Podsjetimo, 10. jula na dnevnom redu Skupštine bila je ova tačka, međutim, kako nije bio prisutan predstavnik predlagača, poslanik PES-a Seid Hadžić, rasprava je odložena.
Tok sjednice:
Šef kluba poslanika Demokratske partije socijalista (DPS) Andrija Nikolić je ukazao da Vlada Crne Gore nije predložila izmjene Zakona o javnim okupljanjima kojima se predviđaju drakonske kazne za blokade saobraćaja, nego da je poslanicima ostavila da za nju odradi prljav posao.
“Zašto Vlada nije dala mišljenje na ovaj zakon? Jer zna da je ovo neustavan prijedlog i ostavila je parlamentarnoj većini da odradi prljav posao. Nema dileme da je predlagač Seid Hadžić zloupotrijebljen”, podvukao je Nikolić.
Najava uvođenja ovakvih zabrana suprotna je, ustvrdio je Nikolić, Ustavu i Evropskoj konvenciji za zaštitu ljudskih prava i sloboda.
“Donosite zakon koji se nije usudio da odnese ni (Aleksandar) Vučić u Srbiji iako je ta zemlja blokirana mjesecima. Riječ je ograničenjima koja su nedopustiva u demokratskim društvima. Cilj ovih mjera je da se parlamentarna većina politički obračuna sa građanskim buntom u atmosferi rastućeg nezadovoljstva zbog bezbjednosnih, ekonomskih, socijalnih i političkih i drugih odluka vlasti svaki zakonski pokušaj da se protest uguši predstavlja direktan udar na građanske slobode”, istakao je šef kluba poslanika DPS-a.
Ovaj potez pokazuje, poručuje on, da nijesu spremni da rješavaju probleme u kojima i sami imaju odgovornost.
“Nego da žele da da primijene represiju od onih protestuju tražeći političku odgovornost od predstavnika vlasti”, dodao je Nikolić.
Niko, podvlači Nikolić, ne boravi na magistrali na 40 stepeni jer mu je tamo lijepo – nego iz prijeke potrebe i teške nužde.
“Jeste li razmišljali o tome što traže emotivno ranjeni građani Cetinja na onom žaropeku? Traže pravdu i političku odgovornost za tragedije u kojima su izgubili svoje najbliže. Njihovo prisustvo na Kruševom ždrijelu vam smeta jer su prepoznali propuste bezbjednosnog sektora koji nije spriječio ponavljanje istih obrazaca”, naveo je Nikolić.
Posebno licemjerstvo krije se, cijeni on, u činjenici da su isti ti koji žele da zabrane proteste, dok su bili opozicija koristili proteste kao glavno sredstvo političke borbe.
“Svojevremeno su pekli prasad, puštali nacionalističku muziku, tražili smjenu vlasti i kako su govorili – pravdu”, istakao je Nikolić.
Bi da odgovorni budu i oni koji pozivaju na protest
Šef kluba poslanika Socijaldemokrata (SD) Boris Mugoša ukazao je da se ovim izmjenama predlaže da odgovornost za proteste snose i oni koji pozivaju na okupljanje.
“Nekadašnji opozicionari i partije manje brojnih naroda koje su dio svake vlasti. Ajmo da pođemo prvo od nekadašnjih opozicionara: Padamo mi na pamet ne bi da ovo predlažem kad sam bio vlasti – jer je protivustavno. Pogledajte član 52 Ustava, uslove kad se može privremeno ograničiti sloboda okupljanja, postojeći Zakon koji je vrlo dobro to prepoznato u članu 6.. A vi dodajete odvijanje saobraćaja?! Đe vam je to uporište u Ustavu? Ko vam je dao pravo da član 52 Ustava Crne Gore, koji je definisao što su razlozi, vi uvodite nove kategorije? U postojećem Zakonu gdje kažete da su odgovorni organizatori okupljanja, vi kažete i oni koji pozivaju na okupljanje?! Đe vi živite, što se dešava s vama? Ovo nije „d“ od demokratskog režima, ovo je klasična diktatura kakvu vi stvarate. Ko će da tumači ko poziva na okupljanje? Što dajete vruć krompir Upravi policije? Ko će da primijeni ovaj zakon? Kakvu poruku šaljete?”, jasan je Mugoša.
On je pitao i partije manje brojnih naroda đe su danas.
“Nego pošto vi ne protestujete jer ste u svakoj vlasti, to se vas ne tiče..”, dodao je on.
I poslanik Građanskog pokreta URA Zoran Mikić ocijenio je da je najveći paradoks to što ovakvo zakonsko rješenje predlažu oni koji su kao opozicija veliki dio svog političkog rada zasnivali upravo na ulici.
Ocijenio je i da je taktika većine da se ne javljaju za riječ, te da su nedorasli tome da rješavaju probleme građana zbog kojih oni izlaze na ulice.
“Zloupotrebe javnih okupljanja ima, logičnije je i da se neki protesti dese ispred Skupštine, ali nije rješenje da imamo ovakav zakon, kojim se krše temeljna prava građana na okupljanja. Najveći paradoks je da ovo predlažu oni koji su, kao opozicija, veliki dio političkog rada zasnivali na ulici. Ne mogu da vjerujem da će neke od tih kolega dići ruke za ovakav zakon”, poručio je Mikić.
Dodao je da nikakve kazne ni zabrane neće spriječiti građane da protestuju.
“Pozivam vas da razmislite da li ćete podržati ovo. Nadam se da ćete se držati nekih principa koje smo zajedno imali dok smo bili opozicija. Nadam se da ste spremni da, pravo koje ste tada tražili za sebe, sada omogućite i drugima”, naveo je Mikić.
Stari zakoni
Poslanik Pokreta Evropa sad (PES) Darko Dragović rekao je da je DPS dok je bila u vlasti 2005. godine donijela zakon o javnim okupljanjima kojim je utvrđeno da se mirno okupljanje ne može održavati na putevima.
“Članom 10 je bilo definisano da se mirno okupljanje ne može održavati u blizini bolnica, vrtića, osnovnih škola, nacionalnih parkova, spomenika kulture, autoputevima, magistralnim i regionalnim putevima i na onima na kojima se ugrožava saobraćaj ako bi to, s obzirom na vrijeme, moglo ozbiljno ugroziti rad i kretanje većeg broja građana…”, naveo je Dragović.
On kaže da je DPS pokušavala da zabrani mirno okupljanje, ali da nijesu imali kuraži za to.
“Osnovni tekst zakona i amandmanski tekst su nebo i zemlja. Na Zakonodavnom odboru sam zauzeo stav da je osnovni tekst zakona nastavak politike DPS-a… Sada je u cjelosti usaglašen sa Ustavom i Evropskom konvencijom za zaštitu ljudskih prava”, rekao je Dragović.
Janović: Provocirate pa se čudite protestima
Poslanik DPS-a Nikola Janović ocijenio je da se vlast danas ne bi skrivala iza predlaganja ovog zakona i isturala pojedine poslanike da je on ispravan.
“Kada upoređujete sa drugim državama zaboravljate da kažete da u tim državama postoji odgovornost, a da je kod nas to deficitarna kategorija”, rekao je on konstatujući da direktno krše Evropsku konvenciju o ljudskim pravima.
Poslanike vlasti je pitao znaju li kolike su prosječne plate u Crnoj Gori.
“Pa kakvu poruku šaljete o tome da će kazne biti 2.000 eura? Za vas, po ovom zakonu, organizator skupa može biti i neki građanin koji na društvenim mrežama podijeli vijest o skupu”, ukazao je on.
I on je konstatovoa da građani na Cetinju, u Ulcinju, Bijelom Polju ne protestuju jer im je dosadno nego jer traže odgovornost koju nikako da vide.
“Danima se raspravljalo, povodom protesta kod Vile Gorica, jesu li krivi građani ili policija. Ali ne, krivi ste vi, jer vašim potezima huškate i provocirate ljude. Na šta vam je ličila ona pomrčina od dodjele Trinaestojulske nagrade, pogledajte – tamo nije bilo državne zastave. Što vi to radite, zašto provocirate građane na taj način? Zašto se čudite onda kad se dese protesti”, jasan je Janović.
Vuksanović: Hoćete li i na Cetinjane da šaljete pendreke i biber sprejeve?
Lider Hrvatske građanske inicijative (HGI) Adrijan Vuksanović pozvao je parlamentarnu većinu da ne podrže ovaj zakon – jer je sve jasno.
“Oni ljudi koji na Cetinju svakog dana izražavaju svoju bol, nijesu tamo ni iz obijesti, ni iz dosade, već iz velike muke. Uzeti su im najdraži. I pored svega – što treba da se desi? Da vi ovo danas izglasate i pošaljete pendreke i biber sprejeve na njih?”, pitao je Vuksanović.
Često, kaže, prolazi tim putem i prilagođava se jer poštujem njihovu bol.
“A siguran sam, ako glasate za ovo, da će jednog dana na Ustavnom sudu pasti”, poručio je Vuksanović.
Jedino što mogu, kako je rekao, jeste da odu pred te ljude, mirno stanu i ćute.
“Jer nijesmo im pružili pravdu i sve što im je trebalo biti pruženo. Možemo se kriti sad iza zakona i prebacivati odgovornost – ali, imamo ljude koji pate i koji će patiti cijelog života. Imajte to u vidu kad budete pritiskali tastere”, poručio je Vuksanović.
Milatović: Loša kopija beogradskog režima i Vučića sa Temua
Poslanica DPS-a Sonja Popović ukazala je da većina pokušava da ukine svaku vrstu protesta, blokade i da ugase svaki oblik građanskog bunta.
“Hoće da ućutkaju svakog slobodnomislećeg čovjeka koji je, za razliku od njih, dobronamjeran ovoj državi i koji nasuprot njih koji služe interesima nekih drugih država – stoji do smrti odan svojoj zemlji. Ove fotelje, obezbjeđenje, službena vozila na vaš račun građani, to su oni, to je aktuelna vlast. Nemaju namjeru da se zaustave sa zabranom svakog vida protesta”, rekla je ona.
Oni, kako je kazala, prave partijsku policiju koja im služi da se nemilosrdno obračunaju s građanima.
“A kako ta policija radi građani su već osjetili prije nekoliko dana kad su pod komandom onih koji danas rukovode unutrašnjim poslovima u Crnoj Gori brutalno napadnuti dok su protestovali protiv sramotne, nakaradne, ogavne dodjele Trinaestojulske nagrade”, istakla je Popović.
Jasno je, kako je rekla, da ovo liči na Aleksandra Vučića sa Temua i da se pravi loša kopija beogradskog režima i takvog načina upravljanja državom.
“Neka srljaju još više diktatori na baterije, ali neka znaju da nema tih zabrana, okova i pritisaka kojima mogu spriječiti jednu vrstu revolta pristojnih građana, a takvih je većina u Crnoj Gori kad vide što sve ovoj državi radite”, poručila je ona.
Huter: Čak je i Ombudsman, koji snom mrtvijem spava, rekao da ovo nije dobro
Oskar Huter je pitao zašto je ovaj zakonski prijedlog predat bez javne rasprave, procjene usklađenosti sa pravnom tekovinom EU i bez uvida u međunarodne standarde i praksu Evropskog suda za ljudska prava.
“Treba podsjetiti i Ombudsmana koji snom mrtvijem spava, a čak je i on rekao da ovo što činite nije dobro. Što je ovo zakonsko rješenje nego kukavičluk svojstven njegovim donosiocima? I to usmjeren prevashodno prema građanima Cetinja”, dodao je Huter.
Kao jedini predstavnik Prijestonice je, kaže, dužan da poruči ono što je rekla jedna gospođa: „malo morgen gospodine Hadžiću“.
“Želi se kroz ovo naručeno i nakaradno rješenje sakriti i uteći od odgovornosti. Oni koji bježe od istine možda mogu privremeno da se održe na funkcijama, ali gubitak povjerenja i poštovanja je neizbježan”, poručio je on.
Pitao je predlagača Hadžića koliko je puta pričao sa Cetinjanima koji protestuju na Kruševom ždrijelu.”
Ima li jednoga od vas da je smogao hrabrosti, empatije, poštovanja i da porazgovara sa njima i pita što čine tamo? Da nije možda nekom od vas palo na pamet da pita članove oštećenih familija, koje na ovom žaropeku ali i po snijegu, traže odgovore – rade li to iz dokonosti?”, pitao je on.
Laković: Pravo na slobodno kretanje zagarantovano Ustavom; Huter: Đe ste bili kad su bile litije i drugi protesti?
Poslanik Pokreta Evropa sad (PES) Miodrag Laković rekao je da je protestovanje ustavno pravo.
“To pravo ne može niko da uguši. To pravo je zagarantovano isto kao što je zagarantovano i pravo ljudi na slobodno kretanje”, dodao je on.
Parcijalno se, kaže, tumače norme zakona.
“U članu šest se kaže da se skup organizuje na pristupačnom i prikladnom mjestu koje ne dovodi do ugrožavanja ljudskih prava. A što znači ugrožavanje ljudskih prava? Pravo na slobodno kretanje je jedno od osnovnih ljudskih prava i ono se ugrožava ukoliko se onemogući pravo na kretanje”, rekao je Laković.
Huter ga je pitao đe je bio kad su bile litije i drugi protesti.
“Je li tada ograničena nečija sloboda kretanja? Jeste li se tada sjetili toga? Ko se sjetio od vas da to predloži? Jeste li spremni da ovu ogradu, koja stoji i štiti vas i mene, da je šenemo? Da dokažemo tu petlju, da je odmah maknemo? Pokažite to na djelu, ne saopštenjima. Ovi ljudi koji su izgubili sve što su imali ne traže saopštenja ni moja ni Vaša, nego odgovore. Profesionalna, moralna i politička odgovornost leži u ministrima i Vladi. Cetinjska skupština je ponudila devet zaključaka, da se nije osvrnuo premijer Milojko Spajić na to? Oće li doć 28. na premijerski sat? Da čujemo što će nam reći. Ne brani se nebranjeno. Ovdje nečije greške zemlja pokriva”, poručio je Huter.
Neće nikome dlaka falit s glave da porazgovara sa Cetinjanima, pa ćemo donijeti rješenje koje je dobro za sve
Predlagač Seid Hadžić je rekao da je Huter nastupio teatralno u svom izlaganju i potvrdio da je to ustavno rješenje.
“Pitanje toga da li sam se ja isprsio ili ne: uvijek ću se isprsiti za ono što je argumentovano i kvalitetno. Vrlo opasna stvar je da mi spočitavate da sam protiv građana Cetinja. To miriše na podjele koje ste potencirali 30 godina. Ja se nudim, napravite zakonsko rješenje, da je bilo ko od nas kriv za mafijaške obračune na Cetinju ili bilo kom drugom gradu… Mene treba da izuzmete iz konstatacija. Ono što je meni važno je zakon, pravda i pravičnost”, rekao je on.
Očekivao je, kaže, da će ovo da bude argumentovana rasprava.
“Naša namjera je bila da primaknemo granice toga kako možemo predložiti zakonsko rješenje između slobode kretanja i okupljanja”, naveo je on.
Huter mu je poručio da ovdje nema teatralnosti.
“Teatar ostavite za vas i vašeg cirkusanta, imate ga u prvim redovima i rekao nam je to na prvom zasijedanju”, rekao je Huter, a presjedavajuća Zdenka Popović mu je izrekla opomenu zbog „uvrjedljive riječi“.
Huter je na to rekao da je citirao premijera Milojka Spajića, a ona mu odgovorila da je trebalo da kaže da citira. Huter joj je odgovorio da je ona najmanje pozvana da ga podučava kako da izlaže.
“Gospodine Hadžiću, kažete da Vam je ovo inspirativna tema. Nama je to bolno, mučno, porazno i tragično. Nijesu se slomile vazne. Tamo nema 23 čovjeka, četvoro đece. Za to neko treba da podnese odgovornost. I batalite se ovog rješenja, ajmo da porazgovaramo s tim ljudima, neće nikome ni dlaka falit s glave da porazgovara s njima, pa ćemo donijeti rješenje koje je dobro za sve”, rekao je Huter.
Čarapić se obrušio na SD, okupljanje na Gorici za njega unizilo tekovine 13. jula
Šef kluba poslanika Pokreta Evropa sad (PES) Vasilije Čarapić izjavio je da je okupljanje tokom 13. jula na Gorici, kada su građani izviždali gradonačelnika Podgorice Sašu Mujovića, unizio tekovine Dana državnosti.
“Politički marginalci su Sašu Mujovića nazvali fašistom. Nazvati njega fašistom je toliko pogrešno: prije svega jer ta opaska i provokacija nema veze sa subjektivnim uvjerenjima Saše Mujovića – već je to izrečeno jer u koaliciji sa onima koji nijesu politički subjekt onih koji su to izjavili. Po toj logici, koja je pogrešna, svako ko nije uz one koji su to izjavili, je fašista. Po tome svako ko ne podržava Socijadlemokrate (SD) je fašista. Po toj logici, uzevši u obzir činjenicu da skoro niko organski ne podržava politiku SD-a, onda smo mi fašisti”, rekao je Čarapić.
Smatra da se radi o generalizaciji.
“Njima ne smeta da, recimo u Budvi, budu u koaliciji sa nekim ko je predvodio grupu građana koja je protestovala što će Vlada da podrži Rezoluciju o genocidu u Srebrenici. Ne može biti građanska partija partija koja nema žene na funkcijama. Zašto žene neće u SD? Jer prepoznaju da zastupaju nacionalizam ogorčenih muškaraca”, izjavio je Čarapić.
Nenezić: Skrećete pažnju sa nakaradnih izmjena Zakona o javnim okupljanjima
Poslanik Socijaldemokrata Branislav Nenezić mu je odgovorio da se ovom pričom brani od nakaradnog zakonskog rješenja koje je na dnevnom redu.
“Ovo je poruka koja treba da skrene priču sa onoga što danas treba da izglasamo: da ljudi koji protestuju na Kruševom ždrijelu tražeći pravdu neće dalje imati tu priliku – već će aktuelna većina, koju danas brani Čarapić, vjerovatno na sljedećem protestu protiv njih ići biber sprejom”, istakao je on.
O svemu onome što je Čarapić govorio o SD-u više, smatra on, govori o njemu.
Vuković Kuč: Nećete zaustaviti narod drakonskim kaznama – ovo je sramota za Crnu Goru
Poslanica Demokratske partije socijalista (DPS) Aleksandra Vuković Kuč navela je da su predložena zakonska rješenja pokušaj da se građanima uskrate osnovna ustavna prava, poručujući da se time udara na same temelje Crne Gore.
“Ovo što radite je žalosno, tužno, sramotno i nedopustivo. Imate još šansu da povučete ove odluke. Ne zavlačite se u slijepe ulice, u ulice bez izlaza”, kazala je Vuković Kuč.
Ona je upozorila da se represijom i visokim kaznama ne može ugušiti glas građana, posebno onih koji, kako je rekla, “nose teret tragedije i koji su postali živi štit Cetinja”.
“Mislite li da ćete drakonskim kaznama zaustaviti sirotinju da izrazi svoju patnju? Ti ljudi pokušavaju da vas isprovociraju na ono što ste zaboravili – na ljudskost, na dijalog”, naglasila je ona.
Zaključila je da borba neće stati.
“Dok je nas, ljudi će biti na Kruševom ždrijelu. I biće tamo”, poručila je Vuković Kuč.
Vuković: Gdje vam je empatija? Umjesto da ih saslušate – vi hoćete da ih uklonite
Poslanik Demokratske partije socijalista (DPS) Ivan Vuković ukazao je vladajućoj većini na potpunu odsutnost empatije prema građanima koji protestuju, upućujući direktnu poruku poslaniku Pokreta Evropa sad, Darku Dragoviću.
“Hoćete li da im šaljete policiju, da im zabranite da protestuju? Kako ne osjećate empatiju – to mi zaista nije jasno. Ovo nije političko pitanje, već ljudsko. Niko se ni ne osvrće na te ljude, a sada biste još i da ih uklonite?”, poručio je Vuković.
Obraćajući se Dragoviću, naglasio je:
“I ti to braniš? Perfektno znaš o čemu govorim”.
Živković: Vlast ne strahuje zbog sezone, već zbog septembra – i zato pokušava da spriječi proteste
Predsjednik Demokratske partije socijalista (DPS) Danijel Živković poručio je da aktuelna vlast predlaže zakonska rješenja motivisana strahom i panikom, kako bi preduprijedila masovno nezadovoljstvo građana u septembru.
“Kada je vlast u panici i strahu, onda imate ovakva zakonska rješenja. Ova vlast se ne boji okupljanja zbog turističke sezone ili ekonomije, već zbog onoga što dolazi u septembru”, kazao je Živković.
On je upozorio da će, usljed sve dublje ekonomske i socijalne krize, sve veći broj građana tražiti pravdu na ulici.
“I šta je rješenje? Da unaprijed preduprijedite takve proteste. Da im, kada požele da protestuju ispred Skupštine, to ne bude dozvoljeno. E, kada vlast dođe u tu fazu – da unaprijed guši nezadovoljstvo – znajte da joj se bliži kraj”, istakao je Živković.
Dodao je da je upravo to slučaj sa aktuelnom vlašću, te da ova vlast jeste pri kraju.
“Kako smo došli do toga da za više od trideset žrtava u Cetinju – bilo da su stradali u masakrima ili kriminalnim obračunima – niko ne snosi odgovornost? Kako smo došli do toga da se puca iz službenih vozila, a da niko ne podnosi ostavku? Zato što je jedina mjerna jedinica ove vlasti – fotelja”, kazao je Živković.
Podsjetio je da je 2020. godine nova većina slavodobitno uklonila zaštitne ograde ispred Skupštine i Vlade, da bi ih ubrzo potom vratila.
“Tada su dolazili na posao taksijima, a danas iz službenih kola puca se na građane. To je slika ove vlasti”, dodao je Živković.
Obraćajući se predlagaču, poslaniku Hadžiću, Živković je kazao da su rješenja koja se sada predlažu već bila predmet ocjene Ustavnog suda.
“Jeste li vi išta pratili šta je radio Ustavni sud? Odredbe ovog zakona, konkretno one koje se odnose na javne puteve i zabrane, već su proglašene neustavnim. Zašto sada predlažete nešto za šta već postoji presuda?”, upitao je.
Komentarišući odsustvo poslanika koalicije „Za budućnost Crne Gore“ iz rasprave, kazao je da je PES ostavljen da sam iznosi zakon, jer je, kako tvrdi, DF “isturio svoje kadrove u drugi plan”.
“Žao mi je što ste ostali sami, jer vas je DF gurnuo naprijed. Oni vuku konce, a vi ih slijepo slušate. I zato imate podršku kakvu imate – jer ste prihvatili njihovu nacionalističku politiku. Njima odgovara zabrana okupljanja i gušenje javne riječi. Za njih je Putin predsjednik”, poručio je.
Živković je naglasio da vlast, pored pokušaja gušenja slobode okupljanja, želi da utiče i na medije, ali i da kriminalizuje slobodno mišljenje mladih.
“Početkom godine pokušali ste da kriminalizujete studente. Sada pokušavate da ućutkate sve ostale. Pokajaćete se”, rekao je.
Dodao je da ni u Srbiji, kako kaže, predsjednik Aleksandar Vučić ne predlaže ovakve mjere zabrane okupljanja.
“Ako imate hrabrosti, uvedite odredbu da je okupljanje zabranjeno. Stavite zatvorske kazne. I ja ću prvi doći na to mjesto, i stati ispred Skupštine. Neće ljudi sa Kruševog ždrijela platiti – mi ćemo biti prvi. Pa dođite, izvedite vaše partijske bezbjednosne snage, mi ćemo vam stajati na crti”, zaključio je Živković.
Preporučeno
Sjednicu Skupštine pogledati na linku ispod: