Adžić: Slučaj praćenja direktora policije predstava za javnost; Rakočević: Svi veliki zločini počinju na ovaj način

Adžić: Slučaj praćenja direktora policije predstava za javnost; Rakočević: Svi veliki zločini počinju na ovaj način

Standard

04/05/2026

21:20

Bivši ministar unutrašnjih poslova Filip Adžić kazao je da stanje u bezbjednosnom sektoru nije dobro, te da se svakodnevno dešavaju propusti i oni koji bi trebali da su iza rešetaka šalju poruke javnosti. Prema njegovim riječima, slučaj praćenja direktora Uprave policije je predstava za javnost. Profesor na Pravnom fakultetu i kriminolog, Velimir Rakočević ističe da kriminalci ne biraju sredstva da se oslabi sistem bezbjednosti, a sa druge strane državne institucije čine sve da suzbiju brojne kriminalne aktivnosti.

Adžić je komentarišući snimak pratnje direktora policije dronom i hapšenja povodom tog slučaja, naglasio da je ovo još jedan pokušaj predstave za javnost bezbjednosnog sistema, kada ne može da izađe na kraj sa kriminalnim grupama.

“Pribjegava se marketinškim trikovima i neozbiljno je takvo ponašanje. Volio bih da je neko procesuiran zbog tog snimka, a dobili smo hapšenje onih koji nemaju nijkakve veze sa tim. Kad zloupotrebljavate položaj onda možete uhapsiti koga hoćete, ali svoju bruku ne možete sakriti. Mi smo od Miloša Medenice, lažnog ili pravog, dobili niz optužbi, a od policije nijesmo dobili odgovor na to, ne da bi se njemu odgovorilo, već da građani imaju povjerenje u institucije. Čuli smo veoma ozbiljne otpužbe na račun načelnika OB Herceg Novi i mislim da je potrebno da se te optužbe provjere i da se ako nijesu tačne taj čovjek se zaštiti. Tako bi radio neko ko se ozbiljno bavi sektorom bezbjednosti”, kazao je Adžić.

Pomenuo je i slučaj paljenja nekoliko vozila u garaži jedne zgrade u Podgorici kada su stradale i neke instalacije u toj zgradi, a o tome je javnost saznala preko društvenih mreža.

“Više inforamacija dobijamo od onih koji ne bi trebali da su na slobodi, a ne od policije koja treba da bude servis građana”, kazao je Adžić.

RAKOČEVIĆ: SVI VELIKI ZLOČINI POČINJU NA OVAJ NAČIN

Profesor na Pravnom fakultetu i kriminolog, Velimir Rakočević ističe da kriminalci ne biraju sredstva da se oslabi sistem bezbjednosti, a sa druge strane državne institucije čine sve da suzbiju brojne kriminalne aktivnosti.

FOTO: SCREENPRINT

Rakočević je kazao da smatra da je u pitanju opasan proces sistematične diskreditacije sektora bezbjednosti.

“Imate podrivanje legitimiteta ljudi koju su na prvoj liniji odbrane vitalnih vrijedosti države. Opasno je po državu kada se kaže da je sistem u rasulu. Imamo četiri vida ispoljavanja – osmatranje, praćenje, snimanje i objavljivanje. Svi veliki zločini počinjali su na ovaj način, kroz ove četiri faze. Pojava snimka iz drona je posebno opasna, to je direktna opasnost i ne samo po štićenu ličnost. Ovo je veliki izazov za državu i oko ovoga institucije moraju da se ujedine”, kazao je Rakočević.

LEKOVIĆ: IMAMO POSLA SA MEĐUNARODNO OPASNIM KRIMINALCIMA

Poslanik Demokrata Momčilo Leković je istakao da je ovo jedna borba i proces koji traje, ali je bitno da se započelo i vjeruje da će država i građani dobiti ovu borbu, koja je najvažnije u posljednjih 30 godina.

FOTO: SCREENPRINT

On naglasio da je u pitanju avatar kavačkog klana ili Miloš Medenica presuđeni kriminalac za kojeg je i rođena majka rekla da mu ne treba vjerovati.

“Što se tiče ovog praćenja direktora policije, praćen je na dva mjesta u Nikšiću kada je sniman telefonom i u Danilovgradu dronom. Tu su indikativne dvije stvari, gdje su se ti snimci pojavili, a to je na glasilu kavačkog klana na mreži X. Te IP adrese su negdje u Meksiku, Boliviji, Kolumbiji i nije ih lako utvrditi. U sukobu smo sa jako ozbiljnim kriminalnim grupama, međunarodno opasnim koje su infiltirane u mnogim zemljama i rade sve da diskredituju bezbjednosni sektor”, kazao je Leković.

Pozvao je institucije da razotkriju sve i ko stoji iza tih naloga, a to neće biti moguće bez pomoći međunarodnih partnera. On je naglasio da je ovo primjer kako se priprema atentat na nekoga. 

PEKIĆ: DIREKTOR UP NEMA AUTONOMIJU, POD PATRONATOM JE POLITIČKE STRUKTURE

Ekspert za bezbjednost Ivan Pekić je naveo da su građani večeras mogli da vide koliko je autonoman direktor policije nakon što nije dobio odobrenje ministra unutrašnjih poslova da učestvuje u emisiji.

FOTO: SCREENPRINT

“Direktor Uprave policije apsolutno nema autonomiju i pod patronatom je političke strukture kao što je to bilo i godinama unazad. Snimak iz drona je ozbiljan bezbjednosni rizik i važno je napomenuti da je ANB radila bezbjednosnu procjenu i čim mu je dala blindirano vozilo na taj način ukazala da mu je život u opasnosti. U posljednjih godinu i po imamo jak udar na OIL i znamo da imamo 12 kriminalnih grupa u državi, pa je teško reći da je pobijeđen kriminal. Treba ostaviti razlike po strani i u ovoj borbi se svi moraju ujediniti”, kazao je Pekić.

Podsjeća da su te kriminalne grupe dio šire međunarodne mreže i oni ubijaju snajperima, dižu u vazduh i to ne treba zanemarivati.

“Treba da se prevrne i nebo i zemlja, podići protivterorističku jedinicu i Posebnu jedinicu policije, uvesti i policijski čas nekoliko dana vjerujem da bi to građani pretrpjeli, jer ovim je bačena rukavica u lice bezbjednosnom sektoru”, kazao je Pekić.

FOTO: SCREENPRINT

Adžić je dodao da se kroz emisiju potvrdilo ono što je na početku ustvrdio, da je situacija u bezbjednosnom sektoru alarmanta, ako se govori da je ugrožen život direktoru policije.

“Ne mogu da se složim da su rezultati policije dobri. Desili su se pomaci, pretresi, hapšenja, ali u protekloj godini smo imali najviše ubistava, kao devedesetih, i zaplijenjeno je najmanje droge. Problem je u djelovanju kriminalnih grupa koje su našle pukotine u tom bezbjednosnom sistemu, nedostatku motivacije službenika, nedostatku kadrova i mladi kadar koji ne može da se izbori sa izazovima. Ali ovo se plaća ljudskim životima i uništavanjem imovine. Izostaje da se neko na ozbiljan način pozabavi ovim problemima”, kazao je on.

Ocijenio je da ovi problemi nijesu od juče, već ostavština bivšeg režima, ali ni nova vlast nije na pravi način dala doprinos da se poboljša situacija.

Leković je odgovorio da rezultata ima i zbog toga je i direktor policije Lazar Šćepanović meta kriminalnih grupa.

Izvor (naslovna fotografija):FOTO: SCREENPRINT

Ostavite komentar

Komentari (0)

X