Mrdović podsjeća da aktuelna crnogorska vlada ima ogroman broj resora, koji su, kako kaže, formirani ne zbog stanja realne potrebe, već da bi veliki broj partija koje je čine mogao da ima svoje ministre.
OPTIMALIZACIJA
Ona je podsjetila i da od sticanja nezavisnosti 2006. godine nije donijet Zakon o Vladi zbog čega je, smatra, i opravdan strah da se propušta šansa da se, kroz izradu tog pravnog akta, definiše optimalan broj ministarstava.Prema njenim riječima, za ovoliku zemlju optimalno je 12 do maksimalnih 15 ministarstava, što podrazumijeva i definisanje maksimalnog broja podresora (direktorata) i broja državnih sekretara u ministarstvima.
– Kroz zakonsko normiranje bila bi jasno definisana ta pitanja i u praksi onda svaka promjena vlasti ne bi dovodila do novog kruga izmjena i broja ministarskih resora i broja direktorata, njihovog gomilanja i prekobrojnosti, dominantno radi interesa političkih partija, a ne građanstva – ocijenila je Mrdović.
Mrdović, FOTO: PR Centar
Ona je ukazala na neka rješenja, ukoliko do pomenute rekonstrukcije ipak dođe.
– Kako je razvoj energetike jedan od stubova razvoja zemlje i za bivše vlade, a i za sadašnju, to opravdava postojanje ovog resora, koje će se prema najavama opet spojiti sa rudarstvom. To je svrsishodno, jer se ranije razdvajanje energetike i rudarstva nije činilo optimalnim. Formiranje novog ministarstva javnih radova, trebalo bi da bude pridružen i podsektor javnih investicija iz Ministarstva finansija. Ukoliko dođe do formiranja ovog ministarstva realno će Uprava za kapitalne projekte biti pod nadležnošću ovog ministarstva. To se u neku ruku može posmatrati kao intencija premijera da centralizuje, a samim tim i više kontroliše, kroz poseban, resor kapitalne javne radove, naročito jer se najavljuje veliki broj investicija u zdravstveni sektor i obrazovne objekte. Takođe, ovo se može posmatrati i kroz činjenicu da je Uprava za saobraćaj pod ingerencijom Ministarstva saobraćaja, a ona takođe provodi kapitalni budžet vezan za izgradnju saobraćajnica, pa se isti princip sada planira primijeniti i za javne radove – obrazložila je Mrdović.
POVJERENJE
Sa druge strane Đukić naglašava da rekonstrukciju Vlade ne doživljava kao proces osvježavanja kadra, niti kao mogućnost boljeg rada ili namjeru da se pokaže da dobar kadar opstaje, a loš biva derogiran.
– Iako mnogi nerijetko upoređuju modalitete PES-ovog vladanja, ako to možemo tako nazvati, sa Vučićevim SNS-om, ovdje djeluje da postoji sličnost. Već druga rekonstrukcija za dvije godine vlasti ne podiže povjerenje niti čini da pomislimo da stvari idu kako treba. Prije se čini da su u pitanju predstave za javnost koje treba da nam signaliziraju da se nešto radi iako to nije slučaj – izričit je Đukić.
Đukić, FOTO: Media biro
I on dijeli stav da je riječ o glomaznoj vladi u kojoj se resori preklapaju i u kojoj je, kako navodi, nejasno čemu služe određeni potpredsjednici, ali i zašto određeni resori postoje kada je jasno da se radi o glorifikovanim direktoratima.
Preporučeno
– Samim tim moja očekivanja su da će promjene ići u smjeru reklame, ali i u ukazivanju koju partiju na koji način treba podmiriti. Zbog toga nije zahvalno analizirati kog ministra bi možda trebalo smijeniti, a kog ne – zaključio je Đukić.