Kako je naveo, da je bilo sreće, danas bi potpredsjednik Vlade mogao biti malo manje filozof, a malo više Vladin službenik za međunarodne i evropske poslove.
“Javnost bi bila pošteđena izjave Ivanovića da nam Hrvatska nije blokirala, već pauzirala zatvaranje poglavlja”, ocijenio je Đuričković.Ipak, dodaje, tadašnji ministar Ivanović odlučio je da poruke Zagreba zalutaju u arhivi Ministarstva vanjskih poslova, gdje su skupljale prašinu sedam mjeseci, dok šef Mandić nije završio posao oko Rezolucije o Jasenovcu u Skupštini Crne Gore. To je bio najveći doprinos Ivanovića (anti)evropskim integracijama Crne Gore.
“Danas, potpredsjednik Vlade, Ivanović, odlučuje da se sa terena diplomatije vrati na teren filozofije te pokušava uvesti novu kategorizaciju odnosa – blokada postaje pauza. U plasiranju nove kategorizacije Ivanović računa na površnu zainteresovanost javnosti i kratko pamćenje”, kazao je međunarodni sekretar SD-a.
Kako dalje navodi, nakon što smo se podsjetili kako je “pauza” sa Zagrebom počela, red je da se podsjetimo kaki je “pauza” tekla i šta da očekujemo tokom “pauze”.
“Uoči usvajanja Rezolucije o Jasenovcu, stav Zagreba bio je da “pauza” treba da se odnosi na sva četiri pregovaračka poglavlja”, dodaje Đuričković.
Procjena Zagreba, kako navodi, bila je da bi takva odluka ipak poslužila kao ulje na vatru za Ivanovićeve ideološke blizance u raspirivanju antihrvatske histerije u Crnoj Gori.
Stav je revidiran i odlučeno je da se ipak “pauziraju” dva do tri poglavlja.
“Potom je uslijedila velika diplomatska ofanziva nekih ključnih EU članica, ne zvanične Podgorice, da se dodatno ublaži reakcija. Zagreb je uvažio molbe, ne zbog zvanične Podgorice, već da bi opstala ideja Evropske unije u Crnoj Gori”, podsjeća on.
Dakle, ocjenjuje Đuričković, dosadašnji učinak Ivanovića i kolega može se mjeriti jedino time koliko su štete napravili poklonjenom rezultatu.
Pravo je pitanje, ističe, šta očekivati u nastavku “pauze”.
“Očekivanja zvaničnog Zagreba su da se poništi Rezolucija o Jasenovcu i da se pokrenu dijalog i/ili mehanizmi koji bi, u susret članstvu u EU, zatvorili sva otvorena pitanja”, ocijenio je on.
A kakav je odgovor Vlade Crne Gore, dodaje, vidimo i sami.
“Nudi se nova kategorizacija odnosa, prilagođena lokalnom auditorijumu. Računa se na popustljivost. Vlada nudi trošne zgrade u Grblju. Ministar Ibrahimović organizuje kruzing ture na brodu Jadran. I to je to”, rekao je Đuriočković.
To su, smatra on, dometi i kapaciteti Vlade Crne Gore.
Preporučeno
“Na kraju, sve i da su kapaciteti veći (a nijesu), nikad neće biti ni blizu destruktivnih kapaciteta njihovih koalicionih partnera”, zaključuje Đuričković.