Kako je kazao, samo tako joj EU može biti od pomoći, što će Crnu Goru, smatra on, dugoročno zaštititi od neprijateljskih uticaja spolja.
,,Najbolja odbrana od vanjskih prijetnji je unutrašnja sloga”, napominje Juratović.Odgovarajući na pitanje da li će Crna Gora, u okolnostima kada Srbija postaje važan partner EU, biti dodatno izložena štetnom uticaju Beograda, Juratović ističe da sve izazove Crna Gora mora sama da riješi ispunjavajući kriterijume za ulazak u Evropsku uniju.
U slučaju Crne Gore, ona se, kako kaže, može postići jedino demokratskim principom, dijalogom i kompromisom.
,,Morate ponuditi rješenja jedni drugima, umjesto maksimalističkog zastupanja sopstvenih interesa, iza kojih se uglavnom kriju bolesne ideologije ili kriminal i korupcija”, kazao je sagovornik Pobjede.
,,Demokratizacija“
Posjeta njemačkog kancelara Olafa Šolca Beogradu oko postizanja sporazuma u vezi sa trgovinom litijumom između Srbije i EU ne znači da će se politika Evrope prema toj zemlji promijeniti, smatra njemački poslanik.
On je ocijenio da će sporazum biti sredstvo za demokratizaciju Srbije i njenih institucija.
,,Srbija se u sporazumu obavezuje ispuniti standarde koji bi trebalo da budu kompatibilni sa standardima EU. Zato je za vjerodostojnost Srbije neophodno jačati demokratske procese i stvaranje funkcionalnih institucija koje će te standarde vjerodostojno ispunjavati i držati pod kontrolom, jer ih do sada u Srbiji kontroliše samo jedan čovjek, Aleksandar Vučić”, poručuje Juratović.
Odgovarajući na pitanje da li će tema litijuma učiniti da Srbija bude favorizovana u odnosu na druge zemlje regiona kada je u pitanju članstvo ka EU, Juratović ističe da zvanični Beograd kao i svi ostali moraju ispuniti sve propisane uslove.
,,EU, čiji član, navodno, želi postati Srbija, traži funkcionalnost demokratskih institucija, uspostavu pravnog sistema, te suzbijanje kriminala i korupcije glavnih rak-rana regije”, kazao je Juratović.
Politika dizanja tenzije
Juratović napominje da EU traži od svih zemalja kandidata, pa tako i od Srbije, da ispune neophodne uslove, prije svega takozvane Kopenhaške kriterijume.
Ipak, kako dodaje, da bi se takve teme izbjegle politika u regionu uglavnom je bazirana na ,,etnonacionalističkom folkloru dizanja emocionalnih tenzija“.
,,Čast pojedincima, ali vidimo da jedni politički kriminalci idu drugima naruku. Nažalost, to im uglavnom uspijeva, kako u regiji, tako i na međunarodnoj sceni”, navodi Juratović.
Kako kaže, najtragičnije je što se narodi regije nikako ne mogu otresti lažnog patriotizma.
,,Posljednji primjer je upravo Srbija. Uoči lokalnih izbora, predsjednik Vučić manipuliše Rezolucijom UN-a o Srebrenici, glumeći velikog patriotu, da bi sada veliki dio onih koji su ga birali na lokalnim izborima demonstrirao protiv njega jer mu ne vjeruju da će održati riječ po pitanju iskopa jadarita”, kazao je Juratović za Pobjedu.
Oprez je, smatra on, opravdan.
,,Ipak, ono što sada žele riješiti demonstracijama, imali su šanse riješiti izborima”, poručuje poslanik Bundestaga.
EU mora promijeniti strategiju prema ZB
Uprkos činjenici da sporazum oko litijuma između EU i Srbije ima za cilj da ekonomski ojača kako tu zemlju, tako i region, politika Evrope prema Zapadnom Balkanu se mora promijeniti, mišljenja je Juratović.
,,EU će konkretno u Srbiji zaštititi resurse koje želi koristiti. Kina, navodno, već kontroliše veliki dio rudnika jadarita potrebnog za proizvodnju litijuma, a Evropa će tražiti od Beograda da se obaveže da će van EU izvoziti samo gotove proizvode, dok će poštovati ekološke i socijalne standarde tokom proizvodnje”, kazao je Juratović uz napomenu da će Njemačka u čitavom procesu biti od velike pomoći.
Ipak, dodaje, politički više nije vjerodostojno da EU govori o perspektivi ulaska regiona u EU već dvije decenije.
,,Zato je neophodno pokrenuti Višegrad dva, gdje bi se i EU i region politički obavezali da u određenom periodu, na primjer deset godina, osposobe zemlje Zapadnog Balkana za ulazak u EU, bilo da je to pojedinačno, bilo u bloku, uz poštovanje suvereniteta tih zemalja”, rekao je Juratović.
Ipak, kako zaključuje, za to je potrebna ozbiljna volja građana i demokratska svijest društva.
Preporučeno
,,Cilj treba da budu bolji života i suživot u miru i slozi, umjesto igranja nacionalnim emocijama, političkog folklora, netolerancije, inata, pa čak i međusobne mržnje”, istakao je Juratović.