U uvodnom dijelu potpredsjednica Skupštine Crne Gore Zdenka Popović je istakla da su žene iz ruralnih sredina često stub porodice, nosioci tradicije, ali i ključni akteri lokalne ekonomije, naročito u poljoprivredi, kao i da su često nevidljive u procesima donošenja odluka.
U tom kontekstu, ona je ocijenila da je današnje zasijedanje platforma za osnaživanje, prostor za dijalog i početak procesa u kojem će se potrebe, ideje i snaga žena iz ruralnih krajeva pretočiti u konkretne politike i mjere.
,,Kao potpredsjednica Skupštine i članica Ženskog kluba, sa posebnim entuzijazmom podržavam usvajanje Deklaracije Prvog ženskog Ruralnog parlamenta. Ova deklaracija mora biti snažan dokument koji će oblikovati institucionalni odgovor na potrebe žena sa sela, od obrazovanja i zdravstvene zaštite, do podsticaja za žensko preduzetništvo i ravnopravno učešće u političkom životu”, kazala je potpredsjednica Skupštine.
Ističući da žene iz ruralnih sredina svakodnevno nose ogroman teret – porodični, ekonomski, kulturni, a da se njihov glas rijetko čuje, članica Odbora za rodnu ravnopravnost Aleksandra Despotović je ukazala na neke od prepreka i stereotipa koji dominantno sprečavaju žene iz ruralnih sredina da se ravnopravno uključe u društvene tokove.

Despotović je naglasila da istinsko razumijevanje položaja žena u ruralnim sredinama traži široko sagledavanje konteksta – kulturnog, ekonomskog i društvenog, kao i da je činjenica da su u selima i manjim zajednicama i dalje prisutni patrijarhalni obrasci koji definišu ženu najprije kroz ulogu supruge, majke i domaćice.
Poručila je da je u cilju osvajanja liderskih pozicija neohodno rješavati i pitanja nasleđivanja, kao i da su potrebni dodatni programi podrške, edukacije, podsticaji za preduzetništvo.
„Glas žena iz ruralnih krajeva Crne Gore ne smije više biti tih, zanemaren ili ignorisan. Njihova iskustva, rad, znanje i mudrost predstavljaju neprocjenjivo bogatstvo našeg društva. Osnaživanje tih žena nije samo pitanje pravde – to je pitanje razvoja, stabilnosti i napretka cijele zemlje”, kazala je Despotović.
Ističući da ima čast da govori na XVIII zasijedanju „Ženskog parlamenta“, ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Vladimir Joković je ocijenio da je za razvoj države ključno da se čuje glas žena ruralne Crne Gore.
Podsjetio je na istorijat razvoja ruralnih zajednica u Crnoj Gori, značaj koji su kroz istoriju imale za napredak društva u cjelini i dodao da su na tom putu upravo žene bile ključni nosioci svih procesa. Ukazao je i na obavezu nadležnih resora da daju puni doprinos unapređenju poljoprivrede i ruralnih područja, napominjući da podrška ženama nije samo dodatak, već temelj održivog razvoja.
,,Mi smo tu da pružimo nesebičnu podršku. Veliko poštovanje za sve vas, za sve ono što ste učinile i činite za Crnu Goru. Vaš glas mora da se čuje”, kazao je Joković.
Ističući da je današnje zasijedanje moćan i simboličan trenutak promjene, priznanje da ruralna zajednica zaslužuje ne samo poštovanje, već i puno pravo na odlučivanje, zamjenik regionalnog predstavnika za Evropu i Centralnu Aziju i šef Kancelarije za Crnu Goru – FAO Nabil Gandži je kazao da je organizacija na čijem je čelu u punom kapacitetu posvećena rodnoj ravnopravnosti u ovoj oblasti, ocjenjujući da to nije samo pitanje načela, već pitanje napretka.
Gnadži je podsjetio da je završen prvi Izvještaj o ohrabrivanju žena u sferi poljoprivrede i hrane, koji kako je kazao, nije samo statistički izvještaj, već refleksija stvarnosti, izazova i svjedočanstvo snage koju nose žene iz ruralnih sredina.
Ocijenio je da je Crna Gora već preduzela pohvalne korake kako bi uključila rodnu ravnopravnost u svoje nacionalne politike i poručio da će kroz ulaganje u znanje, tehničku podršku i razvojne kapacitete, naša zemlja imati punu podršku organizacije na čijem je čelu
Predsjednik Mreže za ruralni razvoj Crne Gore Ratko Bataković je izrazio uvjerenje da će se proces osnaživanja žena u ruralnim zajednicama razvijati u pravcu koji bi vodio dovoljnoj i potrebnoj osnaženosti i ostvarivanju prava koje ženama pripadaju, te istakao da ohrabruje činjenica da u ovom domenu postoji razumijevanje Skupštine Crne Gore i nadležnog Odbora, čime je posredno obezbjeđena direktna komunikacije žena sa sela i donosioca odluka.
„Ova institucija ima svoje jake organe i tijela kao što je Odbor za ravnopravnost i Ženski klub koji su odličan mehanizam da se glas svih žena, a posebno onih iz sela, jasno čuje i ukaže na sve mogućnosti podrške i sva prava koja im pripadaju. Zato, te mehanizme prepoznajte kao svoje i pruženu ruku koristite u maksimalno mogućoj mjeri“, kazao je Bataković.

Predsjednik Otvorene mreže za poljoprivredu i ruralni razvoj “Moj poljoprivrednik” Miloš Vujisić je ocijenio da je upravo današnje zasijedanje snažna platforma koja ukazuje na to da žena sa sela nije zaboravljena – već da je temelj razvoja, čuvar resursa i vizionar promjene. Vujisić je naveo da se snaga takve žene ne mjeri statistikom, već opstankom sela, a taj opstanak sve češće zavisi od znanja, upornosti i inicijative žena.
„Danas ne govorim samo kao predstavnik jedne organizacije, već kao neko ko vjeruje da se kroz povezivanje – regionalno, međudržavno i među ženama – stvaraju rješenja. Rješenja u kojima žene sa sela nijesu sporedni činioci, već ključne partnerke razvoja”, kazao je Vujusić.
Nakon uvodnih izlaganja učesnice i učesnici Ženskog parlamenta iz ruralnih područja su postavili 20 pitanja relevantnim ministarstvima u Vladi Crne Gore na koja su dobili odgovore.
Preporučeno
Nakon zasijedanja usvojena je Deklaracija. Zasijedanju su prisustvovale članice Ženskog kluba, poslanice, predstavnice ruralnih zajednica, resornih ministarstava, predstavnici Delegacije EU u Crnoj Gori, predstavnici diplomatskog kora, kao i predstavnici domaćih institucija i privrede.