BOJOVIĆ: Izbori su pokazali tri ključne stvari. Prva se odnosi na delegitimizaciju stranaka što potvrđuje rekordno niska izlaznost birača. Druga je da su, osim PES- a i stranaka manjinskih naroda, svi ostali doživjeli manji ili veći sunovrat. Treća je da će se teško formirati stabilna ili dugoročno održiva vlada imajući u vidu lične i partijske profile i aktuelne odnose unutar dekadentne crnogorske političke klase. Crna Gora je od smjene gnjilog DPS-a upala u crnu političku rupu i trebaće joj vremena da iz nje izađe.
STANDARD: Prosrpske i proruske snage gube snagu jer su, oličeni u koaliciji ZBCG, zastupljeni samo sa njihovim mandatima. Da li je to privid ili stvarno stanje?
BOJOVIĆ: Snage okupljene oko ZBCG su nesumnjivo počele da gube snagu, ali ne treba zaboraviti da su se njihovi birači rasuli na više lista od kojih neke nijesu uspjele preći cenzus, dok se dio njih preselio kod PES-a. Baš kao što su nekadašnji birači DPS-a u značajnoj mjeri osnažili PES. Tako da se može konstatovati da su tradicionalni nosioci bivše unionističke i suverenističke politike u očiglednom padu. Jasno je da kada saberete DPS, NSD i DNP oni zajedno ne prelaze 35% biračkog tijela. Pritom, ovakvi kakvi su ne mogu računati na političku revitalizaciju.
STANDARD: Procesi u posljednje tri godine gurnuli su identitetska pitanja po strani. Partije su ekonomskim temama osvajale političko tržište. Da li to znači da su ataci na crnogorski identitet značajno umanjeni ili je u pitanju mimikrija?
BOJOVIĆ: Ne mislim da su identitetska pitanja gurnuta po strani već su stranke kalkulisale i relativizovale ta pitanja cijeneći da će tako bolje prodati svoju partitokratsku i populističku maglu. Pritom, ekonomska i socijalna pitanja, bez kojih naravno nije moguće govoriti o iole ozbiljnoj državi i pravednom društvu, postavljena su demagoški, neznalački i obmanjivački. Dok, što se tiče crnogorskog identiteta on je očigledno ugrožen i izložen svakodnevnom osporavanju bilo iz Srbije ili od strane unutrašnjih političkih i društvenih grupa i naročito SPC koji su svi zajedno na povocu velikosrpske ili putinovske politike. Dodatno, politika otvorenog ili zakulisnog negiranja crnogorskog nacionalnog i kulturnog identiteta od avgustovskih promjena je bila znatno ojačana sa dvije u međuvremenu zasluženo propale vlade.
STANDARD: Nekoliko puta ste naglašavali značaj reforme DPS-a i odlazak „starih“ kadrova u političku penziju, a posebno lidera Mila Đukanovića. DPS ipak i dalje nije poželjan partner za pregovore o formiranju izvršne vlasti. Šta je potrebno DPS-u da izađe iz negativne percepcije brenda?
BOJOVIĆ: O tome sam više puta govorio posljednjih godina i ne tiče se samo DPS-a već i njegovih tradicionalnih saveznika. Ta partija nema perspektivu ukoliko ne prođe radikalnu transformaciju što uključuje novi naziv, novo rukovodstvo, integrisanje političkih grupa i pojedinaca koji su odavno ili odnedavno oslonjeni na nju, dubinsku reformatorsku politiku i jasnu osudu sopstvenih promašaja i lutanja. I naravno, javnost mora da se nedvosmisleno uvjeri da Đukanović, neomiljeni kadrovi i neformalni stranački pokrovitelji nijesu i dalje ti koji iza kulisa upravljaju strankom i njenim vođstvom.
STANDARD: Zašto GI 21 maj nije učestvovao na izborima, je li bilo razmišljanja u tom pravcu?
BOJOVIĆ: GI „21.maj“ je prije svega građanski, proevropski i nadstranački pokret koji u svom fokusu ima afirmaciju i zaštitu vrijednosti oko kojih smo se okupili, što uključuje i javno zalaganje za odgovoran, prosvijećen i demokratski odnos prema važnim državnim i društvenim pitanjima. Nijesmo stranka i samim tim naš aktivizam nije vezan za političke izbore i bitku za vlast. Međutim, kao građani koji o strankama imaju loše mišljenje i koji su naravno svjesni značaja praktične politike ne bježimo ni od toga da budemo samostalni akteri na nekim od budućih izbora. Ali, uspješno učešće na izborima a ne samo borba za cenzus, ukoliko ne želite da to bude jednokratna avantura ili javni egzibicionizam, zahtijevaju ozbiljne materijalne resurse i snažnu predizbornu organizacionu mrežu. Znači, izbori su veoma važni i ne trebaju da budu samo monopol stranaka ali građanske liste mogu ostvariti zapažen rezultat samo ako je to združena akcija društvenih aktivista i slobodnih preduzetnika kojima je jednako stalo do pravedne države, ekonomskog napretka i otvorenog društva.
STANDARD: Kako komentarišete to što je SDP ostao van parlamenta, kolika je to, osim za partiju, šteta za CG?
Preporučeno
BOJOVIĆ: Kao osnivaču te partije žao mi je što nijesu ostali parlamentarna stranka i jasno je da aktuelna crnogorska politika neće biti bolja bez SDP-a. Međutim, SDP je platio ceh svojoj nekonzistentnoj i nerijetko kalkulantskoj politici u posljednjih par godina i moraće se suočiti sa sopstvenim likom u ogledalu ukoliko želi reanimaciju socijaldemokratske ideje. Vrijeme je da razmisle o ponudi programski istim partijama (DPS i SD) koja bi podrazumijevala jedinstvenu transformaciju kroz integrisanje u modernu, snažnu i zajedničku socijaldemokratsku stranku.