U intervjuu za Pobjedu, Bilčik ponavlja da ne može da zamisli proevropsku vladu u kojoj bi bile snage koje su dovodile u pitanje evroatlantsku orijentaciju Crne Gore i sarađivale sa Putinovom Rusijom.
POBJEDA: Pregovori o formiranju vlade su u toku, a deklarativno svi oni koji o tome pregovaraju žele da ona bude „stabilna, evropska“. Koliko je realno da to zaista bude tako, ako vlada ne bude imala podršku dvije trećine poslanika?BILČIK: Kada govorimo o stabilnoj, demokratskoj i proevropskoj vladi, ono što je mnogo važnije u ovom trenutku su kredibilni postupci, a ne samo priča o tome. U protekle tri godine vidjeli smo mnogo usmenih deklaracija o proevropskim integracijama, ali smo vidjeli vrlo malo akcije u tom pravcu. Zato je važno da sljedeća vlada, ako želi da bude istinski proevropska, mora politički da garantuje parlamentarnu podršku od najmanje 3/5 poslanika, odnosno 49 poslanika za donošenje nekih važnih odluka u oblasti pravosuđa i vladavine prava.
Ovo je osnovni uslov za svaku stabilnu i proevropsku vladu koja, takođe, može da pruži prave rezultate. U tom smislu, vjerujem da je Crna Gora ponovo suočena sa važnim zadatkom da ispuni svoj strateški cilj evropskih integracija.
U praksi, ovo može zahtijevati i neke važne političke kompromise kada je u pitanju čitav politički spektar u
Crnoj Gori. Kada se gledaju brojke u Skupštini, može se primijetiti da bi jedini kredibilan put naprijed mogao biti samo smislena saradnja političkih predstavnika svih proevropskih Crnogoraca, Srba i drugih manjina u zemlji.
POBJEDA: Ponovo je na dnevnom redu pitanje učešća lidera bivšeg DF-a u vladi. Američki zvaničnici otvoreno kažu da ne vide DF kao partnera. Da li Vi i dalje dovodite u pitanje njihovo učešće u vladi?
BILČIK: Ja ne mogu da zamislim pravu proevropsku vladu sa bilo kojim političkim snagama koje su posljednjih godina i tokom vremena dovodile u pitanje evroatlantsku orijentaciju Crne Gore, pa čak i pokušavale da je potkopaju, ili koje su otvoreno dovele u pitanje usklađivanje Crne Gore sa podrškom EU Ukrajini i ukrajinsku odbranu od ruske agresije, ili koje su posljednjih godina otvoreno sarađivale sa Putinovom Rusijom, ili koje takođe pokušavaju da u javnosti revidiraju činjenice o ratnim zločinima 1990-ih. Svaka buduća vlada Crne Gore, koja će u sebi imati političke snage povezane sa ovim akcijama, je vlada za koju vjerujem da ne može odlučno ostvariti strateške ciljeve evropskih integracija.
POBJEDA: Nedavno ste razgovarali sa predstavnicima Bošnjačke stranke i predsjednikom Ervinom Ibrahimovićem. Očekujete li da u novoj vladi budu manjinske stranke?
BILČIK: Crna Gora je multietnička demokratija i očekujem da svaka proevropska vlada može raditi samo na osnovu inkluzivnog pristupa prema svim manjinama u zemlji. Takođe bih očekivao da predstavnici ovih manjina, koje godinama podržavaju integraciju Crne Gore, budu sastavni dio svake buduće istinske demokratske i proevropske vlade.
POBJEDA: Kada bi mogao biti održan novi sastanak Parlamentarnog odbora za stabilizaciju i pridruživanje (POSP)?
BILČIK: Mi u Evropskom parlamentu smo spremni da sa našim partnerima u Crnoj Gori održimo naredni sastanak Parlamentarnog odbora za stabilizaciju i pridruživanje, čim se steknu svi uslovi za taj sastanak. Nadamo se da će Crna Gora uskoro imati potpuno funkcionalan parlament, uključujući novoizabrano rukovodstvo i sve svoje skupštinske odbore, kako bismo mogli da razgovaramo o narednim koracima ka održavanju punopravnog sastanka POSP. Pozdravljam konstitutivnu sjednicu parlamenta, ali svaka rasprava o narednoj sjednici POSP-a zahtijevaće potpuno konstituisanje novog parlamenta, uključujući izbor novog predsjednika i svih relevantnih organa. Veoma smo spremni u Evropskom parlamentu i željno iščekujemo odluke koje će se donijeti u Podgorici, kako bismo mogli direktno da se angažujemo sa novim partnerima koji će biti na poslaničkim pozicijama na osnovu novog mandata sa parlamentarnih izbora održanih ranije ove godine.
POBJEDA: Imate li informaciju iz Brisela, da li je moguće da će Crna Gora na međuvladinoj konferenciji u decembru zatvoriti neka od pregovaračkih poglavlja?
BILČIK: Od sada do decembra ima dosta vremena. Da li će u decembru biti međuvladina konferencija, koja bi mogla da pokrene pregovarački proces Crne Gore, u velikoj mjeri zavisi od toga šta se dešava u Crnoj Gori od sada do decembra. Lopta je, u tom smislu, u velikoj mjeri u rukama naših crnogorskih partnera i svako kretanje u pravcu mogućeg zatvaranja pregovaračkih poglavlja zavisiće od toga da li će Crna Gora imati i novu, istinski proevropsku vladu, da li će imati novu Skupštinu koja dobro funkcioniše i da li će Crna Gora krenuti putem reformi. Očekujem da bi predstojeći redovni izvještaj Evropske komisije mogao dosta toga da ukaže na to da li do decembra možemo očekivati napredak kada su u pitanju pristupni pregovori sa Crnom Gorom.
Ne očekujem da će Komisija uvažiti Milatovićev prijedlog i pomjeriti datum objavljivanja izvještaja o Crnoj Gori
POBJEDA: Šta mislite o predsjednikovom prijedlogu da se odloži predstavljanje Izvještaja EK o Crnoj Gori? Da li će EK prihvatiti taj prijedlog, po Vašem mišljenju?
BILČIK: Kalendar redovnih izvještaja Komisije, koji pokrivaju sve zemlje pristupnice, je dobro poznat i poznat je već mjesecima i očekujem da će ga se Komisija držati. U tom smislu, važno je da Crna Gora zaista izvrši i postigne onoliko promjena koliko mogu novoizabrani čelnici, prije objavljivanja izvještaja Komisije, koje se očekuje u oktobru.
Mislim da je ovo važan rok za svakoga ko ozbiljno želi da ostvari istinske proevropske promjene u zemlji. Ovo takođe treba posmatrati kao važan datum uoči kojeg Crna Gora treba da ima jasnoću kada je u pitanju nova vlada i njen program, kao i potpuno funkcionalan parlament.
Preporučeno
To bi bili dobri signali za institucije EU i još ima vremena između avgusta i oktobra da se uradi mnogo na ovom planu. Ne očekujem da će Komisija mijenjati bilo koje datume. Kalendar u institucijama EU je veoma fiksiran i to je nešto čega su svi naši partneri i zemlje kandidati odavno svjesni. Nadam se da će novoizabrani predstavnici Crne Gore dati jasne rezultate i naznake pravca zemlje prije objavljivanja izvještaja Komisije u oktobru.