Nikolić: Za govor mržnje u medijima tužilaštvo postupa selektivno

Nikolić: Za govor mržnje u medijima tužilaštvo postupa selektivno

Standard

08/04/2023

19:26

Govor mržnje i širenje šovinističkih i nacionalističkih stavova postali su zaštitni znak pojedinih medija u Crnoj Gori. Nedavni primjer propagandnog pamfleta “Ujedinjenje ili ukrajinizacija” svešenika Ognjena Femića, pokazao je da, osim rijetkih organizacija i pojedinih medija, niko ne reaguje. Više državno tužilaštvo i Kancelarija ombudsmana u Crnoj Gori formirale su predmete tek nakon pitanja upućenih od strane Gradske RTV, a nijedna od političkih partija koje se deklarativno zalažu za građanske vrijednosti nije našla za shodno da protiv portala in4s podnese prijavu.

Iz LP, kažu, da su više puta ukazivali na taj problem koji je ostao kao bilješka u nekoj od fioka nadležnih organa.

“Da ja znam nijedan medij niti portal nije kažnjen po tom osnovu što je porazno za crnogorske institucije i društvo u cjelini. Naročito su tome izložene žene političarke i manjine. Tragično je da su poslanici vlasti odbacili nedavno prijedlog zakona o zabrani fašističkih i vojnih nacionalističkih organizacija i upotrebi njihovih simbola koje je LP partija predložila”, istakao je Andrija Popović iz Liberalne partije.

Iz Demokratske partije socijalista su se, kažu, minule dvije godine trudili da, bez obzira na nepovoljan medijski ambijent usmjeren prema njihovoj partiji i pojedincu, daju doprinos slobodi medija.

“Mi smatramo da je sloboda medija jedan od ključnih temelja razvoja evropske Crne Gore i jedna od najvažnijih tekovina svih modernih i uređenih evropskih društava. Međutim, isto tako moramo konstatovati da, od dekriminilazacije klevete, sloboda medija se vrlo često koristila kao argument za brutalne obračune sa političkim neistomišljenicima, bilo od strane pojedinih medija, bilo od strane nekih pojedinaca koji su predstavljajući sebe kao novinare zapravo vodili lične ratove protiv članova DPS-a, ali i drugih političkih partija”, naglašava Miloš Nikolić iz DPS-a.

Krivične prijave koje je ta partija podnosila protiv nekih medija nijesu imale vajde, kaže Nikolić, jer ih je tužilaštvo odbacivalo.

“Jednim dijelom nepostupanje tužilaštva obeshrabruje građane, a političke partije da zaštite svoja prava pred nadležnim državnim organima u slučajevima kada je očigledno da dolazi do zloupotrebe onoga što je sloboda medija”, smatra Nikolić.

Takvo nepostupanje daje vjetar u leđa pojedinim medijima da nastave sa govorom mržnje, što prema riječima Nikolićevog partijskog kolege Nikole Gegaja, raspiruje etničke podjele i vjersku netoleranciju.

“Nije mi poznato da je neki medij, portal ili profil na društvenim mrežama kažnjen po tom osnovu. Krivični zakon Crne Gore, za one koji podstiču takvo nešto, propisuje kaznu zatvora od 6 mjeseci do pet godina i naravno i novčanu kaznu. Ja sam za to da se kazne mediji koji šire mržnju i netrpeljivost. Ovakav javni diskurs prijetnja je društvu, demokratiji, slobodi medija i etničkoj i vjerskoj stabilnosti”, ističe Gegaj.

A toga smo se, kažu sagovornici Gradske RTV, naslušali skoro dvije godine.

“Crna Gora nije zrelo društvo, jer političke partije, naročito desničarske, štitete ekstremne birače i medije. Trebaće još dosta vremena za demokratsku emancipaciju”, poručuje Popović.

Razlog je i tužilašto, smatra Nikolić.

“Da imamo, kao što nemamo, tužilastvo koje postupa neselektivno i koje je rezistentno u odnosu na medijske pritiske, onda bi smo i kroz to proaktivno djelovanje institucija mogli da previniramo određene stvari koje su danas dešavaju u praksi”, objašnjava Nikolić.

A u praksi se dešava svašta , pa i to da neke političke partije ne žele da se bave govorom mržnje u pojedinim medijima, niti da odgovore na pitanje na koji način konkretno brane građanske vrijednosti Crne Gore. Portparol SDP-a rekao je Gradskoj RTV da ne žele sada da izlaze u javnost sa tom temom. Odgovor Gradska RTV nije dobila ni iz Bošnjačke stranke , FORCE, SD-a, kao ni od Građanske inicijative 21.maj.

Izvor: Gradski portal
Izvor (naslovna fotografija):Miloš Nikolić

Ostavite komentar

Komentari (0)