Lirman je govorila za Pobjedu nakon ovonedjeljne posjete Crnoj Gori, gdje je razgovarala sa predsjednikom države, ali i članovima Vlade.
” Ako pogledamo posljednja pristupanja EU, možemo vidjeti da su zajednički napori u cijelom političkom spektru i široki nacionalni konsenzus ključ da takve ambicije budu uspješne”, poručuje Lirman u razgovoru za Pobjedu.Lirman, upitana o ocjenama da li bi naša zemlja mogla do 2028. godine pristupiti EU, kaže da ,,28 članica u 2028. godini dobro zvuči“, ali da je pred zemljom još dosta izazova.
POBJEDA: Ovo je, ako se ne varam, Vaša prva posjeta Crnoj Gori tokom koje ste razgovarali sa najznačajnijim funkcionerima u državi. Kakvo je Vaše generalno zapažanje u vezi s političkom situacijom u zemlji?
LIRMAN: Posjetila sam Crnu Goru 2022. godine, i moram reći da je bila visoko na našoj političkoj agendi otkad sam preuzela dužnost ministarke za Evropu i klimu. Upravo sam prošle nedjelje prisustvovala veoma uspješnoj Međuvladinoj konferenciji između EU i Crne Gore u Briselu. Evropska perspektiva za šest država Zapadnog Balkana je ključni prioritet za Njemačku. Crna Gora se nalazi u srcu Evrope i sa Njemačkom ima veoma dobre odnose na svim nivoima. Nakon razgovora koje sam imala u Podgorici, mogu da kažem da je Crna Gora istinski posvećena vraćanju na pravi put.
Međutim, postoji još uvijek veliki broj izazova. Dalje reforme su neophodne u oblasti pravosuđa i ljudskih prava, kao i u medijskoj regulaciji i oblastima zaštite životne sredine i klimatskih promjena. Napredak u ovim oblastima, naročito kada je u pitanju pravosuđe i vladavina prava, ključan je ne samo za ulazak u EU, već i za svakodnevni život crnogorskih građana, kao i za investicije i rast zaposlenja. Njemačka je više nego spremna da podrži napore crnogorskih vlasti i građana.
POBJEDA: Na konferenciji za medije kazali ste da Crna Gora treba da iskoristi priliku koja joj se pružila u smislu evropskih integracija. Možete li otvoreno reći – da li je to prilika da zemlja postane članica EU ili se radi o nečemu drugom?
LIRMAN: Iz moje perspektive, trenutak za proširenje EU je sada veći i to Crnoj Gori pruža dobru priliku. Crna Gora se jasno odredila da vidi svoju budućnost unutar EU. Istraživanja pokazuju da velika većina građana podržava članstvo u EU, a takođe i unutar evropskog bloka raste svijest da je napredak u pogledu EU perspektive za Zapadni Balkan strateški interes. Crna Gora je uskladila spoljnu i bezbjednosnu politiku sa EU i time pokazala jasnu privrženost osnovnim evropskim vrijednostima međunarodnih prava, demokratije i slobode. Važno je da zajednički nastavimo da najoštrije osuđujemo agresiju
Rusije na Ukrajinu. Ovo je trenutak u kojem Evropljani i demokrate moraju biti zajedno. Vrijeme je da jasno stavimo do znanja da želimo nastaviti naš rad na izgradnji mostova i zajedno graditi evropsku budućnost. Crna Gora je važan partner za to.
POBJEDA: Crnogorski političari sve više pominju 2028. godinu kao trenutak kada bi naša zemlja mogla da se pridruži EU. Da li je to realno?
LIRMAN: Zvuči kao dobra fraza – 28. članica u 2028. godini. O ovoj ambiciji sam razgovarala sa predsjednikom Milatovićem i ministarkom Gorčević. U potpunosti podržavam ambiciju Vlade da ubrza napore za ispunjavanje kriterijuma za pristupanje. Na kraju krajeva, brzina će zavisiti od napretka Crne Gore. Neki izazovi zahtijevaju posvećene napore, kao što je ispunjavanje obaveze o energetskoj tranziciji koja bi podrazumijevala nekorišćenje uglja.
Ako pogledamo posljednja pristupanja EU, možemo vidjeti da su zajednički napori u cijelom političkom spektru i široki nacionalni konsenzus ključ da takve ambicije budu uspješne. Bilo je važno da je za prve ključne odluke postojala velika većina u parlamentu uključujući i opozicione stranke. Takođe, cijenim posvećenost civilnog društva da se uključi u proces. Međutim, neće biti ustupaka kada su u pitanju kriterijumi za pristupanje. Mi smo spremni da podržimo Crnu Goru na ovom putu.
POBJEDA: Vaš kolega iz Vlade, ministar odbrane Boris Pistorijus, u okviru posjete zemljama u regionu, rekao je da se Balkan mora pridržavati ,,kanona vrijednosti, zajedničkih ciljeva i zajedničke odgovornosti“. Koliko harmoniju na Balkanu narušavaju političari i politike koji se toga ne pridržavaju?
LIRMAN: Važno je da je ministar odbrane Pistorijus ove sedmice otputovao na Kosovo, u Srbiju i Bosnu i Hercegovinu. Njemačka je angažovana u NATO misiji KFOR i EU misiji EULEX na Kosovu, kao i u EU misiji EUFOR u Bosni i Hercegovini. U ovom kontekstu želim da istaknem i značaj Crne Gore kao pouzdanog NATO partnera. Od svih zemalja kandidata za EU potrebna je jasna posvećenost vrijednostima EU, uključujući međunarodno pravo, demokratiju, vladavinu prava. Jasno smo stavili do znanja da nećemo ćutati kada ovo opredjeljenje bude dovedeno u pitanje. U Vladi Crne Gore u tom pogledu vidim pouzdanog partnera.
Lirman o Brskovu: Praksa je da diplomate razgovaraju o ekonomskim pitanjima
POBJEDA: Da li je tačna informacija, koja se pojavila u medijima – da njemačke diplomate lobiraju za otvaranje rudnika Brskovo u Crnoj Gori?
Preporučeno
LIRMAN: Ne slažem se sa tim. Uobičajena je praksa da diplomate razgovaraju o ekonomskim pitanjima. Ekonomske veze Njemačke sa Crnom Gorom su veoma bliske. Promovišemo transparentne vrijednosti kada su u pitanju ulaganja – ispunjavanje zakonskih i ekoloških zahtjeva, te fer i pouzdane uslove za kompanije koje žele investirati.