Albanija vodi uspješno ubrzanim tempom pristupne pregovore s Evropskom unijom. Juče je otvorila četvrti klaster, čime se broj pregovaračkih poglavlja u kojima naš južni susjed pregovara popeo na 24.
EU je 2020 uvela novu metodologiju pregovora tako što je 35 pregovaračkih poglavlja smjestila u šest tematskih klastera. Od tada zemlje kandidatkinje ne otvaraju pregovore u pojedinim poglavljima, nego otvaraju klastere s više poglavlja, dok se poglavlja zatvaraju i dalje pojedinačno.Albanija je najprije 15. oktobra 2024. otvorila Klaster 1 – Osnove procesa pristupanja koja uključuje pet poglavlja: 5 – Javne nabavke; 18 – Statistika; 23 – Pravosuđe i osnovna prava; 24 – Pravda, sloboda i bezbjednost; i 32 – Finansijska kontrola). Zatim je 17. decembra 2024. otvorila pregovore u Klasteru 6, koji čine poglavlja 30 – Vanjski odnosi i 31 – Vanjska sigurnosna i odbrambena politika. Sljedeća grupa pregovaračkih poglavlja koja je Albanija otvorila 14. aprila 2025. je Klaster 2 –Unutrašnje tržište u kojem devet pregovaračkih poglavlja: 1 – Slobodno kretanje robe; 2 – Slobodno kretanje radnika; 3 – Pravo poslovnog nastanjivanja i sloboda pružanja usluga poslovnog nastanjivanja; 4 – Slobodno kretanje kapitala; 6 – Pravo privrednih društava; 7 – Pravo intelektualne svojine; 8 – Konkurencija; 9 – Finansijske usluge; i 28 – Zaštita potrošača i zdravlja. I juče je otvoren Klaster 3 – Konkurentnost i inkluzivni rast u kojem je osam poglavlja: 10 – Digitalna transformacija i mediji; 16 – Oporezivanje; 17 – Ekonomska i monetarna politika; 19 – Socijalna politika i zapošljavanje; 20 – Preduzetništvo i industrijska politika; 25 – Nauka i istraživanje; 26 – Obrazovanje i kultura; i 29 – Carinska unija.
Silovit tempo kojim Albanija vodi pregovore najbolje se uočava kada se on uporedi s procesom pristupnih pregovora Crne Gore.

Naša zemlja je stekla status države kandidata tri i po godine prije Albanije, a počeli smo da pregovaramo s Evropskom unijom čak osam godina prije našeg južnog susjeda. Albanija je prva pregovaračka poglavlja otvorila prije nepunu godinu, krajem oktobra 2024, neposredno nakon što je EU odlučila da odvoji pristupne pregovore Albanije i Sjeverne Makedonije. Kada je jesenas Albanija počela da otvara poglavlja, Crna Gora je već gotovo četiri godina imala sva poglavlja otvorena. U junu se očekuje da Albanija otvori pregovore u preostala dva klastera – 4 i 5. Tada će Albanija imati sva pregovaračka poglavlja otvorena, kao i Crna Gora. Albanija očekuje da prva poglavlja počne da zatvara u decembru.
No, nećemo morati da čekamo do decembra da budemo sigurni u to hoće li nas tada, ili početkom 2026. Albanija prestići. To će biti jasno već idućeg mjeseca, ako to već sada nekome nije jasno. Istog mjeseca biće održane međuvladine konferencije i za Crnu Goru i za Albaniju. Ako ne prije, makar će tada biti bjelodano što kojoj zemlji predstoji u procesu evropske integracije do kraja godine.
Nagovještaj da bi nas Albanija mogla prestići prvi put je u Crnoj Gori iznijela sredinom marta u intervjuu Standardu prof. Gordana Đurović, koja veoma dobro poznaje detalje procesa pristupnih pregovora.

„Dok mi opet zaostajemo u dinamici integracija u ključnim oblastima, stiže konkurencija od susjedne Albanije, kojoj se iz jesenjeg izvještaja Komisije, šalju iste optimističke poruke završetka pregovora, svega 12 mjeseci kasnije od našeg plana. Briselski političari i tehnokrate vole konkurenciju u politici proširenja, onda su veće šanse da neko zaista i završi pregovore do kraja mandata ove Komisije i postane zemlja pristupnica. A Komisija treba uspješnu priču na Zapadnom Balkanu, te stoga ne preferira samo Crnu Goru. Snažno podržavaju i Albaniju, a poslije skorašnjih debata o Crnoj Gori u Odboru za spoljne odnose Evropskog parlamenta, nekako još i snažnije podržava našeg južnog susjeda, što se vidi iz još jedne važne odluke koja je donijeta. Pored svih tih evropskih i regionalnih institucija sa sjedištem u Tirani, koje već postoje, zemlja dobija i Kancelariju Evropskog parlamenta, što je snažan podsticaj za rad na integracijama. Zato tu konkurenciju ne treba potcijeniti, posebno imajući u vidu da planiraju otvoriti sva poglavlja do kraja 2025. godine“, kazala je tada Standardu prof. Gordana Đurović.
Albanija je u međuvremenu dodatno učvrstila svoju poziciju. Prošlog petka u Tirani se okupio politički vrh Evrope. Odluka da samit bude održan u Tirani, politička je i njom Evropa šalje poruku. S druge strane, Albaniji ide odlično u ekonomiji, turizam kao glavna privredna grana u proteklih nekoliko godina doživljava eksplozvinu ekspanziju. Na političkom planu premijer Edi Rama je nedavnim izborima ubjedljivo učvrstio vlast, tako da naš južni susjed nema ni jednu prepreku na evropskom putu. Naprotiv, sva vrata su Albaniji otvorena.

Crna Gora za to vrijeme tapka u mjestu. Od promjene vlasti 2020. u oblasti evropskih integracija nije urađeno apsolutno ništa. Kićenje „IBAR“-om kao uspjehom je prazna priča. To su samo interna mjerila koja su, ako to nije bilo jasno tada – moralo bi svakome biti jasno sada – Crnoj Gori poklonjena. Bila su zamišljena kao stimulans, a kada se pokazalo da ni to ne pomaže, Brisel se okrenuo Albaniji. Od busanja u prsa zatvaranjem 10, pa sedam, pa pet poglavlja krajem prošle godine završili smo na tri. Vidjećemo kako će biti u junu.
Preporučeno
Vlast u Crnoj Gori nažalost pokazuje da joj završetak procesa integracije u EU nije politički prioritet.