test

Uvesti elektronski nadzor zabrane prilaska

Standard

22/09/2024

18:47

Mjera zabrane prilaska počinioca nasilja žrtvi nije adekvatna, jer u praksi ne postoji elektronski nadzor pomoću kojeg bi policija pratila izvršenje te mjere i u slučaju njenog kršenja odmah reagovala - saopštila je advokatica Maja Turković, poručujući da se izricanjem ove mjere ne postiže njena svrha i smisao, te da je samo mrtvo slovo na papiru.

Podgorička policija je, prema objavljenim podacima, za osam mjeseci ove godine podnijela 136 krivičnih prijava zbog nasilja u porodici ili porodičnoj zajednici, dok je Sud za prekršaje izrekao 470 zaštitnih mjera zabrane približavanja.

Turković smatra da nije problem u zakonodavstvu, koliko u nadležnim organima koji ne primjenjuju zakon na adekvatan način i, kako je istakla, često griješe u izboru mjere koju treba primijeniti u ovakvim i sličnim slučajevima.

” U praksi je poznato da za kršenje mjere od učinioca nasilja nadležni saznaju onda kada je već kasno, odnosno kada učinilac ponovi prekršaj ili nerijetko učini teže djelo”, ukazala je Turković.

Blaga mjera – tragičan epilog

Ona je podsjetila na posljednji slučaj femicida u Crnoj Gori, kada je žrtva prijavila učinioca nasilja, ali su nadležni organi, od tužioca do suda, potcijenili ozbiljnost situacije i položaj žrtve i primijenili najblažu moguću mjeru – zabranu približavanja.

“Zbog toga smo na kraju ove priče i dobili tragičan epilog, odnosno svirepo ubistvo žrtve”, istakla je Turković, aludirajući na teško ubistvo Biljane Pavićević koje se dogodilo u avgustu ove godine u naselju Masline.

Advokatica odgovornost vidi u sistemu, odnosno neažurnosti nadležnih organa.

Turković

” Da su nadležni organi u konkretnom slučaju lišili slobode učinioca nasilja, a imali su tu procesnu mogućnost, danas ne bismo svjedočili još jednom femicidu u nizu do kojeg je došlo isključivo zbog propusta nadležnih organa koji zakon ne primjenjuju na adekvatan način”, istakla je Turković.

Mjera traje godinu

Ona objašnjava da se mjera zabrane približavanja žrtvi može izreći učiniocu nasilja ako postoji opasnost da ponovo učini nasilje ili ako bi prisustvo učinioca nasilja u blizini žrtve, kod nje stvaralo visok stepen duševne patnje koja, kraće ili duže vrijeme, onemogućava normalne psihičke aktivnosti žrtve. Turković dodaje da se zabrana prilaska izriče u trajanju koje ne može biti kraće od trideset dana niti duže od godinu.

“Ovo je jedna od zaštitnih mjera koju propisuje Zakon o zaštiti od nasilja u porodici, izriče je prekršajni organ, a izvršava policija “,naglasila je Turković.

Napominje da je organ za prekršaje dužan da u rješenju o zabrani približavanja odredi mjesto ili područje u kojem se učinilac nasilja ne smije približiti žrtvi.

Kazne

Sudije Osnovnog suda u Podgorici su od početka godine do 4. septembra u 23 predmeta za porodično nasilje izrekle ukupno 20 godina i šest mjeseci zatvora, saopšteno je ranije iz te institucije. Poručeno je, takođe, da će se na svaki oblik nasilja odgovoriti oštrom kaznenom politikom i time pokazati nulti prag tolerancije na svaki oblik nasilja.

Prema podacima Osnovnog suda, od početka godine formiran je 81 predmet zbog krivičnog djela nasilje u porodici ili u porodičnoj zajednici, pri čemu je pred prvostepenim sudom riješeno 35 predmeta do sada, dok je 46 predmeta u radu. U 23 predmeta, kako se navodi, okrivljeni su osuđeni kaznom zatvora u ukupnom trajanju od 20 godina i šest mjeseci, izrečene su četiri uslovne osude i jedna kazna rada u javnom interesu.

” U deset predmeta izrečena je mjera bezbjednosti obaveznog liječenja alkoholičara, u četiri predmeta mjera bezbjednosti obaveznog liječenja narkomana, u dva predmeta mjera bezbjednosti udaljenje iz stana, a u osam predmeta mjera bezbjednosti zabrane približavanja. U dva predmeta je donijeta oslobađajuća presuda”, navodi se u saopštenju.

Kako su dodali iz Osnovnog suda u Podgorici, u 23 predmeta okrivljeni su osuđeni kaznama zatvora i to, u jednom predmetu dvije godine i šest mjeseci zatvora, u drugom dvije godine zatvora, u trećem jednu godina i šest mjeseci, u četvrtom jednu godinu i dva mjeseca, dok je u pet predmeta izrečena kazna zatvora od po jedne godine. U tri predmeta izrečena je, kako navode, kazna zatvora od osam mjeseci, u deset predmeta kazna zatvora od šest mjeseci, dok je u pet predmeta izrečena kazna zatvora manje od šest mjeseci i to jedna od pet, jedna od četiri, a tri od tri mjeseca zatvora.

Prema tim podacima, izrečene su četiri uslovne osude i jedna kazna rada u javnom interesu. U deset predmeta izrečena je mjera bezbjednosti obaveznog liječenja alkoholičara, u četiri predmeta mjera bezbjednosti obaveznog liječenja narkomana, u dva predmeta mjera bezbjednosti udaljenje iz stana, a u osam predmeta mjera bezbjednosti zabrane približavanja. Iz Osnovnog suda ukazuju da je evidentna značajno oštrija kaznena politika nakon stupanja na snagu Zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakonika Crne Gore od 12. decembra prošle godine, kojim su propisane strože kazne zatvora od ranije propisanih za krivično djelo nasilje u porodici ili u porodičnoj zajednici.

Ubijeno 16 žena u proteklih pet godina

U Crnoj Gori je od početka 2019. godine do danas ubijeno 16 žena, a počinioci su supružnici, emotivni partneri, bivši partneri ili članovi porodice, ranije je saopšteno iz Uprave policije.

” Od 1. januara 2019. do 31. decembra 2023. godine evidentirano je 13 ubistava gdje su žrtve bile ženskog pola, a koje su ubili supružnici, emotivni partneri, bivši partneri, članovi porodice, a ima i slučajeva gdje je ženu usmrtila osoba sa kojom nije bila ni u emotivnoj ni u rodbinskoj vezi”, saopšteno je.

Kako je ranije navedeno, u 2019. godini evidentirano je pet ubistava žena – dvije žene su ubijene u Nikšiću i po jedna u Rožajama, Bijelom Polju i na Cetinju.

“U dva slučaja sin je ubio majku, u jednom slučaju riječ je o emotivnom partneru, u jednom o poznanicima koji nijesu bili u emotivnoj vezi i u jednom slučaju žrtvu je lišila života bivša supruga sadašnjeg partnera “, saopštili su ranije iz policije.

Osumnjičen da je maloljetnu partnerku udario, grizao, pljunuo u lice…

Osnovno državno tužilaštvo u Podgorici odredilo je zadržavanje do 72 sata za S.K. zbog krivičnog djela nasilje u porodici ili porodičnoj zajednici.

“Osumnjičeni je dana 14.septembra u svojoj porodičnoj kući lako tjelesno povrijedio člana porodice, intimnu partnerku, koja je maloljetno lice, tako što je u hodniku kuće zbog prethodne svađe fizički napao, više puta udarao u predjelu glave, grizao u predjelu noge, po glavi, vratu i uhu, upućujuci joj uvredljive riječi i pljujući je u lice”, navodi tužilaštvo.

Izvor: Pobjeda
Izvor (naslovna fotografija):

Ilustracija

Ostavite komentar

Komentari (0)