Podsjećamo, Evropski sud pravde je nakon dvije godine brojnih nedoumica o tome da li presretnute komunikacije mogu biti dokaz zaključio da ne mogu. Kriptovane poruke, sa platformi kao što su SKY i Encrochat, koje je presrela država u kojoj se ne vodi sudski postupak, ne mogu se koristiti kao dokaz. To se, pored ostalog, navodi u presudi Evropskog suda pravde, izrečena u okviru krivičnog postupka koji se vodi u Njemačkoj. Država u kojoj se sudi mora biti obaviještena o tome da se obavlja nadzor transkripata komunikacija.
To bi, prenosi TV E, moglo da znači da bi i sudovi u Crnoj Gori iz spisa trebalo da izdvoje one djelove koji se odnose na kriptovane komunikacije.“Odluka Evropskog suda se čekala. Mogla je biti barem pola godine ranije. Time bi bili pošteđeni nekih predmeta koji se dešavaju u praksi, barem u Bosni i Hercegovini. Mogao je reagovati Ustani sud, ali nije. Očito nije imao hrabrosti da zauzme stav u ovako delikatnoj situaciji. Jer, u praksi su se stvorila različita mišljenja. Na jednoj strani, branioci, advokati dali su svoj sud. S druge strane, nije mi poznato da je iko od sudija htio kritički da razmišlja, već su se priklonili stavu tužilaštva,“ kaže Dautbegović.
Objašnjava zbog čega je odluka Evropskog suda pravde obavezujuća.
„Odluka Evropskog suda pravde je obavezujuća za države članice Evropske unije. Crna Gora nije članica EU, ali je potisala Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju još 2007. godine. Tako se obavezala da će izvršiti harmonizaciju pravnog sistema. Po mom mišljenju, ne postoji opcija da se zaobiđe nepoštovanje odluke Evropskog suda. Dakle, mora se primijeniti. Ako ne direktno, kao što bi bilo u slučaju da je Crna Gora članica EU, onda se treba voditi logičnom činjenicom da je Crna Gora pretendent da to postane i da nastoji da svoje propise usaglasi sa onim iz EU“, smatra profesor Dautbegović.
Odgovarajući na pitanje šta bi odluka Evropskog suda pravde trebalo da znači za postupke koji se baziraju na SKY aplikacijama, Dautbegović kaže da treba biti iskren i reći da je ta priča propala.
Preporučeno
„Tužioci koji su koncipirali dokaze na ovakvim dokazima, kao ključnim, treba da razmotre šta im u optužnici preostaje, osim dokaza koji su očito nezakoniti. Tužioci treba da odustanu od optužnica. Ukoliko to ne urade, advokati u predmetima će tražiti da sud izdvoji nezakonite dokaze i da se nakon toga vidi da li je ono što ostaje za dalji sudski postupak. Mislim da bi trebalo iskreno reći da je priča o SKY aplikaciji propala i da se svi predmeti posmatraju kao neuspješani pokušaji dokazivanja optužnica,“ zaključio je Dautbegović.