicima tradicijskih plovila i zajedničke inicijative Hrvatske i Crne Gore u zaštiti Jadrana, teme su o kojima su, u Kući maslina, govorili dr Anastazija Miranović, nekadašnja direktorica Uprave za zaštitu kulturnih dobara, Dinko Foretić, predsjednik Udruženja “Korčulanska drvena brodogradnja” i Marko Mihailić, ljubitelj drvene brodogradnje i tradicionalnih ojedrenih barki”, navodi se u saopštenju i dodaje da su prisutne tom prilikom pozdravile Miroslava Lala Bokovac i dr Marija Markoč, direktorica Kuće maslina.
Učesnici manifestacije, među kojima su brojne zajednice iz Crne Gore i Republike Hrvatske, juče su biili u prilici da posjete Stari grad Bar i Staru maslinu, kao i kalafatsku radionicu “Bokovac”, koja već više od šest decenija izrađuje barke na latinsko i oglavno jedro.
“Jedriličarski klub “Latinsko jedro” organizovao je ovu manifestaciju s ciljem promocije nematerijalne pomorske baštine, tradicionalnog brodograditeljstva i jedrenja na latinsko jedro, kao i razmjene iskustva i dodatne edukacije. Kao takva, manifestacija je korak više ka regionalnom povezivanju u ovoj oblasti”, navode iz Opštine Bar.
Preporučeno
Ističu da Opština Bar prepoznaje važnost očuvanja kulturne i pomorske baštine kao temelja lokalnog identiteta i razvoja zajednice, pa kroz podršku ove manifestacije potvrđuje svoju posvećenost očuvanju tradicijskih vrijednosti, prepoznatljivosti Bara kao grada koji njeguje svoju istoriju, ali i promoviše zajedništvo i regionalnu saradnju.