Ponuda je, kako kaže naš izvor, odbijena, a glavna priča je ostala mjesto šefa crnogorskog Parlamenta. U prethodnih petnaestak dana spinovana je priča da je koalicija ZBCG spremna da uđe u aranžman i po cijenu odustajanja od fotelje prvog čovjeka Skupštine. Međutim, ta infomacija je brzo demantovana, a ZBCG ostala pri čvrstom stavu da se resori moraju podijeliti prema parlamentarnoj snazi.
To bi značilo da PES koji ima najviše mandata dobije mandatara, a da drugi po redu, ZBCG mjesto predsjednika Skupštine Crne Gore.
U prvim Spajićevim kombinatorikama, kada je pregovarao sa Demokratama i manjinama, Bečićevoj stranci pripali su resori bezbjednosti, odnosno vojska i policija kao i mjesto šefa Parlamenta. Očigledno se, nakon ulaska u pregovore ZBCG i tvrdog stava u vezi pozicije šefa Parlamenta, stvari mijenjaju pa sada nije sigurno ni to da Bečićeva stranka dobije ministarstva vojske i policije, što je bila gotova stvar.
Resori bezbjednosti mogu biti dio ponude koaliciji ZBCG kao supstitucija za mjesto prvog čovjeka Skupštine Crne Gore. To bi, vjeruju sagovonici portala Standard, moglo da bude dovoljno da ZBCG prelomi i otvori put Spajiću da u zakonskom roku formira vladu.
I politički analitičar Miloš Bešić je nedavno ocijenio da će Spajić imati velikih problema da sastavi Vladu, ali da će, ipak, u posljednjem roku doći do njenog formiranja.
Bešić smatra da će Spajić biti u neprilici bilo koju varijantu da izabere – da koalicija „Za budućnost Crne Gore“ bude dio nove izvršne vlasti ili da ostane van nje.
“Gospodin Spajić očito da ima problema, očito da ukoliko s jedne strane prihvati DF, on će imati relativno nestabilnu Vladu u ideološkom smislu, ukoliko odbaci bivši DF, imaće problem sa brojem poslanika koji treba da garantuju za stabilnost te Vlade. Dakle, DF je negdje garant nestabilnosti ove Vlade i to je ono što njemu pravi problem. Ono što se moglo vidjeti iz medija i iz interne komunikacije, prije svega po društvenim mrežama, izgleda da ne postoji ni konsonanca unutar liste gospodina Spajića”, istakao je Bešić.
Slično razmišljanje ima i profesorica Univerziteta Donja Gorica Nikoleta Đukanović koja je istakla da će se u pregovorima o formiranju 44. Vlade partije najviše voditi pojedinačnim interesima, zbog čega će biti teško formirati reformsku izvršnu vlast.
“Biće mnogo lakše formirati stabilnu, nego reformsku 44. Vladu, jer su potencijalni konstituenti toliko heterogeni, sa toliko oprečnim interesima i ideologijama da će jako teško biti naći kompromis. Da li će to Spajić uspjeti ostaje da se vidi”, saopštila je Đukanović
Govoreći o mogućnosti da koalicija “Za budućnost Crne Gore” bude dio 44. Vlade, ona ističe da ako Spajić želi da napravi pro-evropsku vladu te su mogućnosti koaliranja mnogo manje ili gotovo da ne postoje.
Jedno od najgorih rješenja ovako teške jednačine mogu biti i novi izbori, što bi Crnu Goru dodatno udaljilo i usporilo na putu ka EU. U tom slučaju gube svi osim aktuelni privremeni stanovnici u Karađorđevoj ulici u Podgorici – Dritan Abazović i Vladmir Joković.
Preporučeno