Sastanak grupa prijateljstva Skupštine Crne Gore i Parlamenta Slovenije:  Jačati parlamentarnu diplomatiju

Sastanak grupa prijateljstva Skupštine Crne Gore i Parlamenta Slovenije: Jačati parlamentarnu diplomatiju

Standard

17/06/2021

16:40

Crna Gora i Slovenija dijele zajedničku prošlost i izvjesno zajedničku budućnost u okviru Evropske unije, što predstavlja snažan osnov za nastavak jačanja sveukupne saradnje sa fokusom na parlamentarnu diplomatiju koja predstavlja nezamjenjivu platformu za otvoren dijalog i bolje razumijevanje međusobnih potreba, zajednička je ocjena sa sastanka grupa prijateljstava parlamenata Crne Gore i Republike Slovenije, saopšteno je iz Skupštine.

Kako su naveli, potpredsjednik Skupštine Crne Gore i predsjednik Grupe prijateljstva sa Parlamentom Slovenije, Strahinja Bulajić iskazao je zahvalnost što je parlamentarna delegacija Državnog zbora, nakon što su se stekli uslovi koji su bili determisani aktuelnom pandemijom, odlučila da prvo posjeti Crnu Goru, što predstavlja znak solidarnosti, podrške i uvažavanja.

Iz Skupštine su naglasili da je predsjednik Državnog zbora Slovenije Igor Zorčič istakao da će Slovenija, za vrijeme svog polugodišnjeg predsjedavanja Savjetom EU, koje će trajati tokom druge polovine tekuće godine, predano raditi na promovisanju politike proširenja, u okviru koje je Crna Gora do sada napravila najzapaženije rezultate.

“Upravo je integracija zemalja Zapadnog Balkana u EU, garant dugoročnog mira, stabilnosti i prosperiteta svih država pojedinačno i kao takva nema alternativu”, istakao je Zorčič.

Na sastanku je konstatovano da intenziviranjem saradnje u toku predsjedavanja Slovenije Evropskom unijom iskazala bi se zainteresovanost Crne Gore za članstvom u Uniji.

“Sagovornici su saglasni da je važno podstaći intenziviranje saradnje grupa prijateljstava dva parlamenta, posebno tokom trajanja slovenačkog predsjedavanja, čime bi se pokazala dodatna zainteresovanost Crne Gore za članstvo u EU, što će učiniti da Slovenija kao njena respektabilna članica, svojim evropskim partnerima ukaže na sveobuhvatne rezultate u reformskim procesima političkog sistema Crne Gore, u cilju stvaranja uslova koji garantuju da naša država bude prva naredna članica zajednice evropskih naroda”, dodaju u saopštenju.

Povezani članci

Sastanku su prisustvovali i u njemu aktivno učestvovali članovi i članice Grupe prijateljstva Skupštine Crne Gore sa Parlamentom Slovenije, poslanice Maja Vukićević i Zdenka Popović, te poslanici Dragan BojovićVladan Raičević i Dragan Ivanović.

Ostavite komentar

Komentari (0)

X