Sa druge strane iz Poliexa tvrde svi objekti imaju važeće upotrebne dozvole, uključujući i pogon za amonijum perhlorat. Navode da ne koriste otrovne hemikalije u količinama koje proizvode otpadne toksične materije. Tvrde da je skladištenje bezbedno, a škart se rekristalizuje. Imaju studije uticaja na životnu sredinu i nude ih na uvid i na kraju demantuju uništavanje hemijskih bombi.

“ POLIEX ad podnijelo zahtjev za izdavanje integrisane dozvole kod Agencije za zaštitu životne sredine ali kako kroz taj postupak još uvijek nije dobijena dozvola, od strane ekološke inspekcije su preduzete kaznene mjere”, kažu za Standard iz ministarstva ekologije.

Ekološka inspekcija je, zbog tog propusta, već donijela tri rješenja o izricanju novčanih kazni. Dvije su već plaćene u ukupnom iznosu od 6.500 eura, dok je rok za plaćanje treće – 1. jul 2025. godine.
“Ekološka inspekcija je pravnom licu Poliex naložila da za djelatnost proizvodnje eksploziva, amonijum-perhlorata i delaboraciju ubojnih sredstava pribavi intergrisanu dozvolu koju izdaje Agencija za zaštitu životne sredine. Subjekat nadzora nije postupio po navedenom rješenju ekološke inspekcije pa se pristupilo podnošenju Zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka nadležnom Sudu za prekršaje i administrativnom izvršenju rješenja donošenjem Rješenja o izricanju novčane kazne. Donešena su tri Rješenja o izricanju novčane kazne. Novčane kazne koje su izrečene rješenjima su dobrovoljno plaćene u iznosu 3.000 i 3.500 eura, dok je za treće rješenje o izricanju novčane kazne rok za izvršenje mjere do 01. jula 2025 godine”, preciziraju iz Ministarstva.

Takođe je naloženo ispitivanje kvaliteta otpadnih voda koje se ispuštaju iz postrojenja, ali Poliex, kako stoji u dopisu, nije postupio po tom rješenju.
“Ekološka inspekcija je naložila pravnom licu Poliex a.d. Berane da izviši ispitivanje kvaliteta otpadnih voda koje se ispuštaju iz Biodiska, a prije ispuštanja u recipijent preko ovlašćene institucije. S obzirom da subjekat nadzora nije postupio po rješenju ekološke inspekcije u cilju administartivnog izvršenja rješenja donešeno je rješenje o izricanju novčane kazne”, kažu iz Ministarstva. Oni dodaju da je Poliex 17.juna 2025.godine dostavilo zahtjev ovlašćenoj instituciji d.o.o. CETI za ispitivanje kvaliteta vazduha, otpadnih voda i kvaliteta zemljišta.

Na pitanje da li su uopšte reagovali na dopise više od 150 mještana Babina i okolnih sela, iz Ministarstva kažu da je ekološka inspekcija imala prijave koje su se uglavnom odnosile na dim.
“Prilikom delaboracije minsko eksplozivnih sredstava pojavljuje se dim od vatre kojom se griju peći za spaljivanje municije koja se uništava za potrebe MUP-a. Poliex a.d ima česte kontrole od strane službenika MUP-a. Poliex a.d je imalo Ugovor o pružanju usluge neutralizacije ubojnih sredstava sa barutom smanjene stabilnosti sa Ministarstvom odbrane.Ekološka inspekcija je reagovala i preduzimala mjere koje se odnose na pribavljanje integrisane dozvole”, piše u odgovorima Ministarstva ekologije.

Dokazi mještana: Mrtve životinje i zagađene vode
Građani su u svojoj inicijativi naveli niz primjera koji, kako tvrde, potvrđuju direktan štetan uticaj fabrike na lokalni ekosistem. Jedan od najupečatljivijih je slučaj mini farme divljih životinja unutar kompleksa fabrike, gdje su desetine srna i jelena, navodno, uginule nakon što su pile vodu iz jezera u koje se uliva kontaminirani potok.
Tvrde da se zagađenje ispoljava i kroz pad prinosa na imanjima, slab kvalitet voća i povrća, te česte zdravstvene probleme stanovništva, pogotovo respiratorne i hormonalne smetnje kod djece i starijih.
Preporučeno
U sjutrašnjem tekstu razgovor sa nekadašnjim upravnikom i rukovodiocem projekta demilitarizacije eksplozivnih materija i ubojnih sredstava Lukom Grbovićem