Specifičnost ovog Nacionalnog parka čini i preko 1,700 vrsta biljaka, što predstavlja polovinu flore Crne Gore, ili nešto oko petinu ukupne balkanske flore. Prokletije su bogate šumama.
Pripadaju alpskom-planinskom regionu, što je imalo uticaja i na životinjski svijet koji karakteriše velika raznovrsnost. Na ovom području žive: zec, vuk, mrki medvjed, ris, divlja svinja, divokoza, srna, te 161 zabilježenih vrsta ptica.Prokletije su jedan od najvećih planinskih vijenaca na Balkanu, gdje postoji preko 50 vrhova visočijih od dvije hiljade metara i čak 20 vrhova iznad dvije i po hiljade metara.
Najveći vrh je na albanskoj strani Maja Jezerce (2694 m), dok je u Crnoj Gori to Zla Kolata (2534 m), ujedno i najviša tačka Crne Gore.
Do ovog otkrića, smatralo se da je najviši vrh u Crnoj Gori na Durmitoru, Bobotov Kuk na 2 523 m.
NP Prokletije, najmlađi nacionalni park u Crnoj Gori, važi i za najmanje „dirnut” ljudskom rukom.
Mnogi kažu da je u tome njegova najveća čar i ljepota. Pa tako, svojom surovošću i nepristupačnošću mami ljude avanturističkog duha.
Zbog svoje divljine , nepristupačnosti i ljepote Proketije postaju omiljena destinacija za planinare i alpiniste.
Na ovim prostorima su se smjenjivale i prožimale civilizacije i kulture, vjere i carstva, o čemu svjedoče brojna nalazišta, utvrde, crkve, džamije, naseobine, groblja, tradicionalna arhitektura, vjerovanja, običaji, etnološki motivi, nošnja, folklor.
Značajnim ostacima iz praistorijskog peroda smatraju se crteži urezani u stijeni na brdu Vezirova brada i na stijeni u blizini Grbaje.
Mnogi objekti su zbog svojih arhitektonskih, umjetničkih i istorijskih vrijednosti proglašeni spomenicima kulture.
Registrovano je oko 60 endemičnih insekata i oko 130 vrsta dnevnih leptira.
Glavna aktivnost u ovom parku je planinarenje, a posjetioci se uglavnom penju na Volušicu i Popadiju, dva vrha koja ostavljaju bez daha, odakle se pruža neprikosnoven pogled na cijeli park.
Zime su veoma oštre i duge, a ljeta svježa i kratka.
NP Prokletije krasi više glacijalnih jezera: Hridsko, Visitorsko, Ropojansko, Tatarijsko, Bjelajsko, jezerce na Vezirovoj Bradi, jezerce na Treskavcu, Koljindarsko i druga, ali i veći i manji vodotoci, vrela i izvori pitke i mineralne vode, rijeke, podzemni izdani i planinske lokve.
Nacionalni park Prokletije je u 2019. godini imao 18.644 registrovanih posjetilaca, za 30 odsto više nego 2018.
Taj broj je u 2020. godini nešto manji zbog situacije izazvane koronavirusom.
Posjetioci Nacionalnog parka Prokletije mogu uživati u brojnim atrakcijama: vidikovcima, netaknutim planinskim pejzažima na sniježnim vrhovima, planinskim jezerima, pećinama, pećinskim crtežima, dubokom kanjonu sa prirodnim mostom, prirodnom polju borovnica, tradicionalnim ruralnim kućama. Takođe, za ljubitelje planinarenja i šetnje u ponudi su označne staze za tu vrstu turističke ponude.
Kroz organizaciju planinarskih pohoda i manifestacija, obogaćuje se sadržaj za mnoge ljubitelje prirode.
Najposjećeniji djelovi u Parku su dolina Grebaje, dolina Ropojane, Volušnica, Bogićevica, Hridsko jezero.
Pogledajte i nekoliko fotografija NP Prokletije, podijeljenih na stranici Nacionalnih parkova Crne Gore.
Preporučeno
“Za nas će Prokletije uvijek biti interesantan i neiscrpan izvor istraživanja netaknute prirode. Sa željom da ova planina postane i vaše omiljeno mjesto, predstavljamo par fotografija sa terena”, napisali su iz Centra za zaštitu i proučavanje ptica Crne Gore (CZIP), uz objavljene fotografije.