Dok su se predstavnici izvršne i zakonodavne vlasti prethodnih dana promptno oglašavali saoštenjem da upute čestitke za različite povode, za upozorenja iz Hrvatske, koja, pored ostalih zemalja članica EU, drži ulaznicu za priključenje Crne Gore evropskoj porodici, nema ni slova. Nema saopštenja, ali ni odgovora na pitanja koja je Dan uputio nadležnom ministartvu na čijem je čelu Maida Gorčević – da li će novonastala situacija na relaciji Crne Gore i Hrvatske ugroziti evropske integracije i šta će se učiniti kako bi se to spriječilo.
Javnost Crne Gore nije nenaviknuta da premijer Milojko Spajić izbjegava da odgovara na pitanja novinara. Tome se svjedočilo nebrojeno puta do sada, a ipak, očekivano bi bilo da u trenutku kada postoji mogućnost da se, zbog odluke jednog od članova njegove administracije, Crnoj Gori uputi protestna nota, da i odgovor na pitanja kako će to uticati na jedno od najvažnijih državnih procesa – pristupanju EU.Šta planiraju da urade povodom upozorenja koje je stiglo u vidu protestne note iz Hrvatske, da li postoji rizik da bi odluka Minsitarstva odbrane, zbog kojeg negoduju iz susjedne države, mogla da ugrozi evropske integracije, posebno kada je riječ o poglavlju 31, koje spremno za zatvaranje čeka dobru volju Hrvata, iz Vlade nisu odgovorili. Odgovore Dan nije dobio ni i iz kabineta premijera, ni iz Ministarstva evrospkih poslova, kojim rukovodi Gorčević, na pitanje da li su bili upoznati da će resor Dragana Krapovića donijeti takvu odluku, te šta će u konačnom uraditi kako bi se spriječile eventualne nove prepreke na EU putu.
Na pozive nije odgovarao ni ministar vanjske politike Ervin Ibrahimović, ali smo, nakon zvaničnog obraćanja resoru, dobili povratnu reakciju. Ipak, umjesto konkretnih odgovora, iz Ministarstva vanjskih poslova samo poručuju da “Crna Gora ostaje čvrsto opredijeljena da sa svim susjedima gradi najbolje moguće odnose”.
Preporučeno
“Ministarstvo vanjskih poslova Crne Gore, u petak, 1. avgusta, primilo je notu Republike Hrvatske. Kako smo ranije istakli, Crna Gora je više puta potvrdila spremnost da o svim zajednički identifikovanim, otvorenim pitanjima vodi konstruktivan i iskren dijalog sa Republikom Hrvatskom, te da ih rješava bilateralno, u duhu dobrosusjedskih odnosa i prijateljstva. Tu spremnost ćemo još jednom potvrditi i u daljoj diplomatskoj komunikaciji sa Republikom Hrvatskom. Takođe, Crna Gora ostaje čvrsto opredijeljena da sa svim susjedima gradi najbolje moguće odnose, utemeljene na principima dobrosusjedstva, međusobnog poštovanja i uvažavanja. To se posebno odnosi na susjedne države sa kojima dijelimo evropske i evroatlantske vrijednosti”, glasi odgovor Ministarstva vanjskih poslova na pitanja da li su preduzeli konkretne korake kako se kriza u odnosima dviju država ne bi produbljivala, te da li su podržali odluku Ministarstva odbrane da se urade značke na kojima je simbol jedna od tačaka sporenja sa susjedima.