Beograd traži da Joanikije i Metodije ,,izvrše pritisak“

Beograd traži da Joanikije i Metodije ,,izvrše pritisak“

Standard

29/08/2023

07:13

Analitičar iz Beograda Bojan Panaotović, blizak predsjedniku Srbije Aleksandru Vučiću, pozvao je u autorskom tekstu za portal Borba čelnike Crkve Srbije u Crnoj Gori Joanikija Mićovića i Metodija Ostojića da spriječe formiranje vlade PES-a sa strankama manje brojnih naroda.

“Bilo bi dobro čuti šta mitropolit Joanikije i vladika Metodije misle o povratku Crne Gore u kandže progonitelja SPC u režiji Spajića”, napisao je Panaotović.

SPC KAO ,,UDARNA PESNICA“

Tim stavom, Panaotović je suštinski otkrio strategiju Beograda da se spriječi formiranje 44. vlade po naumu mandatara Spajića: uključiti vrh Crkve Srbije iz Crne Gore i pozvati se na litije SPC iz 2019. godine i koristeći medijsko-politički uticaj spriječiti da se formira vlada i samim tim lider PES-a pošalje u političku penziju.

U autorskom tekstu Panaotović piše da se ,,u ovom trenutku nalazimo na korak od formiranja nove vlade Crne Gore pod palicom Milojka Spajića koja će zavisiti od partija koje su u praktičnoj politici pokazale da bi im merak bio da SPC nestane sa religijske i geografske mape Crne Gore“.

” To su pokazale glasanjem za Zakon o slobodi vjeroispovijesti, a docnije i žestokim protivljenjem Temeljnom ugovoru. Krivokapićeva vlada u kojoj je Spajić bio ključni ministar, oborena je, između ostalih, glasovima BS i Zenke, koji su ustoličenje mitropolita Joanikija na Cetinju smatrali skandaloznim i neprihvatljivim. Potom će Ibrahimović i društvo oboriti Abazovićevu vladu zbog neoprostivog grijeha – potpisivanja Temeljnog ugovora sa SPC. Godinu dana kasnije, politička stvarnost pred oči nam servira farsu ili tragikomediju u režiji Milojka Spajića gdje će buduća vlada Crne Gore zavisiti upravo od onih koji su pokazali da im je SPC kost u grlu. Kao i vjernici koji tu crkvu cijene, vjeruju joj i u njene bogomolje idu. Otuda neće biti nikakvih kleronacionalističkih nota ukoliko čujemo prve ljude SPC i MCP u Crnoj Gori kuda vodi ovakav put! Ne politike radi, već radi elementarnih ljudskih, građanskih i religijskih prava vjernika SPC koji su pretrpjeli svakovrsne šikane i prijetnje do 30. avgusta 2020”, objasnio je Panaotović suštinski dalju strategiju Beograda.

Ukoliko bi se Joanikije i Metodije uključili u proces formiranja vlade, ponovio bi se scenario prilikom formiranja ,,apostolske“ Krivokapićeve vlade, koja je suštinski sastavljena u Manastiru Ostrog pod patronatom, sada pokojnog, mitropolita Amfilohija. Prozivanje episkopa Metodija nije slučajno budući da je on u rođačkim vezama sa mandatarom Spajićem.

Kao ni ,,akcija“ analitičara Panaotovića: Vučić je iz svojih međunarodnih izvora već saznao da ključne zemlje Kvinte, prvenstveno Njemačka i SAD, pokušavaju da ograniče uticaj predsjednika Srbije na Zapadni Balkan.

Kidanje Vučićevih pipaka u Crnoj Gori je dio šireg plana koji trajno ugrožaja poziciju predsjednika Srbije. Zato je Vučić krenuo da angažuje tešku ,,političku artiljeriju“.

Da su u Beogradu pomno prate ponašanje Milojka Spajića i ,,položaj ugroženih Srba“ pokazala je i izjava srpske premijerke Ane Brnabić.

Upitana da prokomentariše formiranje Vlade u Crnoj Gori i to što predstavnici Srba neće biti dio nje, kazala je da ne zna zašto Srbi ne mogu da budu dio vlasti.

“Ja se nadam da ćemo sarađivati sa tom Vladom, daćemo sve od sebe, a zašto Srbi ne mogu da dobiju ili da učesvtvuju u vlasti u Crnoj Gori, ne znam, ali svkako mislim da su značajan dio Crne Gore”, kazala je za Pobjedu Brnabić.

,,VRBOVANJE“ POSLANIKA

Da se SPC već umiješala u političke prilike u Crnoj Gori, svjedoči i sastanak Dejana Vukšića, savjetnika Jakova Milatovića za bezbjednost, sa nizom nižerangiranih sveštenika SPC u cilju uticaja da se ne formira 44. vlada.

Ali i pritisci sveštenika Crkve Srbije na poslanika Novske liste na listi PES-a Jovana Subotića.

Subotić je nedavno kazao da 30-avgustovska većina više ne postoji, ali pošto je riječ o vjerniku jasno je da dio SPC računa da će ubijediti Subotića da spriječi formiranje vlade.

Ukoliko bi Subotić otkazao poslušnost Spajiću, to bi nakon Vladimira Dobričanina iz UCG, Jelene Nedović iz Alternative, Jevrosime Pejović i Radinke Ćinćur iz PES-a, bio već peti poslanik koji je protiv vlade, pa bi Spajić teško stigao do brojke od 41, jer bi mu u tom slučaju, računajući i Jokovićev SNP, falio jedan poslanik.

Međutim, prema saznanjima Pobjede, i tu se umiješao zvanični Beograd: na Jokovića se preko SPC, ali i ministra vanjskih poslova Srbije Ivice Dačića, već uticalo da ili otkaže poslušnost ili traži veći dio uticaja u vladi.

Ni u samom PES-u nije čista situacija. Kako je Pobjeda ranije pisala, poslanice PES-a Jevrosima Pejović i Radinka Ćinćur, koje su glasale na sjednici GO protiv vlade, su prije tog čina imale konsultacije sa Jakovom Milatovićem i po njegovom savjetu bile su protiv vlade sa manjinama, a za vladu sa ZBCG.

Pejović je bliska saradnica Milatovića i bila je direktorica direktorata, kod njega u Ministarstvu ekonomije, za vrijeme vlade Zdravka Krivokapića.

Ćinćur je privatno u prijateljskim odnosima sa Milatovićem i na njegovo insistiranje postavljena je na čelo barskog odbora PES-a.

Sastanak kluba poslanika PES-a ove nedjelje, tražiće se konačni stavovi Pejović i Ćinćur

Sastanak kluba poslanika Pokreta „Evropa sad“ biće održan ove nedjelje bez prisustva medija, saznaje Pobjeda.

” Sastaćemo se i tražiti konačne stavove poslanica Pejović i Ćinćur. Svako ima pravo na mišljenje i nećemo ,,skidati glave“, ali tražimo konačne stavove o vladi koju je predložio mandatar”, rekao je Pobjedin izvor iz samog vrha PES-a.

Po Statutu PES-a, poslanici su obavezni da slijede odluke stranačkih organa pa poslanice Pejović i Ćinćur moraju glasati shodno zaključcima Glavnog odbora ili, u protivnom, mogu biti isključene.

Izvor: Pobjeda
Izvor (naslovna fotografija):; Radio Svetigora

Ostavite komentar

Komentari (0)