Deponija je prošle godine prihodovala skoro osam miliona eura, a u opremu, kako dodaje Božović, uloženo dva miliona.
Staklo, kao materijal koji se može neograničeno reciklirati, sve više dobija na značaju ističu u Deponiji. Kažu da su za tri mjeseca izvezli oko 600 tona.„Evo sad kad uzmete tu neku računicu, to je baš na godišnjem nivou jedan frapantan podatak, pogotovo ako znamo da se za prethodnih 18 godina, nula kilograma, odnosno tona izvezlo iz Crne Gore, što znači da se usladištilo desetine hiljada tona u sanitarnim kadama ili bilo gdje drugo“, istakao je Božović.
Navodi da je precizirano kako ugostitelji treba da odlažu staklo.
„Naše ekipe na teritoriji grada, svako jutro, 365 dana, obilaze lokale odnosno neke pozicije, kao što su Bokeška i Njegoševa, takođe Siti kvart i Rimski trg, i preuzimaju od ugostitelja, koji svako jutro pri čišćenju objekata samo ispred svog objekta odlože svoju kesu sa ambalažnim materijalom“, objašnjava Božović.
Osim Glavnog grada, kako kaže, za taj posao zainteresovano je više od 10 drugih opština. Poručuje da skoro osam miliona eura prihoda prošle godine potvrđuje da se ulaganja u opremu i sistemski pristup – i te kako isplate.
„To je ranije negdje bilo oko šest – 6,3, znači sigurno više od milion i po eura smo imali prihoda nego ranije. Znači, poslije oporezivanja, dobit nam je milion i 465 eura, za razliku od prethodne godine 2023. gdje je bila 300 hiljada. Znači, pet puta nam je veća dobit. Što dalje implicira na to da smo mi nabavili veliki dio opreme i u saradnji sa Glavnim gradom, a nešto iz sopstevneih sredstava. Mi smo proteklih 14, 15 mjeseci investirali okvirno dva miliona eura u novu opremu“, kazao je Božović.
Preporučeno
U Deponiji planiraju da, nakon ugostitelja, kad je riječ o staklu uključe i domaćinstva uz moguće podsticaje za građane, kaže Božović i podsjeća da, osim toga, u toku i nabavka mašine za drobljenje guma.