“Uvažavamo sve što je urađeno i što se radi u smislu postavljanja vertikalne i iscrtavanja horizontalne signalizacije, podržavamo rekonstrukciju postojećih i izgradnju novih trotoara, ali to u ovom’ vremenu – naročito u vremenu koje je pred nama nije dovoljno. Smatramo da planiranju treba pristupiti brzo, dinamično, anticipirati novonastale okolnosti koristeći maksimalno spostvene kadrovske resurse, ali i iskustva razvijenijih sredina”, kazao je Bulatović.
Svi dosadašnji pokušaji da se nešto u kvalitativno-funkcionalnom i kvantifikativnom pravcu i obimu riješi ostali su, navodi, bez vidljivih rezultata.Prioritetnim predlažu jedino kvalitetno dugoročno rješenje za grad i za buduće generacije: planirati, projektovati i prema planskoj i projektno-tehničkoj dokumentaciji, što je moguće prije, izgraditi dvije troetažne podzemne garaže ispod gradskih trgova
“I to Trga Vukmana Kruščića i Trga boraca, u dvije varijacije ili rješenja (sa ili bez prostora gdje se nalazi dio spomeničkog kompleksa). Aproksimativna bruto slobodna površina je u maksimalnoj zauzetosti cca 7.500m2. Kako denivelacija terena ,,ide na ruku”, pa je, naročito kod ,,Gornjeg trga” priroda ,,ponudila” rješenje. Materijal iskopa bi se koristio za rekultivaciju i remedijaciju zone na kojoj se odlaže komunalni otpad u Bakovićima i za istu namjenu na lokaciji današnjih ,,laguna” na Brezi. Ovakav, kapitalno važan projekat, mogao bi se realizovati i fazno”, navodi Bulatović.
Kako je projektovani budžet Opštine Kolašin 10.000.000 eura, Bulatović smtra da bi projekat ovakvog “kalibra” i značaja trebalo biti prioritet, cijeneći i značaj drugih, ipak, manje urgentnih ciljeva.
“Kapacitet obje garaže bi programskim zadatkom trebalo projektovati na 1000 parking-mjesta. Kako se u novonastaloj konstelaciji ubrzane gradnje u zahvatu, naročito DUP-a “Kolašin-centar, izmjene i dopune” ne bi ,,zamrsili u čvor” kad’ je saobraćaj u pitanju, moralo bi se reagovati promtno! Pritom, epicentar Kolašina nema konkurenciju, lokacija kad’ je u pitanju. I, naravno, “kubni metar je i dalje jeftiniji od kvadrastnog i u Kolašinu i na Mehnetnu”, ističe Bulatović.
Podsjeća i na opomene njemačkih klimatologa koji upozoravaju na impulsivne promjene vremenskih prilika (koje već i osjećamo), a nada se da nijesmo zaboravili katastrofalne padavine grada 2002. kao i nezapamćene sniježne padavine 2012. kada su najveći izazovi bili upravo nemogućnost čišćenja javnih površina zbog parkiranih automobila.
Preporučeno
“Ovakav mega-projekat bi bio od nemjerljive koristi: Kolašincima, kojima bi trebalo omogućiti parkiranje pod najpovoljnijim uslovima; turističkim poslenicima i turistima. Obavezno besplatno omogućiti parkiranje u optimalnim termičkim uslovima: vozilima Doma zdravlja; vozilima Hitne pomoći; vozilima Vatrogasne službe (Zaštite i spašavanja); vozilima policije i vojske; đačkim autobusima; vozilima sportskih klubova i vozilima koja koriste lica sa invaliditetom. Kolašin je avangarda, Kolašin zavređuje i avangardna rješenja”, zaključuje Bulatović.