Kao dio dva projekta finansirana iz fondova EU s ukupnom investicijom od 3,7 miliona eura, VTMIS ima ključnu ulogu u osiguravanju pomorske sigurnosti duž crnogorske obale Jadrana. Nakon prezentacije projekta, kojoj je prisustvovao i ministar pomorstva, Filip Radulović, komesarka Kos je pohvalila rezultate i naglasila potrebu za usvajanjem strogih pravila pomorske sigurnosti kako bi se smanjili ekološki rizici i spriječilo brodarstvo koje ne zadovoljava standarde.
„Pomorska sigurnost doprinosi zaštiti Evrope, što je od najveće važnosti za EU i njene države članice. Modernizovani sistem ne samo da štiti crnogorsko priobalno područje već i usklađuje zemlju s evropskim standardima, pripremajući je za buduće članstvo u Uniji“, izjavila je komesarka Kos.Takođe je istakla uspješnu implementaciju „Jedinstvenog nacionalnog pomorskog prozora“, još jednog programa finansiranog od strane EU, čiji je cilj modernizacija pomorskog transporta smanjenjem administrativnog opterećenja za brodarske kompanije koje ulaze i izlaze iz luka, usaglašavanjem pravila o izvještavanju i digitalizacijom prenosa informacija.
Nakon posjete kontrolnom centru, komesarka Kos je zajedno s predsjednikom Opštine Bar Dušanom Raičevićem posjetila humanitarnu organizaciju i javnu kuhinju kojom upravlja NVO Žene Bara. Komesarka Kos razgovarala je sa ženama koje svakodnevno pripremaju 250 obroka za ugrožene i pohvalila njihov humanitarni rad. Predstavila je nekoliko očekivanih projekata EU koji su usmjereni na pružanje podrške lokalnim organizacijama civilnog društva, što bi moglo dodatno podržati plemenite napore Žena Bara.
Komesarka Kos iskoristila je priliku da prošeta barskom rivom i razmijeni mišljenja s Raičevićem o mogućnostima koje proističu iz pregovora s EU, a koje bi mogle pomoći da Bar u potpunosti iskoristi svoj potencijal i donese koristi lokalnim zajednicama.
„Kako proces pristupanja Crne Gore EU dobija na zamahu, opštine poput Bara igraće ključnu ulogu, budući da se preko 70 odsto pravne tekovine EU sprovodi na lokalnom nivou,“ izjavila je komesarka Kos, dodajući da projekti poput onih u Starom Baru pokazuju kako podrška EU unapređuje živote i stvara nove mogućnosti.
Završna tačka na prvoj posjeti komesarke Crnoj Gori bio je sastanak sa liderkama u različitim sektorima društva – od politike do civilnog društva. Tom prilikom naglasila je da je rodna ravnopravnost temeljna vrijednost EU i ključna komponenta procesa pristupanja Crne Gore EU. Istakla je potrebu da crnogorske vlasti prioritetno sprovedu reforme koje se tiču ljudskih prava, rodne ravnopravnosti, osnaživanja žena i socijalne inkluzije.
„Crna Gora mora da radi na uklanjanju razlike u platama među polovima, unapređenju učešća žena u procesima odlučivanja i borbi protiv rodnih stereotipa. Ovo su ključni koraci ne samo za usklađivanje s EU standardima već i za izgradnju demokratskijeg i prosperitetnijeg društva,“ izjavila je ona.
Komesarka je pohvalila uključivanje prevencije rodno zasnovanog nasilja u Reformsku agendu Crne Gore. Istakla je značaj praćenja sprovođenja obavezujućih smjernica Vrhovnog državnog tužioca za postupanje u takvim slučajevima.
Takođe je pozdravila planove za unapređenje baze podataka o porodičnom nasilju i uspostavljanje kriznih centara za žrtve seksualnog nasilja, navodi se u saopštenju Evropske kuće.
Preporučeno
Kos je dodatno naglasila značajnu ulogu civilnog društva u rješavanju društvenih izazova kroz učešće u debatama o politikama, predlaganje inovativnih, održivih i inkluzivnih rješenja, praćenje rezultata reformskih procesa i povezivanje države s lokalnim zajednicama, što je posebno važno na lokalnom nivou.