Za sada nije potvrđeno da li je dokument sa društvenih mreža original.
Portal Standard je povodom toga poslao pitanja Demokratskom frontu tražeći odgovore za to da li je i kada Mandić ispisan iz državljanstva Srbije, te da li je na osnovu toga uopšte pokretana procedura za oduzimanje crnogorskog državljanstva.

Državna izborna komisija Crne Gore je prije potvrđivanja kandidature Mandiću tražila od organa Srbije samo podatak da li on ima prebivalište u toj državi.
“Lider Pokreta Evropa sad (PES) Milojko Spajić ima prebivalište u Beogradu, dok jedan od čelnika Demokratskog fronta (DF) Andrija Mandić nema prebivalište u Srbiji”.
To se navodi u odgovoru Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) Srbije Republičkoj izbornoj komisiji (RIK) te zemlje, koji je dostavljen Državnoj izbornoj komisiji (DIK) u Crnoj Gori.
“Na osnovu podataka iz dostavljenog akta, i javno raspoloživih informacija, provjerom kroz elektronsku evidenciju prebivališta i boravišta građana ovog ministarstva, na dan 10. 2. 2023. godine, utvrđeno je da se lice Andrija Mandić ne nalazi u istom. Takođe vas obavještavamo da lice Milojko Spajić uvidom u navedenu evidenciju ima prijavljeno prebivalište u Beogradu, opština Zvezdara, ulica Topalovićeva broj 4”, piše u dokumentu koji potpisuje savjetnik ministra – šef kabineta Dejan Bojović.
“Kao što drugi državljani Crne Gore mogu da imaju državljanstvo SAD, Hrvatske, Nemačke, Albanije ili BiH, iskoristio sam mogućnost I uzeo državljanstvo Srbije, kada je Srbija omogućila Srbima izvan Srbije da ga dobiju”, rekao je Mandić 2011. godine listu “Dan”.
Mandić je, međutim, odbio da kaže kada je to bilo i poručio crnogorskim vlastima da to sami utvrde.
On je tada rekao da ohrabruje sve Srbe u Crnoj Gori, a prema njegovima saznanjima ima ih oko 70.000 koji su uzeli državljanstvo Srbije, da kao i on ne budu kooperativni i “ne sećaju se kada je dobijeno državljanstvo”.
“Nego neka crnogorska vlada utvrđuje kada je dobijeno državljanstvo, pre ili nakon referenduma”, poručio je Mandić.
Prethodno je MUP lišio crnogorskog državljanstva lidera Narodne stranke Predraga Popovića, jer on ima i državljanstvo Srbije.
Prema zakonu koji je na snazi od 2007. godine u Srbiji, “uverenje o državljanstvu je javna isprava kojom se dokazuje državljanstvo Republike Srbije i izdaje se na osnovu podataka iz evidencije državljana Republike Srbije, samo na lični zahtev”.
Preporučeno
Dan je naveo da regulative u Srbiji zato dovodi u pitanje sprovođenje upravnog postupka za oduzimanje državljanstva, jer se podaci o prijemu u državljanstvo Srbije izdaju samo na lični zahtev.