Ovaj Španac je bio alfa i omega Evrolige od 2000. do 2022. godine, kada ga je na toj poziciji zamijenio Dejan Bodiroga.
“FIBA se uključila samo zato što sada, poslije 25 godina, ima priliku da ugasi Evroligu. Ne mora ništa da radi, samo da sačeka i posmatra. FIBA nije problem”, rekao je Bertomeu.Kazao je da u Evroligi postoje sukobi između klubova, oko toga u kom pravcu treba da ide takmičenje.
“Ne volim to da kažem, ali istina je. Evroliga je u posljednje tri godine imala dva izvršna direktora, nakon 22 godine sa samo jednim. I takođe je tačno da danas niko zapravo ne zna u kom pravcu liga ide. Svima je jasno da postoje unutrašnji sukobi među klubovima”, kazao je Bertomeu.
Kaže da je to iskorisitla NBA liga da uđe na evropsko tržište.
Preporučeno
“NBA liga je vidjela priliku da iskoristi situaciju. Slabost Evrolige i nedostatak vizije stvorili su uslove da neko sa strane preuzme inicijativu. Prije samo pet godina, takav scenario bio bi nezamisliv. Postoje i drugi rizici. Prvo: Nisam siguran da su svi današnji klubovi Evrolige interesantni NBA ligi. Balkan, Grčka, Turska i da li smo zaista spremni da izgubimo tu strast? Drugo: Prisustvo NBA u Evropi pretvorilo bi našu ligu u razvojni sistem za SAD. U Africi je NBA prisutan godinama, ali niko ne priča o tome. Pokret nije napredovao, ali Amerikanci sada kontrolišu sav talenat sa tog kontinenta. Ista stvar bi se dogodila i u Evropi. Evropski talenti već idu u NBA i mnogi se vraćaju. To što su MVP-ji u SAD skoro uvijek Evropljani dovoljno govori o pravim interesima NBA. Oni žele kontrolu”, smatra Bertomeu.