To je, u intervjuu za Pobjedu ocijenio Erve Moran (Hervé Morin), predsjednik Regionalnog savjeta Normandije, bivši ministar odbrane Francuske u dva mandata u vrijeme dok je predsjednik bio Nikolas Sarkozi, a premijer Fransoa Filon. Moran će predvoditi delegaciju koja će u Crnoj Gori boraviti od 24. do 26. maja i imati veliki broj susreta u oblasti politike, ekonomije i obrazovanja.
Naš sagovornik je kazao da ga, kao bivšeg ministra odbrane, raduje što Crna Gora sada ima modernu vojsku, integrisanu u Atlantski savez i sposobnu da djeluje sa svojim saveznicima, a posebno sa Francuskom.POBJEDA: Dolazite iz regije Normandije, regije sa bogatom istorijom, kulturom, tradicijom i ekonomijom. Međutim, ono što prvo pomislimo na pomen Normandije je ,,Dan D“, legendarno iskrcavanje saveznika 1944. Kako će Normandija obilježiti ovaj dan, što je planirano ove godine za odavanje počasti žrtvama?
MORAN: Regija kojom predsjedavam će naravno i ove godine učestvovati na godišnjim komemoracijama, ali mi se prije svega pripremamo za 80. godišnjicu iskrcavanja, sljedeće 2024. godine, što će vjerovatno biti posljednji veliki memorijalni skup u prisustvu veterana.
Zahvaljujući njihovom herojstvu i herojstvu onih koji su pali, oslobođenje Francuske i Evrope je počelo na obalama Normandije i mi smo dužni da poštujemo njihovo sjećanje i vrijednosti mira i slobode koje su nam prenijeli. Stoga će iduće godine cijela Normandija biti pozvana da oda počast sjećanju na ove muškarce i žene koji su došli iz cijelog svijeta da oslobode Normandiju.
Za oživljavanje sjećanja na ovaj period svjetske istorije, biće organizovan bogat i do sada neviđen program dešavanja, uz naglašavanje duha nade i prenošenja ovog zajedničkog nasljeđa na mlađe generacije.
POBJEDA: Dolazite u Crnu Goru, zemlju čiji je narod masovno ustao protiv fašizma 13. jula 1941. godine, kao dio opšteg pokreta za nacionalnu slobodu. Tako mala zemlja uspjela je da se odupre sili i tako postala simbol borbe protiv jačeg neprijatelja. Poznajete li Crnu Goru, njenu istoriju, a posebno razdoblje od 1941. do 1945. godine kada je pobjeda izvojevana u često neljudskim uslovima?
MORAN: Bio sam u mnogim zemljama Balkana, ali nikada u Crnoj Gori. Sretan sam što konačno dolazim da razvijamo naše odnose. Znam kolika je bila hrabrost crnogorskog naroda kroz otpor tokom Drugog svjetskog rata, ali i u Prvom svjetskom ratu u kojem su naše zemlje bile saveznici.
Ići ću i u Bar, tokom mog putovanja u Crnu Goru, da položim vijenac ispred spomen-ploče francuskog razarača ,,Dague“, potopljenog austrougarskom minom kod Bara 24. februara 1915. godine. Nadam se da ću dolaskom u Crnu Goru saznati više o ovim djelovima istorije Crne Gore i Balkana.
POBJEDA: ,,Dan D“ je simbol odlučujućih pobjeda. Kako regija koju danas vodite napreduje, predstavlja se u kontekstu moderne istorije? Kako vidite razvoj regije sa ekonomskog i geopolitičkog stanovišta?
MORAN: Premalo je poznato, ali Normandija je danas prva industrijska regija Francuske, sa učešćem industrije u BDP-u većim od 20 odsto i stoga je uporediva sa Njemačkom. U Normandiji se realizuju ogromna ulaganja u energiju, posebno nuklearnu, vjetroenergiju i vodoničnu energiju. U isto vrijeme, Normandija ima koristi od vrlo snažne dinamike udomljavanja industrijskih projekata sa niskim učešćem ugljenika i cirkularne ekonomije, posebno duž Sene. Normandija je stoga pozvana da igra stratešku ulogu u energetskoj i ekonomskoj tranziciji Francuske i Evrope.
Nadalje, na geopolitičkom nivou, željeli smo da nastavimo rad na pamćenju dešavanja na našoj teritoriji i da podržimo nove generacije u razumijevanju savremenog svijeta. Zbog toga je regija Normandija osmislila događaj međunarodnih razmjera, svjetski forum ,,Normandija za mir“, koji postaje pravi ,,Davos za mir“. Ovaj forum, čije će se sljedeće izdanje održati 28. i 29. septembra 2023. u Kanu, u Normandiji, okuplja eksperte, diplomate, lidere i aktere civilnog društva iz cijelog svijeta, kako bi vodili dijalog o tenzijama koje opterećuju svijet i predložili rješenja za izgradnju trajnog mira.
POBJEDA: Da li ste kao izabrani predstavnik Francuske imali razmjenu mišljenja sa predstavnicima Crne Gore? Ako jeste, u kojim prilikama, u kojim konkretnim oblastima Normandija i Crna Gora mogu sarađivati?
Preporučeno
MORAN: Imao sam zadovoljstvo da početkom godine primim u Normandiji Njegovu Ekselenciju, gospodina Ivana Ivaniševića, ambasadora Crne Gore u Francuskoj. Tokom naše razmjene mišljenja, utvrdili smo nekoliko mogućih područja saradnje između Normandije i Crne Gore. To je ono što je motivisalo moju želju da danas dođem u Crnu Goru. Posebno želimo da promovišemo ekonomsku razmjenu, naročito u poljoprivredno-prehrambenom sektoru koji je jedan od izvanrednih (sjajnih) sektora u Normandiji, ali i u sektoru čiste energije i cirkularne ekonomije. Predložiću i da crnogorski privredni subjekti, ako to žele, učine Normandiju svojom tačkom ulaska na evropsko tržište, putem prijema u naše biznis inkubatore. Konačno, raduje me što su Univerzitet iz Kana Normandija i Univerzitet Crne Gore potpisali, tokom mog boravka, sporazum o partnerstvu koji će promovisati razmjenu studenata, profesora i znanja između naših teritorija.