Vujović je izrazila zadovoljstvo što je kolega iz Srbije u posjeti Crnoj Gori povodom Sajma knjiga, ocijenivši da je ovaj susret važan korak ka jačanju kulturnih odnosa dvije države.
“Godinama unazad nije bilo zvaničnih bilateralnih sastanaka ministara kulture Crne Gore i Srbije. Vjerujem da će ova posjeta doprinijeti intenzivnijoj saradnji između naših ministarstava i kulturnih institucija i brzoj realizaciji konkretnih zajedničkih projekata“, poručila je ministarka Vujović.Sagovornuci su se saglasili da je direktna saradnja pojedinaca i nezavisne scene mnogo aktivnija od institucionalne.

Istakla je da već postoji plodna saradnja između pojedinih nacionalnih ustanova, gdje se ističu Pomorski muzej, Muzički centar i Crnogorsko narodno pozorište, koji imaju direktne memorandume o saradnji, ali da postoji prostor za još bliže povezivanje, naročito u oblasti konzervacije i arheologije.
Za Vujović poseban značaj ima potpisivanja sporazuma između vlada Crne Gore i Srbije o borbi protiv nedozvoljene trgovine kulturnim dobrima, čiji je nacrt Crna Gora već dostavila Srbiji na upoznavanje i saglasnost.
Vujović je predložila je da se arheolozi iz Srbije uključe u istraživačke kampanje koje sprovodi crnogorski Centar za konzervaciju i arheologiju.

“U Crnoj Gori imamo nekoliko izuzetno značajnih, a nedovoljno istraženih arheoloških lokaliteta. Nemamo studijski program za školovanje arheologa, a interesovanje mladih za ovu oblast je u opadanju“, upozorila je Vujović.
Posebnu pažnju posvetila je inicijativi Crne Gore za preuzimanje negativa igranih filmova iz fonda Lovćen Filma koji se trenutno čuvaju u Jugoslovenskoj kinoteci.
“Crnogorska kinoteka već je otpočela razgovore u ovom pravcu. Konačno imamo uslove za njihovo adekvatno čuvanje i želimo da ti filmski zapisi konačno budu vraćeni i čuvani našoj instituciji“, rekla je Vujović.
Ministar kulture Republike Srbije Nikola Selaković predložio je formiranje zajedničke radne grupe koja bi radila na postizanju dogovora o vraćanju negativa Lovćen filma i koju bi činili predstavnici ministarstava i kinoteka obje zemlje.
“Grupa bi pripremila sve neophodne korake za realizaciju ove inicijative”, rekao je Selaković.
On je potvrdio je da će “Srbija uskoro dostaviti komentare na Nacrt sporazuma o borbi protiv nedozvoljene trgovine kulturnim dobrima, sa očekivanjem da će uskoro doći do njegovog potpisivanja”.
Tokom razgovora, Selaković je upoznao ministraku Vujović sa novim projektima u Srbiji, uključujući osnivanje Nacionalnog festivala filma koji će se od ove godine održavati u Zlatiborskom okrugu, kao i uspješnom sprovođenju projekta Kulturna prijestonica Srbije – koja ove godine pripada Zrenjaninu.

“I Srbija i Crna Gora pokušavaju da se pozicioniraju kao filmske destinacije. Kroz zajedničke nastupe možemo se jače predstaviti na svjetskoj sceni. Imamo dobre podsticaje za strane produkcije, prirodne ljepote i bogatu kulturnu baštinu to je konkurentska prednost koju treba zajednički iskoristiti“, naglasio je on.
Selaković je pohvalio je organizaciju Sajma knjiga u Podgorici, nazivajući ga manifestacijom od velikog značaja.
“Devetnaesto izdanje Sajma svjedoči o njegovom kvalitetu i važnosti. U digitalnom dobu knjiga sve više gubi svoje mjesto, posebno među mladima. Naš zajednički zadatak je da podignemo svijest o važnosti čitanja, i kod mlađih i kod starijih generacija“, izjavio je Selaković.
Selaković je pozvao ministarku Vujović u posjetu Srbiji, što je ona sa zadovoljstvom prihvatila. Oboje su saglasni da saradnja dvije drzave i ne treba da bude ograničena samo na institucionalni nivo, već da se osnazuje kroz projekte koje realizuju nevladine organizacije i pojedinci u kulturi.
Preporučeno
Razmatrarana je i saradnja u okviru međunarodnih inicijativa, među kojima se posebno izdvaja zajedničko učešće u projektu obnove jugoslovenskog paviljona u Državnom muzeju Aušvic-Birkenau, koji su označili kao primjer kulture sjećanja i regionalnog partnerstva.