Bugarin smatra da je Vladin Prijedlog izmjene Odluke o kriterijumima za utvrđivanje uslova za sticanje crnogorskog državljanstva prijemom nezakonit i da nije dobro pripremljen.
“Način na koji su izmjene Odluke o kriterijumima za utvrđivanje uslova za sticanje crnogorskog državljanstva prijemom pripremljene, brzina i netransparentnost koje su pratile proces, nestručnost i nepoznavanje materije koja se uređuje prilikom formulisanja izmjena Odluke, ukazuje da se izmjenama nije pristupilo sa stručne i profesinoalne strane, da samom postupku nije prethodilo profesionalno i stručno promišljanje, prijeko potrebna analiza trenutnog stanja i ishodi i rezultati koji se izmjenama očekuju”, kaže Bugarin za Pobjedu.Kaže kako u Ministarstvu unutrašnjih poslova postoje profesionalci i eksperti za tu oblast, ali nijesu konsultovani prilikom pripreme Informacije o rezultatima sprovedene analize zakonodavnog okvira i sudske prakse u vezi sa crnogorskim državljanstvom, koju je Vlada Crne Gore usvojila 26. marta, kao i prilikom same pripreme teksta izmjene i dopune Odluke, već da je postupak iniciran i odrađen “spolja”.
“Imajući u vidu kompleksnost i osjetljivost ovog pitanja, nikako se nije smjelo na ovaj način ući u cijelu priču. Ukoliko je osnovni razlog bio, kako navode iz Ministarstva unutrašnjih poslova, ispravljanje nepravdi, tom “ispravljanju nepravdi” se trebalo i moralo drugačije pristupiti. Ukoliko je bilo slučajeva, a vjerujem da jeste, da je neko lice bilo oštećeno u postupku odlučivanja po zahtjevu za sticanje crnogorskog državljanstva prijemom, ti slučajevi su se mogli analizirati i preispitati u okviru postojećeg normativnog okvira”, naveo je Bugarin.
Trebalo je, kaže, preispitati pojedinačne slučajeve.
Preporučeno
“Ovakvom jednom analizom bi se utvrdio tačan broj lica prema kojima je “sistem” bio nepravedan i to ne bi iziskivalo previše vremena, kao ni veliki kadrovski potencijal, s obzirom da je registar crnogorskih državljana elektronski vođena baza podataka koja omogućava brzo i prilično jednostavno pronalaženje svih “spornih” predmeta. Na ovaj način bi se pokazala ozbiljnost, temeljnost i pravi put rješavanja eventualno spornih pitanja, te pokazalo da li je Odluku potrebno mijenjati upravo zbog tih nepravdi iz prošlosti, ili se izmjenama Odluke želi liberalizovati budući prijem u državljanstvo određenih kategorija stranaca. Dakle, ovdje treba razjasniti da li Vlada pristupa izmjenama Odluke zbog ispravljanja nepravdi iz prošlosti, zbog sprečavanja nepravdi do kojih može doći u budućnosti, zbog olakšavanja prijema u državljanstvo lica koja su u braku sa crnogorskim državljanima, ili pak, kako predsjednik Vlade reče, nemalog broja lica koji žive dugo vremena u Crnoj Gori bez regulisanog državljanstva. Način na koji se pristupilo rješavanju ovog pitanja, implicira i izaziva sumnju da su u pitanju politički razlozi”, zaključio je Bugarin.