“Grupa je isporučivala veoma velike količine narkotika i uvijek je imala nešto na lageru“, objašnjava istražitelj.
On je dio grupe “Ahil”, iz Savezne kriminalističke policije, i sudu je objasnio zašto je optuženi za šverc bio toliko uspješan u poslovanju sa drogom od kraja 2019. godine do početka 2020.godine, piše bečki list “Standard”.
U 20 tačaka optužnice javnog tužioca, tereti se 35-godišnji Srbin da je u većem obimu uvozio kokain, heroin i marihuanu, a u 133 slučaja je obezbijedio njihovu distribuciju u Austriji.
Njemu – iz ugla tužilaštva – kaoo vodećem šefu mafijaške organizacije u Austriji, osuđenom za dvostruko ubistvo u Srbiji, sada prijeti doživotni zatvor.
Drugog dana suđenja u Okružnom sudu za krivična pitanja u Beču, policajac H. pričao je malo o pozadini slučaja.
“Kotor je lijep lučki grad u Crnoj Gori“, naveo je policajac, ali je upozorio da je taj grad postao dom za mafijaške klanove.
U gradu postoje dva zavađena klana, nazvana “škaljarski” i “kavački”. Obje kriminalne organizacije su aktivne u trgovini drogom širom Evrope i nijesu škrte u svojim metodama – vidjeli smo na desetine ubistava, uključujući napad na jednog od rivala pred poznatim restoranom u Beču u decembru 2018. godine. Navodi se da su dva klana skoro deceniju u sukobu.
Podsjetimo, prije dvije godine u Austriji je otvorena “najveća kriminalistička istraga ikad” – Operacija “Ahil”.
Savezna kriminalistička policija (BKA) u sklopu te operacije preduzela je istražne radnje protiv 10.000 osoba, koje navodno pripadaju mafijaškim organizacijama u Crnoj Gori i Srbiji.
U saradnji sa američkim Federalnim istražnim biroom (FBI) otkriveni su razgovori i prepiske na kriptovanim mobilnim telefonima. Između ostalog, govori se o trgovini drogom, mučenju i naručenim ubistvima.
Vodeći istražitelj za droge u Saveznoj kriminalističkoj policiji prije dvije godine izjavio je da se radi o lomovima kostiju, mučenjima, zlostavljanju, ubistvima i egzekucijama, uključujući uklanjanje udova.
“Ovo se događa u središtu Evrope. Neću isključiti da se to takođe događalo i u Beču”, naveo je poicajac.
Na ovom predmetu u Austriji radi oko 15 istražitelja Savezne kriminalističke policije, kao i desetine istražitelja iz pokrajinskih policija.
Oni su vrednovali čet prepiske, fotografije i video snimke više od 10.000 lica i oko 50 mafijaških grupa koji imaju veze sa Austrijom.
Fokus je prvenstveno bio na srpskim i crnogorskim klanovima, prenijela je austrijska državna televizija ORF.
Preporučeno