BURZAN ZA STANDARD: Umjesto da upozori Beograd VARHELJI balansira na primitivnoj priči o toleranciji

BURZAN ZA STANDARD: Umjesto da upozori Beograd VARHELJI balansira na primitivnoj priči o toleranciji

A. Tahirović

30/11/2020

11:46

Proglašavanje ambasadora Srbije u Crnoj Gori, Vladimira Božovića, za personu non grata od strane Ministarstva vanjskih poslova je pomalo zakašnjela odluka, ocijenio je za Standard univerzitetski profesor, političar i diplomata, Dragiša Burzan. On ističe da je poziv Evropskog komesara za proširenje Olivera Varheljia da Crna Gora povuče ovu odluku, demonstracija površnosti i jedan dio iz siromašnog spektra pogleda koji Evropa ima na Balkan.

Podsjetimo, Evropski komesar za proširenje Oliver Varhelji pozdravio je odluku Vlade Srbije da povuče protjerivanje crnogorskog ambasadora i pozvao Crnu Goru da uradi isto.

“Što se tiče evropske politike ona je demonstrirala jednu nevjerovatnu površnost, a to radi u kontinuitetu. Dakle, mislim da je taj impuls koji je imao komesar da traži da se povlače odluke i da se sve to vrati u pređašnje stanje, samo jedan dio iz siromašnog spektra pogleda koji oni imaju na Balkan koji je u osnovi strahovito potcjenjivački. Oni zaboravljaju da smo mi država, da i mi imamo svoj državni nacionalni ponos i da u naše traume niko ne smije tako da dira, kao što to neometano radi Beograd u kontinuitetu”, objašnjava Burzan.

Kako ističe, umjesto da Varhelji upozori Beograd da prestane sa miješanjem u unutrašnje stvari Crne Gore, on nalazi za shodno da balansira na nekoj “iskreno rečeno primitivnoj priči”, o tome kako svi moraju biti tolerantni i ne raditi stvari koje će poremetiti odnose na Balkanu.

“A, zaboravlja sve što je Srbija uradila prije 20 godina, što radi u kontinuitetu dva vijeka i što radi i sad Crnoj Gori. Jednostavno se radi o tome da njegove floskule i priča su izraz jedne nevjerovatne površnosti, neudubljivanja u problem i zapravo, nedostatka želje da se uđe u stvarne odnose unutar Crne Gore”, dodaje on.

U subotu je Ministarstvo vanjskih poslova Crne Gore proglasilo ambasadora Srbije u Crnoj Gori, Vladimira Božovića, za personu non grata i zatražilo da napusti Crnu Goru.

Povezani članci

Univerzitetski profesor, političar i diplomata, Dragiša Burzan smatra da je protjerivanje ambasadora Božovića iznuđen potez, s obzirom na prekršaj koji je učinio, te da je jasno da je to jedna pomalo zakašnjela odluka, motivisana pristupom Crne Gore ka dobrosusjedskim odnosima sa svima u regionu, pa i Srbijom. U čemu je, kako ističe Burzan, Crna Gora pokazala izuzetno strpljenje, a on smatra i da bi bilo svrsishodnije da se na takvu mjeru odlučila prilikom ranijih izjava ovog ambasadora.

“Mislim da ambasador ne može da iznosi svoje lično mišljenje. On zastupa državnu politiku i to je činio ovom prilikom, to je važno da se primijeti. Dakle, on je prenio stav koji je potvrdila predsjednica Vlade Srbije i to dira ne samo u odluku Skupštine Crne Gore da poništi odluke Podgoričke skupštine, već ide uprkos činjenicama. Činjenice su jasne, da je Srbija 1918. brutalno vojno okupirala Crnu Goru, da je počinila ogroman masovni zločin, da je stoga s obzirom da su činjenice tu, sasvim nemoguće pravdati taj stav pravom na svoje mišljenje”, kazao je Burzan u izjavi za Standard.

Kako dodaje, ako je to dio državne politike mišljenje mora biti zasnovano na činjenicama, a one su ovdje jasne. Božović je napravio jedan ogroman prekršaj i kako Burzan ističe, to je najmanje što je Crna Gora mogla da učini, a smatra da je i dosta zakašnjelo.

“S druge strane, stav predsjednice Vlade Srbije jasno ukazuje da Srbija ima velikodržavne aspiracije i da je Crna Gora trenutno centar tih njihovih aspiracija, što su dokazali višegodišnjim radom, upornim radom na rušenju demokratski izabranih vlasti u Crnoj Gori i pripremanja terena za plasiranje svog uplita do mjere da se uključi u to što oni sada zovu srpskim svijetom, a što je u osnovi jedna velika Srbija”, dodaje Burzan.

Odluku da protjeraju ambasadora Crne Gore u Srbiji, Tarzana Miloševića, te da je zatim povuku, Burzan smatra izrazom neobuzdane sile.

“Nema tu ništa iza kulisa, zašto bi oni protjerali jednog uzornog ambasadora kao što je Tarzan Milošević koji se ničim nije umiješao u unutrašnje stvari Srbije, koji sprovodi zvaničnu politiku Crne Gore o dobrosusjedskim odnosima. To je jedan izraz neobuzdane sile, a povlačenje te odluke je čin kojim žele da se dopadnu Briselu, kako su oni dobri momci, a Crnogorci su surovi pa zbog “prava na mišljenje” protjeruju jednog ambasadora”, zaključio je Burzan u izjavi za Standard.

Ostavite komentar

Komentari (0)

X