UŽIVO Šaranović Huteru: Trebali bi da osjećate više pijeteta prema stradalima na Cetinju; Poslanik DPS: Sram vas bilo

UŽIVO Šaranović Huteru: Trebali bi da osjećate više pijeteta prema stradalima na Cetinju; Poslanik DPS: Sram vas bilo

Standard

06/05/2025

15:14

Poslanici danas u Skupšitini nastavljaju sa radom.

Na poslanička pitanja odgovara ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović.

Slađana Kaluđerović (SNP) upitala je Šaranovića koliko je nerasvijetljenih ubistava bilo do 30. avgusta 2020. godine, a koliko nakon toga.

„Do 30. avgusta 2020. bilo je tačno 59 nerastvijetljenih ubistava – znate zbog čega? Jer su najviši policijski funkcioneri, kada su lišavali slobode članove njima suprostavljenim kriminalnih grupa, nisu ih privodili u stanice, već vođama klanova u Crnoj Gori. To vam je najbolji odgovor na vaše pitanje“, rekao je Šaranović.

Ubistava je, dodaje Šaranović, sada neuporedivo manje, nego prije 30. avgusta.

“Ona se rasvjetljavaju, kao što vidite, u rekordnom roku. Svega su tri nerasviteljena ubistva od 30. avgusta 2020. godine”, rekao je ministar unutrašnjih poslova.

Šaranović je dodao i da više nema “zataškavanja, nema ostavljanja predmeta u fioke“.

„Nema više „mog i tvog“ direktora Uprave policije, potpredsjednika Vlade, tužioca – postoji samo zakon i ambijent u kojem će vladavina prava biti polazna pretpostavka”, rekao je Šaranović.

Velimir Đoković (NSD) upitao je Šaranovića da li Ministarstvo unutrašnjih poslova ima mogućnost da u sklopu odjeljenja bezbjednosti u Danilovgradu otvori i organizuje područnu jedinicu, odnosno istureno odjeljenje u Spužu.

„Zahvaljujući načinu organizacije OB Danilovgrad, tj. blizine Spužu, u ovom trenutku nema potreba za otvaranje takvog odjeljenja u Spužu – što ne znači da se to u budućnosti neće desiti“ odgovorio je Šaranović Đokoviću.

Dejan Đurović (NSD) upitao je koliko je BIL lica uhapšeno, koliko im je oružja oduzeto, te kolika je šteta spriječena po budžet Crne Gore otkrivanjem djela iz oblasti ekonomskog kriminaliteta i upitao kakvi su rezutlati 44. Vlade u odnosu na prethodnu.

„U 44. Vladi oduzeto je 110 komada oružja od kriminalnih grupa, što je rast od 31 odsto u odnosu na prethodni period. Iz oblasti ekonomskog kriminala za 18 mjeseci prijavljeno je 1100 fizičkih i 99 pravnih lica, a otkriveno je 1278 krivičnih djela“ rekao je Šaranović u odgovoru Đuroviću.

Šaranović je kazao da je u periodu prethodne Vlade, materijalna šteta kroz krivične prijave bila 59 miliona eura.

„U mandatu 44. Vlade, za isto vrijeme od 18 mjeseci, direktna materijalna šteta budžetu kroz krivične prijave bila je 606 miliona eura, što je 10 puta više u odnosu na mandat prethodne Vlade“, rekao je ministar unutrašnjih poslova.

Andrija Nikolić (DPS) kazao je potpredsjednici Skupštine Zdenki Popović da je Šaranoviću 25. marta postavio pitanje.

„Prošlo je mjesec i po dana od tada, i nijesam jedini zakinuti, a pitanja gube na značaju ako se ovoliko prolongiraju. Drugo što želim od vas je, zašto nemamo informaciju zbog čega u aprilu nije bilo premijerskog sata, te kada će biti novi termin. Nemamo informaciju ni da će biti u maju“, pitao je Nikolić Popović.

Popović mu je rekla da ona nije starješina organa, već da je to predsjednik parlamenta – Andrija Mandić.

„Pa pitajte njega kada bude kolegijum, daće vam sigurno racionalno objašnjenje. Takođe, i ja sam postavila pitanje u martu, a mi ne možemo uticati na to kako radi izvršna vlast“ odgovorila je Popović.

Nakon toga, Nikolić je pitao Šaranovića koliko duplih birača iz Srbije i BiH koji su nelegalno upisani u birački spisak Crne Gore je uspio da identifikuje.

„Dobio sam pisani odgovor od Šaranovića, a u njemu nije bilo ničega što se tiče mog pitanja – znači nula brisača je maknuto sa spiska. I Vi i ja znamo da Crna Gora ima ogroman broj nezakonito upisanih birača koji presudno utiču na izbore u Crnoj Gori. Na taj način urušen je integritet izbornog procesa. To smo gledali i na nedavno održanim lokalnim izborima. Prema procjenam CEMI-ja u 2021. imali smo između 83 i 114 hiljada „fantom“ birača, od koji dvije hiljade nezakonitih u Herceg Novom, te hiljadu u Nikšiću“, rekao je Nikolić i upitao šta je MUP uradio povodom ovih dokaza.

Oskar Huter (DPS) rekao je da je tridesetoavgustvoska većina došla na vlast uz crne barjake sa mrtvačkim glavama i pjesmama kvinsliškog pokreta iz Drugog svjetskog rata.

„Nedavno smo u Nikšiću vidjeli ista obilježja. Pod tim zastavama su s od 1941. do 1945. godine borili pripadnici ravnogorskog pokreta Draže Mihajlovića protiv partizana. Predsjednik Opštine Nikšić (Marko Kovačević) ruga se crnogorskoj himni, prijeti crnogorcima i muslimanima, a ne zaostaje ni predsjednik Opštine Pljevlja (Dario Vraneš), za koga je Crna Gora svetosavska zemlja. Ukoliko pristanemo da odćutimo ovakva devijantna ponašanja, onda smo ništa drugo do saučesnici. Evo i pop Crkve Srbije promoviše od Hitlera odlikovane četničke vojvode u želji da oprobanim revizionističkim metodama četništvo predstavi bogoudognim. Ovo govorim zato što sve ovo nema prođu u srcu suverenizma – na Cetinju. Prijestonica nije plodno tlo za fašističko zlo, možda se zato Cetinje želi ‘rešiti’ nekim drugim metodama. Grad nepokora, možda neko želi učiniti najmanje bezbjednim gradom. I znate što ministre – debelo se u tome uspjelo. Nakon dvije tragedije na Cetinju dobili smo institucionalnu neozbiljnost. Imamo razloga da sumnjamo da to nijesu slučajnosti, to nijesu čista posla – ubijedite nas da nije tako”, rekao je Huter u obraćanju Šaranoviću.

Huter je nakon toga postavio i pitanje Šaranoviću.

“Na posljednjoj sjednici Skupštine Cetinje 10. januara, donešeni su zaključci povodom tragedije 1. januara. Zahtijevam da nas upoznate sa realizacijom predmetnih zaključaka MUP-a”, rekao je Huter.

Šaranović je rekao Huteru da bi on kao građanin Cetinja trebao da osjeća veći pijetet prema stradalim u dvije tragedije na Cetinju.

„Bilo je političkih zloupotreba ove dvije tragedije, ali i zloupotreba organizovanih kriminalnih grupa”, rekao je Šaranović.

Skupština prijestonice koja je, dodaje ministar unutrašnjih poslova, imala isti sastva parlamenta u vrijeme tragedije na Medovini u odnosu na tragediju koja se dogodila u januaru ove godine.

“Kada je u pitanju Medovina bilo je nula definisanih zaključaka, vjerovatno zato što je na čelu biroa za operativnu koordinaciju bio Raško Konjević. U drugoj tragediji SO Cetinje je definisala zaključke vrlo vjerovatno jer je na čelu za operativnu koordinaciju bio Bečić, na čelu Ministarstva moja malenkost. “Nema potrebe da vas podsjećam da je lice koje je se sumnjiči za najgora krivična djela sa inicijalima N.K. , a koji se u slučaju Medovina infiltrirao u policijske redove, radi se o licu u čiju čast su se organizovali skupovi podrške na Cetinju. Sami ste kazali da bi plakao Ljubo Čupić da čuje šta se dešava danas u Crnu Goru. Ne znam da li bi plakao Ljubo Čupić, ali bi plakao vladika Rade i Sveti Petar Cetinjski jer su se podno Lovćena veličali oni odgovorni za najgora krivična djela. Je li to oda Lovćenu i slobodarskom Cetinju?”, rekao je Šaranović.

Huter je, po izlaganju Šaranovića, rekao da ministra treba da bude “sram”.

“Sram vas bilo”, poručio mu je on, nakon čega su se čule iste riječi i od Šaranovića.

Nakon toga, data je pauza.

Sjednicu možete pratiti uživo na linku ispod.

Izvor (naslovna fotografija): K.P./Standard

Ostavite komentar

Komentari (0)

X