HRA: Izborom nove zastupnice pred Evropskim sudom, Vlada pokazala da ne poštuje Ustavni sud

HRA: Izborom nove zastupnice pred Evropskim sudom, Vlada pokazala da ne poštuje Ustavni sud

Standard

02/02/2024

20:50

Iz Akcije za ljudska prava (HRA) kazali su da je Vlada odlučila da ga preduhitri i “prkosno izabere novu osobu na mjesto državnog zastupnika”, čime je, smatraju, javno ponizila i Ustavni sud i vladavinu prava u Crnoj Gori.

-Danas, 2. februara 2024, bio je krajnji rok da Vlada postupi po zahtjevu Ustavnog suda i dostavi izjašnjenje na inicijativu za ocjenu ustavnosti Uredbe kojom je prekinut mandat zastupnici države pred Evropskim sudom za ljudska prava. Ustavni sud je najavio da će prioritetno odlučiti u ovom slučaju čim dobije to izjašnjenje. Umjesto da sačeka odluku Ustavnog suda, Vlada je odlučila da ga preduhitri i prkosno izabere novu osobu na mjesto državnog zastupnika, navode iz HRA.

Kako kažu, nije postojao nikakav rok koji je obavezivao Vladu na “hitno” postupanje.

-Naprotiv, očigledna je namjera da se dezavuiše najavljena odluka Ustavnog suda. Posljedice koje će ovakva odluka Vlade imati u slučaju da Ustavni sud utvrdi neustavnost sporne Uredbe biće izuzetno štetne po sve zainteresovane strane, a posebno za ugled Crne Gore kod evropskih institucija, zaključili su.

Izvor (naslovna fotografija):Ilustracija

Ostavite komentar

Komentari (0)

X