Praksa oduzimanja imovine, koja ima za cilja sprječavanje vraćanja u legalne tokove, novca stečenog kriminalnim aktivnostima je već uzela maha na Zapadnom Balkanu i uprkos preprekama u pravnim procedurama primjenjuje se i kod nas, te već postoje određeni dostupni podaci koliko je oduzeto imovine.
Portal Standard je povodom oduzete imovine kontaktirao više nadležnih institucija, od kojih smo tražili odgovore koliko je zaplijenjeno imovine, šta je sve zaplijenjeno, kolika je vrijednost zaplijene, ko raspolaže tom imovine i koliko košta obezbjeđenje te imovine.Glavnu nadležnost nad zaplijenenom imovinom kao i upravljanje istom ima Uprava za nekretnine, no iz ove institucije na pitanja portala Standard nijesu odgovorili od 21. januara. Standard je na sve načine pokušavao da dobije odgvore ali jedino što smo dobili bilo je uporno odlaganje uz izgovor da će osoba nadležna za oduzetu imovinu kontaktirati novinara, što se do danas nije desilo.
Za razliku od Uprave za imovinu odgovore smo dobili od Vrhovnog suda koji posjeduje određene podatke o oduzetoj imovini za prošlu godinu.
Podaci se odnose na Viši sud i predmete koje je taj sud vodio i u kojima je u skladu sa zakonom privremeno oduzeo pokretnu i nepokretnu imovinu.
Među oduzetim stvarima najviše se ističe luksuzno vozilo marke Mercedes iz G serije sa oznakom 500 koji je proizveden 2014. godine.
Osim ovog vozila čija vrijednost trenutno na tržištu iznosi oko 85.000 eura, Viši sud je privremeno oduzeo i sljedeća vozila:
- Škoda Superb 2. O TDI 4×4 kravan,
- Tiguan 2.0 TDI 4 Motion,
- Smart Forfour 1.0,
- Mercedes, Mercedes Benz C 250,
- Mercedes Benz AMG,
- Mercedes Benz AMG 63,
- Ford Ranger DCAB 2, 0 BITURBO WILDT,
- Volksvagen Golf,
- Audi Q 5,
- Audi A3,
- BMW X 5,
- Range Rover sport 5, 0 v 8,
- Volvo S90 2,0 T8,
- JEEP GRAND CHEROKEE“, 3,0 CRD 4WD
- Land Rover, tip “Defender” P 400SE
- “četvorotočkaš”, marke “CFMOTO”, tip CF1000ATR-2 EPS
- Nissan Navara 2.3 DCI
- Mercedes Benz GLA 200D 4 MATIC
Osim oduzetih vozila u predmetima organizovanog kriminala i korupcije pred Višim sudom privremeno je oduzeto i više plovila kao skupocjenih satova, pa su tako tokom prošle godine oduzeti plovilo- koča – ribarica pod imenom ”Sveti Matija” zatim plovilo – jahta “RANIERI”, kao i pokretna imovina – satovi – Rolex, Mont Blanc, Cartier, Invicta.
Vrhovni sud u odgovorima portalu Standard navodi i da su osim ovih navedenih privremenih mjera oduzimanja imovine, u jednom predmetu zbog produženog krivičnog djela pranje novca iz člana 268 stav 4 u vezi stava 3 i 1 u vezi člana 49 Krivičnog zakonika Crne Gore, u vezi člana 5 Zakona o odgovornosti pravnih lica za krivična djela pranja novca, donijeta je osuđujuća presuda protiv dva okrivljena pravna lica, na osnovu sporazuma o priznanju krivice.
U tom predmetu, pravosnažnom presudom, pravna lica su oglašena krivima i izrečena im je kazna prestanka postojanja, a trajno oduzeta imovina – nepokretnosti u vrijednosti, u momentu sticanja, od oko osam miliona eura.
Iako je i u Crnoj Gori privremeno oduzet određeni broj nekretnina do podatka koliki je to broj kao i kolika je vrijednost oduzete nepokretne imovine, nijesmo mogli doći, jer njime raspolaže Uprava za imovinu, koja kako smo već rekli, niti ga saopštava javno, niti odgovara na pitanja portala Standard.
PRAKSA U REGIONU
Jedna od prvih zemalja koja je počela sa oduzimanjem imovine stečene krimanalnim aktivnostima je Bosna i Hercegovina, gdje je u akciji “Kubikus” iz 2012. godine, policija Republike Srpske zaplijenila blizu imovinu u vrijednosti od 250.000 eura.
Tada je zaplijenjeno 200 računara, plazma televizori i kopir-mašine koji su korišteni za nelegalno organizovanje pokera. Osim toga, oduzeto je 130.000 eura u gotovini, automobil BMW X6 procijenjen na 68.000 eura i motocikl Piaggio vrijednosti blizu 4.200 eura.
Praksa koju sprovode nadležni organi u BIH podrazumjeva da se oduzeta imovina često se koristi u društveno korisne svrhe, pa je tako novac oduzet od kriminalnih aktivnosti dodijeljen Udruženju “Srcem za djecu oboljelu od raka”, dok je kompjuterska oprema dodijeljena državnim institucijama, a drva zaplijenjena prilikom nelegalne sječe šume poklonjena vrtiću.
I u Srbiji je slična situacija, gdje Specijalno tužilaštvo za organizovani kriminal redovno sprovodi zaplijene imovine kriminalnih grupa, a oduzeta sredstva se često preusmjeravaju u budžet ili društvene projekte.
Najpoznatija i najveća privremena zaplijena imovine u jednom sudskom postupku do sada u toj zemlji bila je u postupku protiv narko bosa Darka Šarića.
Kako su mediji pisali prije dvije godine njemu je privremeno oduzeto 17 vozila od kojih su pet “blindirani” i tri motora, kao i više desetina stanova na elitnim lokacijama u Beogradu.
Prema pisanju medija u Srbiji cjelokupna imovina Darka Šarića do koje još uvijek nijesu došli nadležni organi procjenjena je na 30 milijardi eura.
Preporučeno