Pobjeda je nedavno, pozivajući se na nezvanična saznanja, objavila da će konstitutivna sjednica parlamenta biti održana u ponedjeljak 24. jula, kada je, shodno Poslovniku, bio i posljednji rok da ona bude održana.
POSLOVNIK
Prema poslovniku Skupštine, sjednica mora biti održana u roku od 5 dana od dana prijema rezultata iz Državne izborne komisije. Državna izborna komisija, u utorak je Skupštini proslijedila rezultate izbora, dakle posljednji rok za održavanje sjednice, u skladu sa Poslovnikom, bio je – ponedeljak, 24. Jul.Međutim, Đurović je ipak odlučila da se pozove na Ustav, a ne na Poslovnik, čije izmjene su donešene za vrijeme prethodnog saziva parlamenta, u kojem je i partija kojoj ona pripada, činila većinu.
Sagovornici Pobjede i predstavnici NVO sektora, saglasni su u ocjeni da svi akti moraju biti usklađeni sa Ustavom, kako ne bi bilo prostora za političke kalkulacije.
Advokat Veselin Radulović kaže da je ključno da se ispoštuju odredbe Ustava, odnosno da se u roku propisanom od 15 dana sazove sjednica.
USTAV
– U ovom slučaju, taj rok je poštovan, ali nije poštovana procedura propisana Poslovnikom. Tu se još jednom vidi koliko bi bilo važno donijeti zakon o skupštini koji godinama nedostaje i koji bi definisao pitanja koja su važna za rad parlamenta – rekao je Radulović Pobjedi.
Odredba Poslovnika koja se odnosi na rok zakazivanja sjednice suprotna je Ustavu, što je, smatra Radulović, krivica onih koji su takav Poslovnik donijeli.
Radulović kaže da danas imamo situaciju u kojoj sve, pa i pozivanje na Ustav, zavisi od ličnih i političkih interesa.
-Jasno je da postoje partije i političari koji imaju interese i želje da se proces prolongira i da što kasnije dođe do formiranja Vlade – ističe Radulović.
Za bivšeg sudiju Ustavnog suda Miodraga Iličkovića nesporno je da je poštovan Ustav, kršeći Poslovnik. Zato, kaže Iličković, skupštinska radna tijela, kao što je Ustavni odbor, treba da daju mišljenje da li je to u redu.
Iličković u izjavi za Pobjedu kaže i da Poslovnik mora biti usklađen sa zakonom, a Zakon sa Ustavom kako ne bi dolazili u situaciju da je jedno u suprotnosti sa drugim.
-O takvim stvarima treba da odlučuju odbori u Skupštini i sama predsjednica. Prije je postojala praksa da se nadležni odbor mora izjasniti. Odbori zbog toga i postoje, jer su to radna tijela koja pomažu plenumu. Dakle, Ustav je ispoštovan, ali Poslovnik nije u redu – rekao je Iličković.
Iz NVO sektora juče su kritikovali odluku Đurović. Centar za demokratsku tranziciju (CDT) saopštio je da je zakazivanjem konstitutivne sjednice parlamenta za 27. jul prekršen član 5 Poslovnika Skupštine, koji propisuje da se saziv na prvu sjednicu poslanicima dostavlja dan nakon podnošenja izvještaja Državne izborne komisije (DIK) o sprovedenim izborima, a sjednica održava u roku od pet dana od dostavljanja saziva.
– DIK je konačne rezultate proglasila 14. jula, a izvještaj podnijela juče, 18. jula. Ostaje da se nadamo da je ovo kraj nezakonitih radnji Skupštine kojih smo se
nagledali u ovom sazivu, i da će nova Skupština raditi bolje, pametnije i u skladu sa Ustavom i zakonima – poručili su iz CDT-a na Tviteru.
I iz Centra za građansko obrazovanje su ukazali da je konstitutivna sjednica zakazana mimo poslovničkih rokova, napominjući da je 24. jul trebalo da bude posljednji dan roka za održavanje te sjednice.
-Ukoliko je tačna informacija koju su objavili pojedini mediji, predsjednica Skupštine Crne Gore Danijela Đurović, mimo poslovničkih rokova, zakazala je konstitutivnu sjednicu tek za 27. jul iako je ponedjeljak, 24. jul, trebao biti posljednji dan roka za održavanje te sjednice.
Državna izborna komisija (DIK) je juče dostavila izvještaj Skupštini, a poziv na sjednicu je predsjednica morala uputiti danas uz vođenje računa da se sjednica održi u roku od 5 dana od tog poziva.
Preporučeno
Javnost treba da zna što je motivisalo predsjednicu Skupštine da svoju poziciju na ovaj način (zlo)upotrijebi – zaključili su u CGO.