On je izričit da je DIK morao uputiti instrukcije za dalje postupanje, te da su zbog toga sada cetinjskom i kolašinskom OIK-u ruke svezane.
– Poništena je odluka o ponavljanju glasanja od strane DIK-a i dalje je ostala na snazi odluka o poništavanju glasanja i usvajanja prigovora. Ipak, OIK je drugostepeni organ i mora da sluša DIK i postupa po njihovim instrukcijama – ukazao je Vukčević.Podnosioci svih prigovora imaju pravo ustavne žalbe, a kako je kazao Vukčević, to znači da će sve odluke biti na Ustavnom sudu.
– Nadam se da će Ustavni sud ukazati na nezakonitosti odluka DIK-a koje se odnose na Cetinje i Kolašin. Nakon podnošenja žalbi, Ustavni sud bi trebalo da cijeni da li su odluke DIK-a zasnovane na zakonu ili ne. Ako utvrdi da nijesu, ima ovlašćenje da ih ukine – pojasnio je Vukčević.
Ukoliko Ustavni sud bude usvojio žalbe podnosilaca, Vukčević kaže da onda mora pružiti obrazloženje svoje presude i ukazati Državnoj izbornoj komisiji u kom pravcu bi trebalo da se postupa.
NEZAKONITOST ODLUKA
Da su ovakve odluke DIK-a nezakonite smatra i saradnik na programima u Centru za građansko obrazovanje (CGO) i jedan od članova DIK-a Damir Suljević.
On ocjenjuje da je ovakva situacija dio i rezultat nesmotrenih poteza kojima se dodatno produbljuje pravna nesigurnost i povjerenje u regularnost izbornog procesa.
– DIK je 17. juna razmatrao prigovor Oskara Hutera iz Demokratske partije socijalista, kojim se osporava odluka Izborne komisije Prijestonice Cetinje da nakon usvojenog prigovora Socijaldemokratske partije i poništenja rezultata izbora, raspiše ponovne izbore na jednom biračkom mjestu u tom gradu. Isto veče, odlučivalo se i o prigovoru Boška Vlahovića iz Nove na identičnu odluku o ponavljanju izbora koju je donijela OIK Kolašin, a koja je usvojila prigovor predstavnika liste koju predvodi Vladimir Leposavić i poništila rezultate izbora na jednom biračkom mjestu u Kolašinu – naveo je Suljević u saopštenju medijima.
Kako je ukazao, DIK je usvajanjem ovih prigovora poništio odluke o ponavljanju izbora u ovim opštinama ali su osnovi za donošenje ovih odluka u vidu rješenja Izborne komisije Prijestonice i OIK Kolašin, kojima se poništavaju rezultati izbora, ostali na snazi.
– Prijedlog da se rješenjima DIK-a kojima se poništavaju ove odluke daju i instrukcije ovim izbornim komisijama za dalje postupanje nije prihvaćen – čime nije ispoštovana ni elementarna procedura – izričit je Suljević.
Rekao je da su te preliminarne odluke Izborne komisije Prijestonice i OIK Kolašin i morale da budu poništene jer su, kako kaže, sadržale nedostatke.
– No, to je morala pratiti i određena instrukcija tim komisijama imajući u vidu složenost situacije i obavezu DIK-a da demonstrira odgovornost za pravne posljedice koje poništavanje ovih odluka može imati – dodao je Suljević.
Prema njegovoj ocjeni, nesavjesnost u odlučivanju dobila je novu dimenziju u slučaju prigovora upućenih DIK-u od strane SDP-a koji su bili predmet rasprave u nedjelju veče 18. juna.
– Ovi prigovori odnosili su se na nepravilnosti na tri biračka mjesta u tri opštine – na Cetinju, u Rožajama i u Bijelom Polju. Nakon izvršenog uvida u izborni materijal sa tri osporena biračka mjesta, DIK je brojanjem konstatovao nepravilnosti u pogledu broja glasačkih listića i broja odrezaka, odnosno broja glasačkih listića i broja potpisa u izvodima iz biračkog spiska. DIK je grubo ignorisao činjenicu da je na nekim biračkim mjestima ta razlika bila znatna, kao i da se odredbama Zakona o izboru odbornika i poslanika predviđa poništenje rezultata i ponavljanje izbora u situacijama kada je broj iskorišćenih listića veći od broja izašlih glasača, i ti prigovori su odbijeni – naveo je on, smatrajući je takvo postupanje DIK-a nezakonito.
Upozorio je na praksu podređivanja zakona prilikom odlučivanja u DIK-u, onom što su trenutni partijski interesi članova DIK-a koji su predstavnici političkih partija, nazivajući je opasnom.
Preporučeno
– CGO ukazuje da, nažalost, nema razlika među članovima DIK-a koji su predstavnici političkih partija kada su pred dilemom da li da prate partijski interes ili zakon, odnosno javni interes i da uvijek biraju da se priklone partiji – zaključio je Suljević.