Eskobar: Crna Gora je i dalje ranjiva NATO članica, njen razvoj važan za razvoj cijelog regiona

Eskobar: Crna Gora je i dalje ranjiva NATO članica, njen razvoj važan za razvoj cijelog regiona

Standard

18/07/2023

22:45

Specijalni izaslanik SAD za Zapadni Balkan Gabrijel Eskobar obratio se danas u Pododboru Komiteta za vanjske poslove SAD u Vašingtonu.

Raspravljaju o stabilnosti i bezbjednosti i na zapadnom Balkanu, te će procijeniti američku politiku.

“U Crnoj Gori vidimo obnovljen zamah ka ostvarenju njene evropske budućnosti. Nedavni predsjednički i parlamentarni izbori bili su slobodni, mirni i nudili su biračima širok izbor. Ishod je učvrstio želju građana Crne Gore za postizanjem evropskih integracija i reformama koje će ih unaprijediti”, rekao je on.

I Albanija i Sjeverna Makedonija su, kako je kazao, otvorile pregovore o pristupanju EU, obje su čvrsti partneri u podsticanju normalizacije između Srbije i Kosova, i obje države su čvrste NATO saveznice.

“Kako bi unaprijedila svoje težnje prema EU, Vlada Sjeverne Makedonije se obavezala na donošenje ustavnih promjena da bi priznala bugarsku manjinu. Snažno podržavamo ovaj težak, ali neophodan korak, a takođe smo angažovani s novom Vladom Bugarske, kako bismo osigurali da ne postavlja nove zahtjeve kada Sjeverna Makedonija ispuni svoje obaveze prema postojećim sporazumima”, kazao je Eskobar.

“Razvoj Crne Gore važan za razvoj cijelog regiona”
Na pitanje o Crnoj Gori, pominjanje skaj apikacije i korupcije, Eskobar je naveo da je nova vlada protiv korupcije i za vladavinu prava.

“Crna Gora je i dalje ranjiva NATO članica, ali velika je podrška borbi protiv korupcije”, naveo je Eskobar, prenosi Glas Amerike.

“Nastavljamo finansirati neke reforme, koristimo naš novac da osnažimo kapacitete policije. Smatramo da je razvoj Crne Gore važan za razvoj cijelog regiona”, kazao je Eskobar.

Normalizacija odnosa Kosova i Srbije
Eskobar je podsjetio da je u februaru i martu, EU – uz snažnu podršku SAD – postigla revolucionarni Sporazum o putu normalizacije odnosa i implementacijski aneks koji pruža okvir kroz koji obje zemlje ispunjavaju svoje nezavisne obaveze.

“Ključni element je ispunjavanje obaveze Kosova is 2013. godine da uspostavi Zajednicnu srpskih opština. ZSO bi osnažio opštine sa zajedničkim interesima, jezikom i kulturom da koordiniraju u zajedničkim izazovima u pružanju nekih javnih usluga, uključujući obrazovanje, zdravstvenu zaštitu i lokalni ekonomski razvoj. Štaviše, Kosovo i Srbija dogovorili su da međusobno priznaju dokumente i nacionalne simbole. I – što je najvažnije – prema ovom sporazumu, Srbija više neće lobirati protiv članstva Kosova u međunarodnim organizacijama”, kazao je on.

Prema njegovim riječima, od kada su strane postigle ove sporazume, došlo je do ozbiljnih provokacija, eskalacije tenzija i neprihvatljivog nasilja srpskih demonstranata nad KFOR-om, policijom i novinarima na sjeveru Kosova.

“Kao odgovor, NATO je rasporedio dodatne snage da pojača misiju; dodatne snage održavaju poboljšan položaj na sjeveru Kosova te obezbjeđuju sigurno okruženje u skladu sa svojim mandatom. Sa EU smo pozvali na hitnu deeskalaciju, uključujući održavanje novih opštinskih izbora i izbora za gradonačelnike u četiri opštine na sjeveru Kosova uz učešće Srba, kao i ponovno fokusiranje na provođenje sporazuma postignutog u okviru Dijaloga uz podršku EU. Zajedno s našim evropskim partnerima, ostajemo angažovani na Kosovu i Srbiji, pozivajući obje strane da ispune sve svoje obaveze, koje su od suštinskog značaja za nastavak napretka na oba njihova evropska puta”, istakao je Eskobar.

Uticaj Kine i Rusije
“Naša politika na Zapadnom Balkanu zasniva se na jednostavnom principu: kontinuiranoj integraciji regiona u euroatlantske strukture. Ta integracija jača Evropu kao geostrateškog partnera; jača demokratsko upravljanje i vladavinu prava; i čini zemlje Zapadnog Balkana sigurnijim i prosperitetnijim – a time i region boljim sigurnosnim i trgovinskim partnerima za Sjedinjene Države”, rekao je on.

Eskobar kaže da razumiju dasu prepreke ovom procesu ogromne – uključujući zaustavljeni napredak u demokratizaciji, korupciju, smanjenje ovisnosti o ruskoj energiji, etnonacionalističku politiku i štetni strani utjecaj i dezinformacije.

“Ipak, ove prepreke nisu nepremostive; zapadni Balkan mora preduzeti korake neophodne da bi se kvalifikovao za članstvo. Naš angažman pomaže im u borbi protiv korozivne korupcije i dezinformacija koje podstiču podložnost zlonamjernom uticaju – iz autoritarnih država poput Rusije i NRK, ali i loših aktera iznutra. Naš angažman je usmjeren na rješavanje postojećih tenzija koje prijete ovom putu i većoj regionalnoj stabilnosti”, dodao je on.

Izvor (naslovna fotografija): Gabrijel Eskobar

Ostavite komentar

Komentari (0)