Kako je istakla, sada je pravo vrijeme za intenziviranje političkog dijaloga i dosljednu realizaciju reformi, uz podršku evropskih partnera i regionalnu saradnju, kako bismo se efikasno integrirsali u EU tržište, dok će jačanje regionalnog tržišta dodatno osnažiti našu konkurentnost i ekonomski rast.
Gorčević je naglasila da je 2024. godina bila prekretnica u procesu evropskih integracija Crne Gore, što je potvrđeno i Izvještajem o ispunjavanju privremenih mjerila za poglavlja 23 i 24. Takođe, podsjetila je da je Crna Gora krajem godine privremeno zatvorila tri pregovaračka poglavlja: intelektualna svojina, informaciono društvo i mediji, te preduzetništvo i industrijska politika.“Tokom protekle godine učinili smo značajne korake u jačanju vladavine prava i sprovođenju Plana rasta, što nas dodatno približava članstvu u Evropskoj uniji. Reformska agenda koju smo usvojili u septembru sadrži 32 mjere i 130 konkretnih koraka koji će Crnoj Gori omogućiti pristup do 383,5 miliona eura iz Plana rasta. Naša posvećenost reformama i evropskim vrijednostima garantuje da ćemo u potpunosti realizovati zacrtane ciljeve do 2027. godine”, kazala je Gorčević.

U kontekstu vladavine prava, Gorčević je podsjetila da je krajem novembra 2024. izabrana predsjednica Vrhovnog suda, a uvedene su operativne procedure za postupanje u slučajevima seksualnog i rodno zasnovanog nasilja, u skladu sa Istanbulskom konvencijom i EU Direktivom o zaštiti žrtava. Istakla je i da je registar državnih preduzeća postao javno dostupan, povećana je transparentnost u upravljanju preduzećima i javnim nabavkama, a unaprijeđen je sistem integriteta u poreskoj i carinskoj inspekciji. Uz to, kako je dodala, usvojen je Zakon o informacionoj bezbjednosti, poboljšana je infrastruktura sajber bezbjednosti, a donesen je Nacionalni plan za širokopojasnu infrastrukturu i Plan digitalizacije javnih usluga. U oblasti energetike, kazala je Gorčević, usklađeno je zakonodavstvo sa energetskim paketom EU, uključujući reforme energetske efikasnosti.
Posebnu pažnju ministarka je posvetila reformi izbornog sistema, ocijenivši je kao ključnu za dalju demokratizaciju društva.
“U toku je rad na izmjenama sveobuhvatnog zakonodavnog okvira za sprovođenje izbora, što uključuje profesionalizaciju Državne izborne komisije, jačanje nezavisnosti izbornih tijela i izmjene važnih zakona. Planirano je da se reforma dovrši do kraja 2025. godine”, poručila je Gorčević.

Sastankom su kopredsjedavali šef delegacije Skupštine Crne Gore u POSP-u Dejan Đurović i šef delegacije Evropskog parlamenta Tomas Vajc. Odbor je posvećen analizi stanja pristupnih pregovora, sprovođenju Reformske agende Crne Gore i daljim koracima u procesu evropske integracije.
Preporučeno
Tokom dvodnevneg rada poslanici će razgovarati na temu trenutnog stanja pristupnih pregovora, u okviru koje će razmijeniti mišljenja sa predstavnicima Vlade Crne Gore, poljskog predsjedavanja Savjetu EU, Evropske komisije i Evropske službe za vanjske poslove. Sastanak će biti prilika da poslanici razgovaraju i o Reformskoj agendi Crne Gore, sa fokusom na reformu vladavine prava i izbornih procesa, bezbjednosti i saradnji na Mediteranu, te održivom turizmu kao pokretaču ekonomije.