Krapović kaže da ono što se desilo u logoru Morinj, nije posledica velikosrpske agresije, nego rata u bivšoj Jugoslaviji.
“Za mene je to bilo nešto što je posljedica rada u bivšoj Jugoslaviji, ne velikosrpska, velikocrnogorska agresija nego rat u bivšoj Jugoslaviji. Misim da je cijela stvar nesretno sprovedena u djelo činjenicom da su pored ministara iz Crne Gore, prisustvovali i zvaničnici sa hrvatske strane: Ministar Grlić Radman i po mojim informacijama Tomo Medved”, rekao je Krapović.Da su izjave Krapovića narušile odnose Crne Gore i Hrvatske pokazuje i instant reakcija Ministarstva vanjskih poslova.
“Ministarstvo vanjskih poslova (MVP) žali zbog otkazivanja susreta od strane ministra odbrane Republike Hrvatske, zemlje koja je naš susjed, ali i prijatelj i saveznik, sa ministrom odbrane Crne Gore”, saopštili su iz MVP.
“Uvjereni smo da je to okvir u kojem možemo razmjenjivati argumente i razgovarati o svim neriješenim pitanjima, uključujući i ona oko kojih imamo različite pozicije. Spremnost za rješavanje svih pitanja u duhu prijateljskih odnosa i NATO savezništva potvrđena je u razgovorima dva ministra vanjskih poslova tokom nedavne, zvanične posjete MVP Crne Gore Filipa Ivanovića Hrvatskoj, kao i tokom boravka MVP Hrvatske Gordana Grlića Radmana u Crnoj Gori, povodom obilježavanja Dana hrvatskog naroda”, navodi se u saopštenju.
U tom kontekstu, smatraju važnim da se uskoro sastanu i dva ministra odbrane, kako bi u duhu prijateljskih i savezničkih odnosa, razgovarali o svim neriješenim pitanjima.
Za političkog analitičara iz Hrvatske Davora Đenera jasno je da s Krapovićem u Ministarstvu obrane Crna Gora neće funkcionirati kao punopravna NATO članica, nego ka svojevrsni neposlušni „backbencher”, kao članica koja ne uživa povjerenje savezništva.
Kako kaže Đenero, već iz ekspozea premijera Spajića bilo je jasno da niti novi crnogorski premijer, niti njegovi saradnici, elementarno ne razumiju što se očekuje od njega kao prvog čovjeka izvršne vlasti u državi koja je članica Euroatlantskog savezništva.
“NATO nije pitanje obrane, nije pitanje izdvajanja 2 % sredstava za obranu, nego je savezništvo zasnovano na zajedničkim načelima, na ideji kolektivne sigurnosti, saradnje članica, razmjeni znanja i podataka, uz punu lojalnost u zaštiti klasifikovanih razmijenjenih podataka, posebne u odnosu na aktere iz trećih država, koje niti dijele zajednička načela zemalja NATO saveza, niti su lojalne mirovnom poretku koji je izgrađen nakon II svjetskog rata”, kaže Đenero.
Kako kaže, da je to razumio, Spajić bi vrlo dobro znao što je u vrijeme vlade Zdravka Krivokapića, i nakon toga vlade Dritana Abazovića učinilo Crnu Goru nekredibilnom članicom NATO saveza.
“To nije pitanje izdvajanja za obranu, nego pitanje zaštite pred patogenim uticajima koji dolaze iz dvije država, a čiji je uticaj na Crnu Goru usklađen. Naravno, radi se o patogenom uticaju Vučićevih obavještajnih službi i politike Beograda, koja nastoji razgraditi suverenitet Crne Gore i učiniti je vazalnom državom, i uticaj ruskih obavještajnih službi, koje podupiru napore Srbije i iskorištavaju Crnu Goru kao svojevrsni meki trbuh Sjevernoatlantskog savezništva.”, objašnjava Đenero.
Prema njegovim riječima, iako su crnogorski euroatlantski saveznici jasno deklarisali očekivanje od Spajića kao mandatara, da njegova stranka, koja se deklariše kao euroatlantistička, preuzme odgovornost za resor nacionalne sigurnosti, on je prepušten stranci koja nikad nije pokazivala da pripada europskom i atlatističkom političkom krugu.
“Posljedica toga je da Crne Gora s novom vladom nije postala respektabilnija članica NATO saveza, nego što je bila s vladama Krivokapića i Abazovića, što ni blizu nije vratila onaj renome koji je imala u vrijeme DPS-ove administracije”, jasan je on.
Kako kaže, nije ključni problem crnogorske odbrambene politike to što ministar Krapović, član Bečićeve stranke, govori o školskom brodu Jadran, o spomen ploči na objektu u kome je bio logor Morinj, što govori o „razgraničenju na kopnu kod Prevlake”, već je problem je u tome što taj akter ne razumije načela mutilateralizma unutar NATO saveza.
“Ovaj put je kontakt s njim odbacio hrvatski ministar, zbog spomenutih Krapovićevih izjava, koje jesu same po sebi problematične, ali je daleko problematičniji politički mentalitet koji stoji iza tih izjava i ozbiljno neznanje”, kaže Đenero i dodaje da je jasno da sa Krapovićem u Ministarstvu obrane Crna Gora neće funkcionisati kao punopravna NATO članica, nego ka svojevrsni neposlušni „backbencher”, kao članica koja ne uživa povjerenje savezništva.
Preporučeno
“Sjajno je što je poruku koju je poslao hrvatski ministar sjajno razumjela crnogorska suverenistička politička javnost, ali je zabrinjavajuće da na nju nije reagovala politička arena. Budući da je u ekspozeu premijer pokazao da ne razumije što je euroatlantizam, nije niti trebalo očekivati da će on smijeniti minista koji Crnu Goru unutar NATO saveza gura u marginalizaciju, ali je razočaranje da opozicija, koja bi morala biti savjest društva (a u Crnoj Gori su suverenisti danas opozicija) nije reagovala primjereno i zatražila opoziv takvog ministra”, zaključuje Đenero.