VDT i dalje izviđa slučaj ljekara Nikole Fatića: Čeka se vještačenje Instituta za sudsku medicinu iz Beograda

VDT i dalje izviđa slučaj ljekara Nikole Fatića: Čeka se vještačenje Instituta za sudsku medicinu iz Beograda

Standard

17/02/2024

10:46

Više državno tužilaštvo i dalje izviđa predmet protiv kardiovaskularnog hirurga Nikole Fatića, osumnjičenog za teško krivično djelo protiv zdravlja ljudi.

Portparolka Višeg državnog tužilaštva Lepa Medenica je Pobjedi kazala da se predmet nalazi u fazi izviđaja, te da u kontinuitetu preduzimaju neophodne mjere i radnje.

Porodica pacijenta, koji je preminuo nekoliko dana nakon operacije, prijavila je u septembru prošle godine dr Fatića zbog navodnog protivpravnog oduzimanja ljudskih organa ili djelova tijela. Taj slučaj je prvo ispitivalo Osnovno državno tužilaštvo, da bi predmet kasnije bio proslijeđen Višem.

Osnovno državno tužilaštvo je prvobitno formiralo predmet, zbog toga što je Fatić, prema prijavi, nezakonito iznio iz Kliničkog centra dio aorte koju je operisao, a to je krivično djelo – protivpravno oduzimanje ljudskih organa ili djelova tijela. Ta dva predmeta su objedinjena.

Medenica je Pobjedi kazala da je tužilaštvo ispitalo osumnjičenog, predstavnika oštećene porodice, kao i više lica u svojstvu svjedoka.

„Takođe, pribavljeni su materijalni dokazi od Kliničkog centra Crne Gore, izvršeno je medicinsko vještačenje određenog materijala pronađenog u KCCG, te data naredba Institutu za sudsku medicinu Medicinskog fakulteta u Beogradu za vještačenje, dok će se u daljem toku postupka preduzeti i druge mjere i radnje, a sve u cilju rasvjetljavanja predmetnog događaja i donošenja odluke u predmetu“, kazala je Medenica.

Klinički centar Crne Gore je 27. septembra saopštio da je tog dana završen nalaz patoanatomske obdukcije pacijenta kojeg je operisao Fatić, te da je konzilijum patologa ustanovio neposredni uzrok smrti pacijenta.

Pobjedi je iz Uprave policije, nakon podnošenja prijave, nezvanično rečeno da je u prijavi protiv vaskularnog hirurga navedeno da je teglu sa odstranjenim dijelom organa odnio u svoju privatnu ordinaciju kako bi prikrio dokaze.

Klinički centar Crne Gore je potvrdio tada Pobjedi da je dežurni ljekar zatražio obdukciju i da očekuju nalaz.

Osim obdukcije pacijenta, rađeno je i vještačenje operacijom odstranjenog dijela tijela. Tom prilikom je utvrđeno da se Fatić sumnjiči da je teglu sa ostacima dijela organa pacijenta – aorte, koju je operisao – neovlašćeno iznio iz Kliničkog centra i odnio u svoju privatnu ordinaciju. On se sumnjiči i da je, nakon što je porodica u privatnoj ordinaciji vidjela teglu sa etiketom na kojoj je bilo napisano ime pacijenta i alarmirala policiju – to vratio u jednu od prostorija KCCG u kojoj je nađena prilikom pretresa.

Advokatica porodice preminulog pacijenta Ksenija Korać je Pobjedi 30. septembra dostavila pismo njegove kćerke Jelene Perović-Stanjević u kome se tvrdi da patolozi u svom nalazu nijesu precizno utvrdili uzrok smrti njenog oca.

U pismu se navodi da je ,,nalaz obdukcije pokazao da je uzrok smrti infarkt bubrega, ali da nije naveden razlog zbog kojeg se infarkt bubrega desio“.

Ona je u pismu navela da je njen otac, koji je imao 74 godine, operisan 11. avgusta, te da mu je svega par dana prije toga slučajno otkriveno je da ima aneurizmu abdominalne aorte, bet znakova disekcije i rupture (dakle, njegovo stanje nije bilo hitno).

Perović-Stanjević je kazala da tog dana nijesu mogli da spriječe dr Nikolu Fatića da uvede njenog oca u salu. Navela je da je, nakon vizite, jedan od vaskularnih hirurga dr Goran Batrićević otišao do njenog oca da mu kaže da smatra da nema hitnog stanja, te da ne pravi grešku i odustane od intervencije, na šta ima pravo.

Perović-Stanjević je napisala i da je njen otac u operacionoj sali rekao da odustaje od operacije, međutim da mu Fatić nije dozvolio da napusti salu. Tvrdi da je do rupture došlo tokom operacije, a ne prije, kako je to Fatić kazao i zbog toga operisao pacijenta.

„Moj otac je preminuo od infarkta bubrega, prouzrokovanog zašivenim renalnim arterijama bubrega, odnosno zbog podvezanih bubrega. Sa vaskularne hirurgije saopšteno mi je da se nikada u KCCG nije desilo da, poslije operacije ove vrste, dođe do potpunog zastoja rada bubrega, zbog čega dodatno sumnjam da je Fatić napravio stručnu grešku“, napisala je Perović-Stanjević.

Ona u pismu navodi i djelove izvještaja obdukcije i ističe da patolozi, koju su radili obdukciju, u svom nalazu navode infarkt bubrega kao uzrok smrti, ali ne i razlog infarkta bubrega.

„I ne samo da patolozi nijesu precizno utvrdili uzrok smrti, nego nijesu uradili ni detaljan unutrašnji opis, na osnovu kojeg bi vještaci sudske medicine precizno mogli utvrditi uzrok smrti, i na osnovu kojeg bi sa sigurnošću utvrdili da je došlo do stručne greške tokom operacije. Nijesu naveli čak ni da fali aorta. Čitajući zapisnik sa obdukcije neko bi zaključio da moj otac sada sjedi negdje potpuno zdrav“, napisala je u obraćanju Perović-Stanjević.

Izvor (naslovna fotografija):KCCG

Ostavite komentar

Komentari (0)