Iz DPS-a su ocijenili da je cilj popisa prevara građana Crne Gore uz unaprijed pripremljene rezultate.
”Danas krećemo u zvaničnu kampanju bojkota predstojećeg popisa, koji ima za cilj prevaru građana uz unaprijed pripremljene rezultate. Zbog toga – bojkotuj prevaru, spriječi krađu”, naveli su iz DPS-a na društvenoj mreži X.Predstojeći popis stanovništva u našoj državi bio je juče jedna od tema razgovora potpredsjednika DPS-a te stranke Ivana Vukovića i ambasadorke Belgije Kati Bugenhaut. Vuković je belgijskoj ambasadorki rekao da je predstojeći popis stanovništva još jedan u nizu pokušaja da se pod uticajem velikosrpskog nacionalizma ugrozi građanski karakter Crne Gore, a time i njen dalji evropski put.
Poslanik DPS-a Nikola Rakočević tim povodom poručio je da Monstat i tehnička vlada nijesu ispunili zakonske uslove za održavanje popisa, a nijesu dopustili ni političkim partijama i NVO sektoru objektivni monitoring procesa, kao što je bio slučaj prilikom posljednjeg popisa 2011. godine.
”Zbog očigledne prevare koja je pripremljena – BOJKOT!”, napisao je Rakočević na mreži X.
Podsjetimo, Glavni odbor DPS-a ranije je usvojio odluku o bojkotu popisa.
Vršilac dužnosti predsjednika DPS-a Danijel Živković ranije je kazao da je ta stranka uložila maksimalan napor i pokušala da dođe do zajedničkog dogovora, kako bi bile ispunjene sve obavezne preporuke i uslovi za održavanje popisa.
Ocijenio je da u Crnoj Gori ne postoji društveni konsenzus za održavanje popisa i da crnogorske vlasti ne zanima mišljenje evropskih institucija, Evropskog parlamenta, političkih ni društvenih subjekata, nevladinih organizacija i nacionalnih vijeća.
Demokratska partija socijalista zatražila juče je od Agencije za zaštitu ličnih podataka da izvrši nadzor nad radom Monstata i opština, i utvrdi da li je obezbijeđena zaštita ličnih podataka koji će biti prikupljeni popisom.
Iz DPS su saopštili da su se AZLP obratili u cilju zaštite prava građana Crne Gore.
”Uporno ukazujemo da se nijesu ispunili zakonom obavezujući preduslovi shodno Preporuci 77 UNECE, kao ni međunarodni i statistički standardi”, naveli su iz DPS-a.
Kazali su da se jasno uočavaju moguće posljedice, ne samo po urušavanje građanskog koncepta crnogorskog društva, već i ugrožavanje osnovnih prava građana, koja su ustavna kategorija.
Kako su naveli iz DPS-a, Vlada i Monstat bili su dužni da stvore i daju institucionalno pravne garancije transparentnog, tačnog i otvorenog procesa upravljanja, unosa, korišćenja i zaštite ličnih podataka građana kroz važan državni posao kao što je popis.
”Sve navedeno, uz ispunjavanje zakonske obaveze obezbjeđivanja zaštite provjerljivosti ličnih podataka koji su građani dali popisivačima, u realnom vremenu, kako to zakon nalaže”, kaže se u saopštenju.
Preporučeno
Očekuju, kako su naveli, da AZLP, shodno Zakonu i međunarodnim standardima, hitno reaguje kako bi kroz institut nadzora ustanovila činjenično stanje kod subjekata nadzora.