OPTUŽENI U POZNATIM PREDMETIMA: Za slobodu nude ukupno 11 miliona eura

OPTUŽENI U POZNATIM PREDMETIMA: Za slobodu nude ukupno 11 miliona eura

Standard

04/10/2023

11:59

Istaknuti funkcioneri pravosuđa, čelnici bezbjednosnog sektora i vođe kiminalnih klanova, koji su u zatvoru zbog sumnji na kriminal i korupciju, njih šestoro, nudili su, ili nude, jemstvo ukupne vrijednosti od oko 11 miliona eura kako bi se branili sa slobode.

U ime sina bivše predsjednice Vrhovnog suda Vesne Medenice, Miloša Medenice, danas je ponudio jemstvo njegov advokat Stefan Jovanović. Predlog je dat na iznos od 788. 800 eura koji se sastoji u konstituisanju hipoteke na nepokretnostima koje su u vlasništvu porodice Medenice.

Kum Miloša Medenice, Marko Vučinić, koji se nalazi u zatvoru od prošle godine, ponudio je ranije jemstvo od 135.000 eura u nekretninama.

Porodica bivšeg predsjednika Privrednog suda Crne Gore, Blaža Jovanića za ukidanje pritvora nudila je garanciju u nepokretnostima vrijednim 768.000 eura, dok je bivši direktor Uprave za nekretnine Dragan Kovačević za slobodu ponudio 539.590 eura, što je Viši sud juče prihvatio.

Bivši službenik Agencije za nacionalnu bezbjednost (ANB) Petar Lazović nudi čak 7.633.400 eura za ukidanje pritvora.

Njih šestorica nude ukupno 10. 364. 790 eura. Postavlja se pitanje odakle im toliko novca kojim garantuju slobodu, kao i nekretnine u državi u kojoj je prosječna plata oko 800 eura.

Medenica je ponudio oko 800.000 eura u nekretninama, kao zalog da će se redovno odazivati sudskim pozivima i da neće sabotirati postupak u kom ga terete da je formirao kriminalnu organizaciju koja je naručivala sudske odluke, švercovala cigarete.

Predlog za ukidanje pritvora uz prihvatanje jemstva, odbrana sina nekadašnje prve žene crnogorskog pravosuđa podnijela je 26. septembra.

Miloš Medenica uhapšen je 25. maja 2022. godine, na podgoričkom aerodromu, nakon što je u Crnu Goru ušao iz Srbije. Specijalno državno tužilaštvo (SDT) podiglo je optužnicu protiv Miloša i njegove majke Vesne Medenice, Darka Lalovića, Vasilija Petrovića, Bojana i Marka Popovića, Milice Vlahović Milosavljević, Marka Vučinića, Milorada Medenice, Luke Bakoča, Petra Milutinovića, Ivane Kovačević, Radomira Raičevića, Marjana Bevenje, Steva Karanikića, Gorana Jovanovića i “Kopad Company” iz Nikšića.

Terete ih za krivična djela: stvaranje kriminalne organizacije, produženo krivično djelo krijumčarenje, produženo krivično djelo davanje mita, primanje mita, protivzakoniti uticaj i navođenje na protivzakoniti uticaj, zloupotreba službenog položaja, neovlašćena proizvodnja, držanje i stavljanje u promet opojnih droga, omogućavanje uživanja opojnih droga, nedozvoljeno držanje oružja i eksplozivnih materija, teška tjelesna povreda i sprečavanje dokazivanja.

Miloš Medenica je, između ostalog, piše u optužnici 2019. godine, stvorio kriminalnu organizaciju, čiji su pripadnici postali Vesna Medenica i ostali, sa ciljem vršenja krijumčarenja cigareta i protivzakonitog uticaja na sudsku vlast.

Njegov kum, Marko Vučinić ponudio je 135. 000 eura da izađe iz zatvora. On se nalazi u pritvoru po rješenju sudije za istragu od 5. jula prošle godine. Vanraspravno vijeće Višeg suda ponovo će odlučivati o njegovom zahtjevu za jemstvo.

“Ponuđeno jemstvo, koje se sastoji u uspostavljanju hipoteke na nepokretnosti upisane u listu nepokretnosti broj 4534 KO Podgorica, katastarska parcela 928, koju čine porodična stambena zgrada 1 površine 46 m², porodična stambena zgrada 2 površine 39 m², pomoćna zgrada površine 8 m², njiva 4. klase površine 142 m² i dvorište površine 500 m², procijenjene vrijednosti 138.000 eura, ponudio je njegov otac Dragan Vučinić”, piše u rješenju.

Viši sud u Podgorici odbio je ranije jemstvo bivšeg predsjednik Privrednog suda Blaža Jovanića od 768.000 eura u nepokretnostima koje je ponudila njegova porodica kako bi se sa slobode branio od optužbi Specijalnog državnog tužilaštva da je u više navrata zloupotrijebio službeni položaj u osam stečajnih postupaka.

Viši sud je juče prihvatio jemstvo bivšeg direktora Uprave za nekretnine Dragana Kovačevića od 539.590 eura u nekretninama kako bi se sa slobode branio od optužbi za nezakonito prisvajanje državnog zemljišta u zoni Morskog dobra.

Kovačević će ostati u pritvoru dok odluka koju je donio sudija Zoran Radović ne postane pravosnažna.

Radović je prihvatio jemstvo Kovačevića uprkos negativnom mišljenju Specijalnog tužilaštva na predlog Kovačevića.

Viši sud je početkom godine odbio prvu Kovačevićevu ponudu od 250.000 eura u nekretninama kojom je garantovao da neće pobjeći ukoliko mu se dopusti da se brani sa slobode od optužbi za zloupotrebu položaja.

A 2019. godine prihvaćeno je jemstvo za slobodu od pola miliona eura koje je ponudio Slobodan Kašćelan, optužen za zelenaštvo, kako bi se u daljem postupku branio sa slobode. Kašćelanu će biti oduzete putne dozvole i imat će obavezu javljanja.

Novac su sakupili članovi porodice okrivljenog Kašćelana ponudivši hipoteku na stanove. Konkretno, ponuđeno je 501.000 eura u nekretninama i 5.000 eura u gotovini.

Kašćelan je optužen za zelenaštvo, a prema optužnici ovaj Kotoranin je dao 50.000 na kamatu.

Odbrana Petra Lazovića ponudila je u martu novo jemstvo od 7.633.400 eura za ukidanje pritvora optuženom. Na već ponuđenih 6,2 miliona eura za Lazovića je garantovala kompanija “Razvršje” sa hipotekom na nekretninama u iznosu od 1.348.100 eura.

Lazović je pojasnio da su vlasnici kompanija Razvršje i Gufo višedecenijski prijatelji njegovog oca nekadašnjeg visokog funkcionera policije i ANB-a Zorana Lazovića i cijele porodice. Uhapšen je 18. jula prošle godine nakon objavljenih transkripata razgovora sa aplikacije “Skaj”. Na teret mu se stavlja pripadnost kriminalnoj organizaciji, zloupotreba položaja, šverc droge i oružja.

Viši sud u Podgorici je 31. oktobra prošle godine odbio da, uz kauciju od 1,2 miliona eura, u okviru kojih su tri nekretnine i 100.000 eura u gotovini, ukine pritvor Lazoviću.

Ponuđeno je i dodatno jemstvo, kao garancija da on tokom daljeg krivičnog postupka neće pobjeći.

“Pored iznosa koji je u ranijem prijedlogu stavljen, dodajemo hipoteku na nekretnine u Podgorici, svojina “Gufo”, u iznosu od 4.645.000 eura, što zajedno sa već ponuđenim jemstvom od 1.640.300 eura iznosi 6.285.300 eura”, navodi se u predlogu Lazovićevih advokata.

Izvor: Portal RTCG
Izvor (naslovna fotografija): Mara Babović/Pobjeda

Ostavite komentar

Komentari (0)