Olenik: I bez ZBCG u izvršnoj vlasti postojaće veliki uticaj Beograda, buduća vlada i slučajni predsjednik nemaju suverenitet

Olenik: I bez ZBCG u izvršnoj vlasti postojaće veliki uticaj Beograda, buduća vlada i slučajni predsjednik nemaju suverenitet

Standard

28/08/2023

06:56

Dobro je da koalicija koja je protiv članstva Crne Gore u NATO i EU ne bude u Vladi. Dobro je i da takva štetna, retrogradna, srednjovjekovna politika ima što manje pristalica i zagovornika u izvršnoj vlasti, poručio je u razgovoru za Portal Analitika narodni poslanik s liste Vojvođani i advokat Aleksandar Olenik.

Podvlači koliko je važno da koalicija koja direktno sprovodi politiku SPC ne bude u vladi, jer je to, kako ističe, politika koja gura u sukobe, u „srpski svet“… To je, kaže, politika koju smo na djelu vidjeli devedesetih.

„Nadam se da će ova vlada ipak prevagnuti u smislu borbe za završetak EU integracija Crne Gore, a napraviti otklon od SPC, Aleksandra Vučića, srpskog sveta, jer ipak je većina građana za evropsku, atlantsku Crnu Goru, a ne srednjovjekovni srpski svet – to su i ovi izbori pokazali“, izričit je Olenik.

Za očekivati da ZBCG ima uticaj na buduću izvršnu vlast

Sagovornik Analitike stava je da bi ulazak bivšeg DF u vladu značio, i de facto i de jure, gubitak samostalnosti Crne Gore, jer bi se tom vladom upravljalo iz Beograda što je, kako kaže, najgore rješenje od svih.

„I bez ZBCG u vladi postojaće veliki uticaj Beograda i vaš suverenitet neće biti potpun, ali uticaj će biti manje vidljiv. Za očekivati je da bivši DF suštinski, preko neformalnih kanala i uticaja ima odlučujuću ulogu u najbitnijim pitanjima“, upozorava Olenik. 

Naglašava i da buduća vlada i „sadašnji slučajni predsjednik“ države nemaju u potpunosti suverenitet.

„Najgore nacionalističke stranke, poput ZBCG, imaće, u većoj ili manjoj mjeri, uticaj na politiku buduće izvršne vlasti“, ističe naš sagovornik.

Svi hoće da stave tačku na potivzakonito vladanje tehničke vlade

Olenik smatra i da će Spajić formirati vladu u predviđenom roku.

„Većina ima interes da se završi neustavno i protivzakonito vladanje tehničke vlade, koja je izgubila povjerenje prije godinu ali sve vrijeme vlada“, kaže Olenik. 

To je, kako naglašava, nešto na šta svi hoće da stave tačku. 

U ime Crne Gore najvažnije političke odluke donosi Beograd

Ministar odbrane Srbije i predsjednik Srpske napredne stranke (SNS) Miloš Vučević kazao je da će se Crnoj Gori i Sjevernoj Makedoniji „obiti o glavu priznanje Kosova, kao što je Ukrajini“. Vučić je, s druge strane, kazao da ne prijete Crnoj Gori, ali „ne očekuju valjda zahvalnicu zato što su priznali nezavisnost Kosova“. 

Olenik kaže da glasnogovornici Aleksandra Vučića govore za njega ono što on misli ili ponavljaju njegove stavove „kao papagaji“. 

„Ova izjava je prevashodno usmjerena na unutrašnju javnost, konkretno na njihove birače“, navodi Olenik. 

Upitan da li Crna Gora ima razloga za strepnju zbog „prijetnji“ zvaničnog Beograda, sagovornik Analitike ukazuje da je odgovor na pitanje vidjiv.

„Crna Gora ima teritorijalni integritet koji niko ne osporava, ali nema suverenitet. Sadašnji slučajni predsjednik i nelegitimna vlada ne donose samostalno odluke, niti u interesu građana Crne Gore. Oni donose odluke nakon konsultacija i nakon što čuju šta Vučić ima da kaže i prema tome određuju svoju politiku, tako da suverenitet Crne Gore u ovom trenutku ne postoji, jer u ime Crne Gore najvažnije političke odluke donosi Beograd“, kategoričan je Olenik. 

Ipak, kako dodaje, nada se da će buduća vlada naći „dovoljno hrabrosti i čojstva i junaštva da vrati bar dio suvereniteta građanima i institucijama Crne Gore“.

Nacionalističke stranke ni formalno ni suštinski da ne budu u vladi

Prema riječima Olenika, briga za interese svih Srba je nešto što je najopasnije od svih opasnih i loših stvari koje Vučić radi.

„Lično, to me neodoljivo podsjeća na Hitlerovu Njemačku, jer je i on svoju politiku sprovodio s obrazloženjem da mora da zaštiti Njemce u Evropi. Onda imamo i devedesete, kad je umjesto lažne zaštite Srba u bivšoj Jugoslaviji, Srbija napala skoro sve ostale, izvršila agresiju i sprovela ratne zločine, pa i genocid, a sve tobože u interesu Srba, a zapravo u interesu tadašnje nacionalističke elite u Beogradu. Nažalost tu istu elitu i danas imamo na vlasti“, naglašava Olenik. 

Stava je i da kad god se kaže da se radi nešto za interese Srba u inostranstvu pogotovo od strane radikala, a ovo su, ističe, radikali bez obzira kako se zovu, to je uvijek na štetu i Srba u Crnoj Gori i na štetu Crne Gore. 

„To je sve s ciljem da se formalno ozvaniči da Crna Gora nema suverenitet“, podvlači sagovornik Analitike.

Osvrnuvši se na izjavu predsjednika Srbije da se „u komšiluku ambasadori pitaju ko će kuvati kafu u vladama“, Olenik navodi da ambasade u Crnoj Gori imaju isti politički uticaj koji su imali i prije.

„Njihov interes je da nacionalističke stranke ne budu ni formalno ni suštinski u budućoj vladi“, kaže Olenik.

Srbiji slijedi jača borba protiv nacionalističkog orgijanja

Upitan ima li građanska Srbija snage da se odupre „nacionalističkom orgijanju“, Olenik smatra da se ne može u ovom trenutku procijeniti da li ima snage, ali da zna da će pokušati.

„Ozbiljna borba je počela na protestima Protiv nasilja i za koji dan, kad počne školska godina i ljudi se vrate u Beograd, ta borba će biti jača i radikalnija“, najavljuje Olenik.

Očekuje i da do kraja godine ili proljeća imaju rezultate. 

„Ne mogu da kažem da li ćemo pobijediti, ali mogu da ćemo ući u ozbiljnu političku borbu narednih dana i mjeseci i da će na proljeće biti jasno da li smo ili dovoljno mudri i snažni da se odupremo ponovljenom nacionalističkom orgijanju radikala koji se sada zovu naprednjaci“, zaključuje Olenik.

Izvor: Portal analitika
Izvor (naslovna fotografija):Aleksandar Olenik

Ostavite komentar

Komentari (0)