Kažu da je Mazalica navodno ušao u sukob sa „nekim čelnicima Elektroprivrede zbog problema u procesu ekološke rekonstrukcije Termoelektrane“.
Mazalica nije odgovorio na pozive i poruku Portala ETV.Izvori Portala ETV kažu da je moguća i smjena direktora Funkcionalne cjeline „Proizvodnje“ Bojana Đordana, koji je menadžer projekta ekološke rekonstrukcije.
Njihovi nezvanični sagovornici nijesu mogli da preciziraju da li su on i Mazalica ušli u sukob koji je rezultirao ostavkom direktora Termoelektrane.
– U Elektroprivredi je haos. Svi kadrovi koji su iole stručni odbijaju da preuzmu Termoelektranu, a počinje završna faza ekološke rekonstrukcije. Pominje se da bi pomoćnik direktora EPCG za finansijska pitanja Miro Vračar mogao da bude novi direktor Termoelektrane – kažu izvori Portala ETV.
Kategorični su da se u čitavom procesu rekonstrukcije kasni na svim nivoima, a ozbiljan problem je, kažu, „i kašnjenje sa izmještanjem korita rijeke Ćehotine, zbog čega bi Termoelektrana mogla ostati bez uglja“.
– To su veoma komplikovane investicije – i rekonstrukcija i izmještanje korita Ćehotine. Plaćamo danak partijskog zapošljavanja i neznanja. Crna Gora će ući u ozbiljne probleme. Bojim se da kada nam bude najpotrebnija, tokom ljetnje turističke sezone, da će faliti struje i da će biti prinuđeni na restrikcije. Na berzi su cijene ogromne, nećemo imati novca da kupimo struju, a da nastavimo da je od građana naplaćujemo po sadašnjim cijenama. Viškova struje više nema niko u regionu, tako da nas čeka izazovno vrijeme – kaže jedan od sagovornika Portala ETV koji je decenijama u elektroenergetskom sektoru.
Upozorava da je stanje u ovoj oblasti sada „možda i najozbiljniji problem Crne Gore koji se hitno mora rješavati“.
– Kad stanu Termoelektrana i Rudnik onda će to svi „debelo“ da osjete, od građana do privrede – dodaje on.
Što se dogodilo u prethodne dvije sedmice, odnosno od 31. januara, kada je saopšteno da „dinamika radova na ekološkoj rekonstrukciji TE Pljevlja i toplifikaciji grada idu u skladu s planom“ poizdanih informacija nema.
Menadžment Elektroprivrede tada je obišao radilišta u Pljevljima kada su konstatovali „da aktivnosti teku u skladu s definisanom dinamikom, uz posvećenost svih učesnika u procesu“.
Podsjetili su tada da je „ekološka rekonstrukcija TE Pljevlja jedan od najvažnijih projekata u crnogorskoj energetici, čiji je cilj modernizacija postrojenja i usklađivanje sa savremenim ekološkim standardima“.
– Napredak na terenu pokazuje da EPCG ispunjava strateške ciljeve u oblasti energetske tranzicije i zaštite životne sredine. Uz dobru organizaciju i stručni tim, uvjereni smo u uspješnu realizaciju svih planiranih faza. Radovi sada ulaze u posljednju i, ujedno, najkompleksniju fazu, koja zahtijeva dugoročni zastoj TE, u trajanju od osam mjeseci – kazao je tada izvršni direktor EPCG Ivan Bulatović.
Đordan je tada saopštio da su „ključni infrastrukturni segmenti u poodmakloj fazi“, dok je Mazalica rekao da će rekonstrukcija osigurati dugoročnu održivost Termoelektrane i doprinijeti „stabilnosti energetskog sistema Crne Gore“.
Uprava EPCG tada je posjetila i Rudnik uglja Pljevlja, a saopšteno je da je „zajednički stav da će se ovaj projekat, uprkos brojnim izazovima, završiti uspješno, na korist i EPCG grupe i države Crne Gore“.
Portal ETV krajem januara pisao je o izmještanju korita Ćehotine kada im je iz Rudnika rečeno da se „ovaj projekat mora završiti u koordinaciji sa projektom ekološke rekonstrukcije do kraja građevinske sezone tekuće godine“, te da „svi radovi idu planiranom dinamikom“.
Rekli su tada i da se radi o projektu od najvećeg državnog značaja.
Preporučeno
Završna faza projekta ekološke rekonstrukcije Termoelektrane prema planu treba da počne 1. aprila i da se završi do 15. novembra, u kojem periodu će ona biti van pogona.