Milatović za evroatlantsku vladu, ali i dalje insistira na učešću ZBCG?!

Milatović za evroatlantsku vladu, ali i dalje insistira na učešću ZBCG?!

Standard

26/09/2023

06:59

Sastanak mandatara Milojka Spajića i predsjednika države Jakova Milatovića o formiranju vlade nije rezultirao bilo kakvim dogovorom, iako je Spajić nakon sastanka javno rekao da je predsjednik države za evroatlantsku vladu, saznaje Pobjeda.

Dva izvora Pobjede bliska vrhu PES-a saopštila su da Milatović i Spajić nijesu približili stavove, čak i nakon jasnih sugestija koje je predsjednik države dobio tokom boravka u Njujorku.

BEZ POMAKA

Naprotiv: Milatović je tokom sinoćnjeg sastanka u četiri oka mandataru kazao da ,,on neće pozvati poslanice Radinku Ćinćur i Jevrosimu Pejović da podrže vladu niti da daju potpise podrške za predsjednika Skupštine, jer nije njegov posao da sastavlja vladu, nego mandatara“.

” Milatović nije promijenio stav o učešću koalicije ZBCG i pored jasnih poruka zvaničnika SAD. Kategoričan je da vlada treba da bude šira i neće pozvati dvije neposlušne poslanice da promijene mišljenje i podrže ovakav koncept vlade”, rekao je izvor Pobjede.

Da su Milatović i Spajić i dalje daleko od dogovora svjedoči i činjenica da Ćinćur i Pejović nijesu još uvijek pozitivno odgovorile na pismo kluba poslanika PES-a kojim se zahtijevaju potpisi podrške za predsjednika Skupštine.

” Rok je bio do subote. I dalje imamo ćorsokak, i daleko smo od dogovora”, kategorični su izvori Pobjede.

Spajić je pak sinoć novinarima nakon gotovo trosatnog sastanka saopštio da su se saglasili da buduća izvršna vlast ,,mora ostati na evroatlantskom kursu“.

Sastanak je organizovan u zgradi Predsjedništva, a uslijedio je nakon Milatovićeve nedavne posjete Njujorku i niza sastanaka sa američkim zvaničnicima tokom kojih je upozoren da buduću vladu moraju činiti isključivo proevropske i evroatlantske stranke.

Milatović je, do posjete Njujorku, oštro zagovarao ulazak koalicije „Za budućnost Crne Gore“ u novu izvršnu vlast.

” Saglasni smo da vlada treba da bude evroatlantska. Predsjednik je stava da vlada treba da bude evroatlantska i ja sam se sa tim složio. Za sve ostalo morate pitati njega”, rekao je Spajić novinarima nakon sastanka.

OPTIMISTI I PESIMISTI

Naveo je da je sa šefom države razgovarao o mnogim pitanjima, te da je i Milatović optimista da će vlada biti uskoro formirana.

” Imali smo prilično dug razgovor. Ovo je bio neformalan sastanak. Pričali smo o mnogom stvarima i o posjetama koje je predsjednik imao. I on je optimista da će se vlada formirati. Svjesni smo da je vlada potrebna što prije”, naveo je Spajić.

Mandatar se novinarima požalio i da se suočava sa opstrukcijama koje, kako je rekao, traju još od smjene vlasti 2020. godine.

” Postoje mnoge opstrukcije. Mi smo to i očekivali, ali bez obzira na to idemo naprijed. Glavni odbor PES-a je izglasao većinu od 44 poslanika i sada je na nama da tu većinu pretočimo u parlament”, poručio je Spajić.

Kada je riječ o poslanicama PES-a Radenki Ćinćur i Jevrosimi Pejović, koje svoju podršku uslovljavaju ulaskom koalicije ZBCG u vladu, Spajić navodi kako vjeruje da će i one na kraju podržati njegove odluke.

” Uslov njihove podrške je ulazak koalicije „Za budućnost Crne Gore“ u vladu, ali ne treba da postoji bilo kakva bojazan da će iz vlade biti isključena bilo koja nacionalna grupa, a naročito ne Srbi”, poručio je Spajić.

BEČIĆ KAO ,,TEST“

Naveo je i da je počelo skupljanje potpisa za imenovanje lidera Demokrata Alekse Bečića za predsjednika parlamenta, te da su Ćinćur i Pejović za sada „rezervisane“ prema tom pitanju.

” Imali smo intenzivne razgovore sa njima. Nadam se da će one potpisati podršku Bečiću, ali i koalicioni sporazum. Nemaju ništa protiv da svako ima svoje mišljenje, ali kad većina jednom usvoji nešto onda svi treba toga da se pridržavaju, jer je to demokratska praksa”, naglašava Spajić.

U tom kontekstu je dodao i kako je predisključenje opomena za dvije poslanice.

” Ne volim prijeke odluke. Ja vjerujem da tu postoje nesporazumi i želimo da te nesporazume otklonimo. Voljeli bismo da naša partija bude jedinstvena i da na taj način izađemo pred eksterne partnere”, rekao je Spajić.

On je naveo da su svjesni da je vlada potrebna i ponovio da je Glavni odbor PES-a izglasao većinu od 44 poslanika. – I sada je na nama da tu većinu pretočimo u parlamentu – rekao je Spajić. Govoreći o potencijalnom učešću koalicije ,,Za budućnost Crne Gore“ u novoj vladi, on je kazao da ne treba biti zatvoren za razgovore ni sa tom koalicijom, ali ni drugim partijama. – Treba razmišljati o širokom razgovoru – naveo je Spajić.

Mandatar je dodao i da politički predstavnici manjinskih naroda treba da budu dio buduće, ali i svake naredne vlade, te poručio kako manjine u Crnoj Gori ne bi smjele da budu etiketirane na bilo koji način.

” Samo su spinovi da neće biti Srba. Manjine treba da budu dio svake vlade, to je praksa i u Evropskoj uniji”, kazao je Spajić.

Najviše razočaran Urom

Mandatar tvrdi da o formiranju vlade nikada nije razgovarao sa Socijaldemokratama i Demokratskom partijom socijalista, ali i priznao da su opstrukcije Građanskog pokreta Ura, uoči parlamentarnih izbora, nanijele štetu PES-u.

” Najviše smo razočarani Urom koja je za nas bila očekivani partner. Napravili su štetu prije svega sebi, a onda i nama”, poručio je Spajić.

Milatović: Neprihvatljivo da bilo koji politički subjekt koji je dobio povjerenje određenog broja građana, pa ni ZBCG, može unaprijed biti isključen iz učešća u vlasti

Milatović, ipak u izjavi za Vijesti nije direktno odgovorio na pitanje da li je saglasan sa stavom da u vladi nema mjesta onima koji ne dijele stav SAD-a u vezi s Rusijom.

“Uz puno uvažavanje gospodina Eskobara, u Njujorku sam imao susrete s više američkih zvaničnika koji su, u hijerarhijskom smislu, na višim pozicijama u njihovoj administraciji, kao što su državni sekretar Blinken, specijalni savjetnik Stejt departmenta Šole i specijalna savjetnica predsjednika SAD za Evropske poslove Slout”, rekao je Milatović.

Prema njegovim riječima zabrinjavajuće je što se dijalog oko formiranja Vlade ne vodi na programskim osnovama, što smatra važnijim od toga koje partije će sačinjavati Vladu.

“Za mene je principijelno neprihvatljivo da bilo koji politički subjekt koji je dobio povjerenje određenog broja građana, pa ni ZBCG, može unaprijed biti isključen iz učešća u vlasti”, rekao je on između ostalog.

Izvor: Pobjeda/Vijesti
Izvor (naslovna fotografija): Twitter

Ostavite komentar

Komentari (0)