Tome se protivila tužiteljka Irena Burić, koja je navela da su svi prijedlozi bez značaja za razjašnjenje ovog krivično-pravnog postupka i da bi se njihovim predstavljanjem samo dovelo do odugovlačenja postupka.
Sud će o prijedlozima odbrane odlučiti tokom postupka.Radović je kazao da sadržina potvrđuje da su svjedoci Balša Dragović i Srđan Svjetlanović istinito kazivali pred sudom da je Dragović kao advokat posjećivao Svjetlanovića u UIKS-u.
„Imajući u vidu sadržaj dopisa UIKS-a o tome ko je posjećivao svjedoka Srđana Svjetlanovića u UIKS-u, dok se nalazio na izdržavanju kazne po presudi Osnovnog suda Podgorica, predlažem da sud izvrši uvid u potvrdu UIKS-a – Zatvora za duge kazne, koja je izdata po zahtjevu ovdje saslušanog svjedoka advokata Balše Dragovića, te da se izvrši uvid u akt Uprave policije Crne Gore, OB Budva od 22. septembra 2017. godine“, naveo je Radović u zahtjevu koji je saopštio na jučerašnjem ročištu.
Prema njegovim riječima, dokumenta takođe potvrđuju i da su Srđanu Svjetlanoviću u posjetu dolazili službenici policije OB Budva, u prostorije UIKS-a.
„Potvrđuju i da je jedna od posjeta advokata Dragovića bila upravo nakon što je Svjetlanović posjećen od strane Uprave policije u UIKS-u, kako je i Svjetlanović naveo u iskazu, kada su mu uzimali DNK bris“, precizirao je advokat Radović.
Istakao je da sadržaj ovih dokaza potvrđuje tezu odbrane, odnosno sumnju izraženu tokom ovog postupka – da se ovom sudu, za potrebe ovog postupka, od nadležnih konstantno dostavljaju akti sa netačnim sadržajem, o čemu sud mora posebno povesti računa.
„Smatram da su ovi dokazi jako značajni, njima se potvrđuju iskazi svjedoka Dragovića i svjedoka Svjetlanovića“, naglasio je advokat Marko Radović.
On je ponovo predložio da se od Forenzičkog centra pribavi cjelokupna dokumentacija koja se odnosi na korespodenciju nadležnog organa sa organom koji je poslao tragove na vještačenje.
„Smatram da je provođenje ovog dokaza važno da se provjeri kazivanje Sandre Kovačević, vještaka za DNK, na glavnom pretresu u ovom postupku“, kazao je advokat Radović.
„Iz izvještaja o uzorkovanju tragova, koji se nalazi u spisima predmeta 192/25 Osnovni sud Podgorica proizilazi da su u Forenzički centar Danilovgrad upućeni brisevi za DNK koji se
odnose na okrivljenog Srđana Popovića. A sud se neposrednim uvidom u dokazni materijal, kao i svi mi, uvjerio da u dokaznom materijalu nema tih briseva, već da se samo nalazi kartica na koju je nanijet predmetni biološki materijal sa brisa“, naveo je Radović.
Kazao je da je posebno interesantan dio iskaza Sandre Kovačević, na glavnom pretresu, da je ovaj dokazni materijal u Forenzički centar stigao od tužilaštva a ne od policije, iako to, kako je naveo, nije praksa, niti o tome ima traga u spisima predmeta.
Banjalučanin Srđan Popović u odsustvu je osuđen 2021. na 15 godina i 10 mjeseci zatvora zbog ubistva Đuričkovića i nedozvoljenog držanja oružja.
Prema navodima te presude, tokom suđenja je dokazano da je Popović 27. oktobra 2015. godine, oko 20 časova u Ulici Slovenska obala u Budvi, na šetalištu ispred ugostiteljskog objekta „The Old Fishermans Pub“, sa umišljajem ubio Gorana Đuričkovića.
Prema navodima tužilaštva, Popović je sa prostora stare puškarnice koja se nalazi na zidinama Starog grada, iznad lokacije zvane „Zvono“, iz automatske puške njemačke proizvodnje „hekler & koh“, obrušenog fabričkog broja, ispalio tri hica u Đuričkovića.
Pokojni Đuričković se u tom momentu nalazio ispred ugostiteljskog objekta „The Old Fishermans Pub“.
„Jedan od ispaljenih hitaca pogodio ga je u predjelu desne strane grudnog koša, nanoseći mu teške i po život opasne povrede. Od zadobijenih povreda, kod oštećenog je na mjestu nastupila smrt. Preostala dva hica pogodila su zid i okolinu ugostiteljskog objekta“, navodi se u prvoj presudi od 2021.
Popović je nakon toga pobjegao skuterom u pravcu Kotora.
Preporučeno
„U mjestu Platamuni, između plaža Trsteno i Ploče u uvali je ostavio skuter. Sa ciljem uništavanja bioloških tragova, benzinom je zapalio navedeni skuter i udaljio se u nepoznatom pravcu. Automatsku pušku je bacio u more, koju su ronioci Regionalnog centra iz Bijele prilikom podvodnog protivminskog pretraživanja, pronašli u moru 12. septembra 2016. godine u prostoru između rta Platamuni i plaže Mogren II“, navodi se u optužnici.